OGRENCİ BELGELERİ

Açık Lise Diploma İşlemleri

AÇIK LİSE TÜM DİPLOMA DUYURULARI

AÖL Açık Öğretim Lisesinden mezun olup diploma almaya hak kazanan öğrencilerden, 2011 yılı boyunca diploma harç bedeli olarak 10 TL alınacaktır.

1.AÖL Açık Öğretim Lisesinden değişik dönemlerde mezun olmuş ancak belge/bilgi eksikliği nedeniyle diplomaları basılamayan veya süresi içinde irtibat bürolarından alınmadığı için diplomaları Müdürlükçe geri gönderilen öğrencilerden dilekçe ile başvuranlar;

 • Öğrenci girişinden öğrenci no ve şifrelerini yazıp kendi bilgilerine ulaştıktan sonra “Mezuniyet İşlemleri” başlığı altında bulunan “Diploma Bilgileri”” bölümünden bilgilerini görebilirler.
 • Diploma Bilgileri bölümünde diplomanın nerede olduğu ve gönderildiği tarih bölümü boş görünenlere Müdürlüğümüzce açıklamalı bilgi verilecektir.

AÇIK LİSE DİPLOMAMI NE ZAMAN, NEREDEN ALABİLİRİM ?

Açık Öğretim Lisesinden mezun olarak diploma almaya hak kazanan öğrencilerin diplomaları, sınav sonuçları açıklandıktan 2-4 ay sonra öğrencilerin belirttiği adres illerinde bulunan Merkez Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğüne gönderilmektedir. Daha önceki dönemlerde mezun olup diplomasını alamayan öğrencilerin Açık Öğretim Lisesine bir dilekçe ile başvurarak diplomalarını Açık Öğretim Lisesi İrtibat Bürolarından herhangi birine gönderilmesini istemeleri gerekmektedir.

Ayrıca M.E.B. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü Konya Yolu Üzeri (Gazi Hastanesi Karşısı) Teknikokullar/Ankara adresine şahsen veya noterden vekil tayin edilen kişinin başvurması ile de diploma teslim edilebilir.

AÇIK LİSE DİPLOMAMI TESLİM ALMAYA GİDERKEN YANIMDA NELER GÖTÜRMELİYİM ?

Diplomasını teslim almaya gidecek öğrencinin yanında,  içinde bulunulan yıl için belirlenen Diploma Harç Ücretini yatırdığını gösteren dekontla başvurması gerekmektedir. Eğer öğrenci daha önce AÖL Açık Öğretim Lisesinden Çıkma Belgesi almış ise, Diploma Harç ücretini yatırmadan Çıkma Belgesinin aslı ile başvurup, diplomasını alabilir.

Diplomayı öğrenci yerine bir başkası alacaksa, alacak kişi için noterden mutlaka vekil tayin edilmelidir. Vekilin noterden alınan vekaletname ve yukarıda belirtilen öğrencinin getirmesi gereken evraklardan biri ile başvurması gerekmektedir. Diploma harç ücreti Ziraat Bankası , Halk Bankası veya Vakıflar Bankasına T.C. Kimlik numarası belirtilerek yatırılacaktır.

AÇIK LİSE DİPLOMAMI KAYBETTİM, NE YAPMALIYIM ?

Öğrencilerin, daha önce Açık Öğretim Lisesinden almış oldukları  diplomayı kaybetmişlerse, diploma yerine geçen Diploma Kayıp Belgesi almak için bir dilekçe yazarak AÖL Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne posta yoluyla veya şahsen başvurabilirler. Dilekçenin ekinde herhangi bir  gazeteye verilen zayi ilanı yoksa, dilekçede gazete ilanı vermediğimden dolayı doğabilecek hukuki sorumluluk bana ait olmak üzere, ifadesi mutlaka yer almalıdır. Ayrıca dilekçe ekinde nüfus cüzdanı fotokopisinin bulunması gerekmektedir. Söz konusu bu belge öğrencinin dışında bir başkası tarafından alınacaksa, ilgili kişi noterden kati suretle vekil tayin edilmelidir. Faksla yapılan başvurular kesinlikle dikkate alınmayacaktır.

Dilekçe örnekleri aşağıdadır.

Bilgisayarına kaydet (DOC) Diploma Kayıp dilekçe örneğini için tıklayınız.

Bilgisayarına kaydet (PDF) Diploma Kayıp dilekçe örneğini için tıklayınız.

 

AÇIK LİSEDEN MEZUN OLDUM ANCAK DİPLOMAMI ALAMADIM, NE YAPMALIYIM?

Mezun olan öğrencilerin diplomalarını AÖL Açık Öğretim Lisesine bildirdikleri adres ilindeki Merkez Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğünden alabilmektedirler. Diploma, söz konusu Halk Eğitim Merkezinde bulunmuyor ise;

 • Diploma basılmamış olabilir.
  Basılmama nedeni öğrencinin dosyasında bulunması gereken belge ve bilgilerde eksiklik olmasıdır. İlgili sorunun ne olduğu hakkında, kayıtlı olunan Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğünden veya Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğün Diploma Biriminden bilgi alınabilmektedir. Eksik bilgi ve belgelerin Halk Eğitim Merkezi aracılığıyla Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne gönderilmesi halinde diploma basılacak ve ilgili Halk Eğitim Merkezine gönderilecektir.
 • Diploma Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü arşivinde olabilir.
  2008 yılından önce mezun olan öğrencilerin diplomaları Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü arşivinde bulunmaktadır. Dilekçe örnekleri içerisinde yer alan Diploma İade İsteği dilekçesinin doldurulup Halk Eğitim Merkezi Kanalıyla Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne gönderilmesi halinde diploma, istenilen Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne gönderilecektir.

Bir önceki yazımız olan Açık Lise Öğrenci Kimliği başlıklı makalemizde öğrenci belgeleri ve Öğrenci Kimliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazıda 132 Yorum

 1. kadir Cevapla

  Mrhb. Hocam ben 2013 aralıkta mezun oldum önümüzde ygs başvuruları var ; diplomamda okulun bulunduğu il ve ilçe Ankara/Yenimahalle yazıyor.. ben sınava Ankarada mı giricem yani ? İstanbulda oturuyorum. Lütfen acil yardımcı olurmusunuz ? Tesekkurker.

 2. abdullah Cevapla

  Merhaba benim kredim tam ve son ortak derslerimide geçen cumartesi günü oldum şimdi diplomayla alakalı veya başka bişeyle alakalı yapmam gereken birşey varmı?

 3. talha Cevapla

  mrhb açık ogretimi bitirmemis bir kısı kpss sınavlarına girebilrmi veya polislik sınavlarına açıklarsanız memnun olurum

 4. ismail Cevapla

  merhaba hocam çıkma belgesi ile üniversite kaydı yaptıracağım diplamayı teslim almaya giderken çıkma belgesini de götürmem gerekmiş üniversitede kalmıyor mu çıkma belgesi ??

 5. cemile Cevapla

  merhaba ben 2004 yılında mezun oldum sınav sonuç belgemde öğr.durumu:mezun yazıyor.diplomamı nereden alabilirim?yardımcı olurmusunuz lütfen.

  • admin Cevapla

   Açık Öğretim Lisesinden mezun olarak diploma almaya hak kazanan öğrencilerin diplomaları, sınav sonuçları açıklandıktan 2 ay ( bu süreç dönem sonrası iş ve işlemlerin yoğunluğuna göre 3-4 ay olabilir) sonra öğrencilerin belirttiği adres illerinde bulunan Merkez Halk Eğitim Merkezi (ASO) Müdürlüğüne gönderilmektedir. Daha önceki dönemlerde mezun olup diplomasını alamayan öğrencilerin Açık Öğretim Lisesine bir dilekçe ile başvurarak diplomalarını Açık Öğretim Lisesi İrtibat Bürolarından herhangi birine gönderilmesini istemeleri gerekmektedir. Ayrıca Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü Emniyet Mah. Milas Sokak No:21 (Konya Yolu Üzeri – Gazi Hastanesi Karşısı) Teknikokullar/Ankara adresine şahsen veya noterden vekil tayin edilen kişinin başvurması ile de diploma teslim edilebilir.

 6. tahir47 Cevapla

  benim şöyle bir sorum var acik öğrtm lisesinden 11,dönem 188 kredim var daha mezun olamadim 2014 te ösym katilabilirmiyim?

 7. yusuf Cevapla

  İyi günler.Bana diploma nosu verilmis yani çıkma belgesi alamıyorum.Eğer diplomam üniversite kayıtlarına kadar yetişmezse mezuniyet yazısı kayıt için yeterli olur mu

 8. kubra Cevapla

  merhaba. benim dün açıklanan son sınavlardan sonra mezun oldum ancak ne çıkma belgesi nede mezuniyet belgesi veriyorlar halk eğitim merkezi biz veremeyiz diyor ne yapmalıyım bide ankaraya diplomayı almaya gitsek kaç gün içinde alabilirim

 9. kubra Cevapla

  şuan üniversite kaydı yapmam gerekiyo dersleri kaçırmak istemiyorum

 10. gül sahin Cevapla

  Merhabalar bn orta okulu yarida terk ettim simdi aciktan okumak
  İstiyorum lisedenmi baslicam yoksa biraktigim yerdenmi devam edecem ama bn liseden baslamak istiyorum mumkunmu acaba bilgi verirseniz sevinirim hocam

 11. Mehmet Cevapla

  İngilizce 8den 2kere kaldım ek sınavda bidaha ingilizce 8den girecem muaf olurmuyum

 12. dilan Cevapla

  merhaba ben üniversite sınavına gırdım ve kazandım yerleştim de ama kredimi tamamlıyamadım 187 kredim var kaydımı yapmam için ne yapmam gerekiyor.

 13. Pınar Cevapla

  2 ekimde ek sınav sonuçları açıklandı ve sistemde maöl mezuniyet inelemesinde yazıyor. Geçici mezuniyet belgesi acil lazım .Araya bayramda girdi sizce bu hafta içi mezun durumuna gelme ihtimalim varmıdır? Ya da kaç günde hallediliyor bilginiz var mı?

 14. hatice Cevapla

  Merhaba ben diplomamı kaybettim ve gereken işlemleri yaptım posta ile göderdim nerdeyse15gün oldu .ve hiç bir sonuç gelmedi ne yapmalıyım .kaç günde dönüş olur yada olumsuz bir işlem varsa bana bildirilirmi?yardımcı olursanız sevinirimm

 15. ahmet ergöçmen Cevapla

  hocam bende mezun olacak puanımı aldım dil anlatım derslerini verdim sadece ingülüzce ortak 4 dersim kaldı bunları sınava girmeden dilekçeyle kaldırtma gibi bir imkanımız varmı acaba

 16. AYCAN Cevapla

  diplomam basılmış hala gonderilmedi.kaç aydır beklıyorum iş başkıcam aslını ıstıyolar…

 17. betül Cevapla

  8-9 agustosta yapılacak sınav sonuçları 18 eylulde açıklanıyor . Okullar açıldıktan 1 hafta sonra başlanabilecek. Herkesten rica ediyorum. Magdur olmamak için alo 147 yi arayin ve sınav sonuçlarının daha erken açıklanması için talepte bulunun. Böylece ek sınava kalma durumu erken velli olur ve bize tanınan kayıt süresini kaçırma riski azalır. Bu yazıyı okuyan herkes paylaşsın ve daha çok kisiye ulasalim. Ne kadar çok talep olursa bizler için o kadar iyi.

 18. ibrahim Cevapla

  Ben acikogretim lisesini bitirmeden okulu biraktim kayit yaptirirken verdigim ortaokul diplomami geri nasil alabilirim

 19. sibelkoyuncu Cevapla

  S.a yrn halk eğitme diplomami almak için gidicem bankaya kaç para yatirilcak

 20. Munevver Cevapla

  Diploma nosu almış genel lise öğrencileri … Yetkileri yoktur yazıyor lütfen cevap .. Açık sözlü olarak söyleyin.. Neler olacak..

 21. Sld Cevapla

  Merhaba ben 2017 3. Dönem sınavıyla kesin olarak mezun oluyorum ygs ye de girdim. Ama 3. Dönem sınav sonuçları 31 Temmuz 2017 de açıklnıyor ve duyduğuma göre diploma 2 ay sonra geliyormuş ama üniversite kayıtları Ağustosta başlıyor mezun oluyorum ama diplomam geç geliyor ne yapabilirim ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir