DUYURULAR

2012 ÖSYS SINAVINA KİMLER BAŞVURABİLİR?

2012 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına Kimler Müracaat Edebilir?

2012 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvuru işlemleri, 03-13 Ocak 2012 tarihleri arasında yapılacaktır.

A) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavı müracaat tarihleri arasında Açık Öğretim lisesinde öğrencilik durumu;

 1. 1.      Aktif veya Donuk Öğrencilerimizden;

III. dönem sınav tarihinin ilk günü itibariyle;

 • 17 yaşını doldurmamış olanlardan dönemi 7 ve üzeri,
 • 17 yaşını doldurmuş,18 den gün almış olanlardan dönemi 6 ve üzeri olanlar aşağıda verilen mezuniyet şartlarını tamamlayabilecek durumda iseler Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına müracaat edebilirler.
 1. 2.      Silik olan Öğrencilerden;
 • 2011-2012 eğitim yılı 2. dönem veya 3. dönem sınavlarına girmek için yeni kayıt/kayıt yenileme döneminde kaydını yaptıracak olan öğrencilerimiz müracaat edebilir.
 1. 3.      Yeni Kayıt Yaptıracak Olanlar,
 • Lise düzeyinde eğitim veren herhangi bir ortaöğretim kurumundan tasdikname almış ancak halen herhangi bir okula kayıt yaptırmamış ve Açık Öğretim Lisesinin 23 Ocak – 03 Şubat 2012 tarihleri arasında yapılacak olan yeni kayıt döneminde Açık Öğretim Lisesine yeni kayıt yaptıracak olan öğrencilerden, Açık Öğretim Lisesi mezuniyet şartlarını tamamlayabilecek durumda olanlar müracaat edebilir.
 • Öğrencilik durumu silik veya yeni kayıt yaptıracak olan öğrencilerimiz katılabilecekleri dönem sınavlarını dikkate alarak mezuniyet şartlarını hesap etmeleri gerekmektedir.

Herhangi bir nedenle kayıtları kabul edilmeyen veya mezun olamayan öğrencilerimizin Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına müracaatlarındaki sorumluluk tamamen kendine aittir.

Dikkat: 2011 – 2012 Eğitim Öğretim yılı sonunda dönem mezuniyet şartı hesap edilirken dikkat edilecek hususlar: 28.07.2012 tarihinde yapılacak olan III. Dönem sınav tarihi itibariyle;

 • 17 yaşını doldurmamış olanlar (27.07.1995 ve daha sonraki doğumlu olanlar) 2 dönem sınava girebilecekler.
 • 17 yaşını doldurmuş, 18 yaşından gün almış olanlar (27.07.1995 ve daha önceki doğumlu olanlar) 3 dönem sınava girebileceklerini dikkate alarak mezuniyet şartlarını hesap etmeleri gerekmektedir.
 • Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
 • Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
 • Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması. Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması gerekmektedir.
 • Alan kredisinin 80 veya üzerinde olması (Genel Kültür hariç),
 • Alan derslerinin tamamından en az bir defa sınava girilmiş olunması,
 • Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması,

B) Açık Öğretim Lisesi için Mezuniyet Şartları

C) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına Nasıl Müracaat Edebilirim?

 2011 yılı ÖSYS Başvuru Kılavuzu için buraya tıklayınız.

 1. İlk defa müracaat edenler: Açık Öğretim Lisesi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavı müracaat şartlarını taşıyan öğrencilerimiz, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına müracaat kabul eden herhangi bir orta öğretim kurumundan form alacaklardır. Alınan formdaki gerekli yerleri doldurup bölgelerinde bulunan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne veya Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yürüten liselere onaylatarak form alınan orta öğretim kurumuna teslim edilecektir.
 2. Daha önce müracaat edenler: Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavı başvurularında kullanacak il, okul ve alan kodları için buraya tıklayınız.

Açık Öğretim Lisesinde Alan yok olarak kayıtlı ve 27-28 Temmuz 2012 tarihinde yapılacak III. Dönem sınavı sonrasında mezun olabilecek durumda olan öğrencilerimiz kodlama yaparken 9009- Diğer seçeneğini işaretleyeceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir