DUYURULAR

2013 ÖSYS SINAVINA KİMLER BAŞVURABİLİR?

2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına AÖL – Açık Öğretim Lisesi Öğrencilerinden Kimler Müracaat Edebilir?

Bilindiği üzere 2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvuru işlemleri, 02-15 Ocak 2013 tarihleri arasında yapılacaktır.

A) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavı müracaat tarihleri arasında AÖL- Açık Öğretim lisesinde öğrencilik durumu;

 1. 1.      Aktif veya Donuk Öğrencilerden;

III. dönem sınav tarihinin ilk günü itibariyle;

 • 17 yaşını doldurmamış olanlardan dönemi 7 ve üzeri,
 • 17 yaşını doldurmuş,18 den gün almış olanlardan dönemi 6 ve üzeri olanlar aşağıda verilen mezuniyet şartlarını tamamlayabilecek durumda iseler Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına müracaat edebilirler.
 1. 2.      Silik olan Öğrencilerden;
 • Açık Öğretim Lisesi AÖL 2012-2013 eğitim yılı 2. dönem veya 3. dönem sınavlarına girmek için yeni kayıt ve kayıt yenileme döneminde kaydını yaptıracak olan öğrenciler müracaat edebilir.
 1. 3.      Yeni Kayıt Yaptıracak Olanlar,
 • Lise düzeyinde eğitim veren herhangi bir ortaöğretim kurumundan tasdikname almış ancak halen herhangi bir okula kayıt yaptırmamış ve AÖL Açık Öğretim Lisesinin 23 Ocak – 03 Şubat 2013 tarihleri arasında yapılacak olan yeni kayıt döneminde AÖL Açık Öğretim Lisesine yeni kayıt yaptıracak olan öğrencilerden, AÖL Açık Öğretim Lisesi mezuniyet şartlarını tamamlayabilecek durumda olanlar müracaat edebilir.
 • Öğrencilik durumu silik veya yeni kayıt yaptıracak olan öğrenciler katılabilecekleri dönem sınavlarını dikkate alarak mezuniyet şartlarını hesap etmeleri gerekmektedir.

Herhangi bir nedenle kayıtları kabul edilmeyen veya mezun olamayan öğrenciler Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına müracaatlarındaki sorumluluk tamamen kendine aittir.

Lütfen Dikkat: 2012 – 2013 Eğitim Öğretim yılı sonunda dönem mezuniyet şartı hesap edilirken şu hususlara dikkat ediniz: 21.07.2013 tarihinde yapılacak olan 3. Dönem sınav tarihi itibariyle;

 • 17 yaşını doldurmamış olanlar (29.07.1995 ve daha sonraki doğumlu olanlar) 2 dönem sınava girebilecekler.
 • 17 yaşını doldurmuş, 18 yaşından gün almış olanlar (19.07.1996 ve daha önceki doğumlu olanlar) 3 dönem sınava girebileceklerini dikkate alarak mezuniyet şartlarını hesap etmeleri gerekmektedir.
 • Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
 • Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
 • Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması. Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması gerekmektedir.
 • Alan kredisinin 80 veya üzerinde olması (Genel Kültür hariç),
 • Alan derslerinin tamamından en az bir defa sınava girilmiş olunması,
 • Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması,

B) AÖL Açık Öğretim Lisesi için Mezuniyet Şartları

C) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına Nasıl Müracaat Edebilirim?

2013 yılı ÖSYS Başvuru Kılavuzu için buraya tıklayınız.

 1. İlk defa müracaat edenler: Açık Öğretim Lisesi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavı müracaat şartlarını taşıyan öğrenciler, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavına müracaat kabul eden herhangi bir orta öğretim kurumundan form alacaklardır. Alınan formdaki gerekli yerleri doldurup bölgelerinde bulunan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne veya Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yürüten liselere onaylatarak form alınan orta öğretim kurumuna teslim edilecektir.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavı başvurularında kullanacak il, okul ve alan kodları için buraya tıklayınız.

AÖL Açık Öğretim Lisesinde Alan yok olarak kayıtlı ve 20-21 Temmuz 2013 tarihinde yapılacak 3. Dönem sınavı sonrasında mezun olabilecek durumda olan öğrenciler kodlama yaparken 9008 seçeneğini işaretleyeceklerdir.

Açık Öğretim Lisesi AÖL 2013 YGS Formu Nasıl Doldurulur? Bu sorunun ayrıntılı yanıtı için tıklayınız.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan AÇIK LİSE EK SINAV GİRİŞ YERLERİ BELİRLENDİ! başlıklı makalemizde 2012 eylül 8 ek sınav, 8 eylül 2012 1. ek sınav ve 8 eylül açık lise birinci ek sınav hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazıda 664 Yorum

 1. Ozan Cevapla

  Yardımınız için ayrıca teşekkürler ve bi sorum daha olucaktı. Alan kredisi 0 yazıyo. Alanım olmadığı için bunu pek umursamıyorum. Yoksa o krediyide 90 mı yapmam lazım ? 6 dersim var ortak olan ve ilk sınav döneminde 5inden giricem. 5inden de geçebilirsem 2. sınav dönemine 1 dersim kalıyo sonrasında mezunum diye planlıyorum ama doğru mu düşünüyorum hocam 🙂

  • admin Cevapla

   Alansız okuyanların alan kredisi olmaz. Zorunlu derslerinizi bitirip ne zaman 192 krediye ulaşırsanız o zaman mezun olursunuz.

 2. Ozan Cevapla

  admin herşey için canı gönülden teşekkürler.. gerçekten merak ettiğim şeyleri siz cevapladınız.

 3. ferhat Cevapla

  Merhaba bu senenin 1.ci ek sınavında mezun oldum acaba diplomamı ne zaman alabilirm ? çıkma belgesi deil asıl diploma … şimdiden teşekkür ederim

 4. fatih Cevapla

  201 kredim var zorunlu dersim yok.dil anlatım hepsini verdim sadace stajm kaldı staj sonunda mezun olurum değilmi ? elktonk bölüm ortak ders 125 kredim.ama hala ders seçebiliyorum sorun olurmu girmesem?

  • admin Cevapla

   Mesleki Açık Öğretim Lisesi mezuniyeti için gerekli kredi toplamı her alan için farklıdır. MAÖL’de bulunan alanların mezuniyet kredisini görmek için tıklayınız.

 5. rabiş Cevapla

  slm ben 9 sınıfı okula giderek okudum
  10 sınıfta maöl kayıt oldum
  sizce kaç defa sınava girebilirim

 6. melek edikli Cevapla

  meraba benim zorunlu dersim kalmadı bu dönemle biticek inş ama muaf olduğum dersler 3 tane ama kredim eksik oluyo illa onları seçmem mi gerekiyor seçmeli derslerle tamamlasam olurmu kredimi teşekkürler aynı şey alandan muaf olduğum ders içinde geçerli olurmu

 7. fatih Cevapla

  bişe daha soracam benim 12 tane muaf dersim var ama kredim tamam sadece staj kaldı 12 tane muaf ders sıkıntı olmaz deilmi? krdiyi tamamladıktan sonra

 8. fatma zehra Cevapla

  benim ders secme ekranında zorunlu ders yok yazıyo diğer şekilde ders secmi için uygun de değildir yazıyo benim yüz yüze eğitimim 3. yılı toplam kredim 276 açık öğretimi aradım para yatırılmış amam kaydın olmamış dedi ne yapmam lazım dedim bakanlığa git dedi ne yapamam lazım lütfen yardımcı olurmusunuz

 9. fatih Cevapla

  bu sene sonu kesin mezun oluyorum allahın izniyle kpss dersanesıne yazıldım dıploma olmadan kpss sınavına başvuru nasıl yaparım ?

 10. zhyra Cevapla

  6. dönemdeyim ve 74 kredim var marttaki ösymye girebilecekmiyim.Şimdiden teşekkürler…

 11. asya karaca Cevapla

  2013 1 eylül ek sınav soru ve cevaplarını nerden bulabılırım yardımcı olurmusunuz

 12. Beyza Cevapla

  benim 86 kredim var şuan eğer ek sınav olursa bu sene mezun olabilirim telefonda aradığımda ygsye başvuru yapabilirsiniz dediler ama burda öyle yazmıyo dönemim 5 yardımcı olur musunuz?

 13. kevser Cevapla

  Ben 3 yil liseyi imamhatipten okudum son sene dersler yoğun oldugu icin normal acik liseye gectim yani imamhatibin acigi degil bu sene İnsallah lys ye girecegim fakat puan ekleniyo mu merak ediyorum simdiden tesekurler

 14. mehtap Cevapla

  hocam 2-15 ocak ygs sınav başvurusunu nasıl yapmam gerektiğini anlatır mısınız? 5 kredi eksiğim var mezun değilim henüz bunu belirtmem gereken bir yer falan var mı?

  • admin Cevapla

   Mezun olmadan da başvurabilirsiniz. Belirtilen tarihlerde size en yakın liseye müracaat edeceksiniz.

 15. süreyya Cevapla

  merhaba. benim 108 kredim var.5.dönem sınavına girdim ama daha açıklanmadı yani 5. dönem sınavından hariç 108 kredim var.ben 6. ve 7. dönemlerde diyelimki 30- 30-30 alsam toplam 198 kredim olur ama mezun olamıyorum çünkü 8 dönem gerekiyor.ek sınava girebilir miyim ,ya da ek sınav sonucu mezun olabilir miyim? ygs ye başvuru yaptım ve bu sene üniversiteye kaydımı yaptırmak istiyorum.mümkün mü,yardımcı olun lütfen.şimdiden teşekkürler..

  • admin Cevapla

   Ek sınavların olup olmayacağı 3. sınav sonrası gündeme gelmektedir.

 16. süreyya Cevapla

  ama şöyle bir şey var 7 dönem ve altı öğrenciler ek sınava giremiyormuş?

  • admin Cevapla

   Ek sınavların olup olmayacağı 3. sınav sonrası gündeme gelmektedir…

 17. süreyya Cevapla

  çok teşekkür ederim cevap verdiniz ama sormak istediğim şuydu ;ek sınav yapılırsa 8 dönem ve üstü olanlar sınava girebiliyor.Ben 7 dönem bitiriyorum ,bana ek sınava girme hakkı tanırlar mı,tanırlarsa bu 8.dönemden sayılır mı?

  • admin Cevapla

   Olup olmayacağı belli olmadığı gibi şartlarıda belli değildir.

 18. süreyya Cevapla

  peki 🙂 teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için tekrar;)

 19. fatih Cevapla

  hocam ben meslek lisesi mezunuyum ve ösym 40 tl para yatırdım.sınava girip diyelimki kazanamadım 2 yıllık geçiş yapabiliyomuyum yoksa sınava girdigim için hakkım yanıyomu 2 yıllık

 20. mehmet şakir Cevapla

  149 kredim var açık lisede 2014 ygs başvurusu yapabilirmiyim bilen varmı?

 21. ceyceyyy Cevapla

  meraba hocam benım 106 kredim var.ösymye kayıt yaptırdım.allah nasıp ederse 3 dönem son sınavlarda mezun olucam.benim merak ettıgım sey eger universiteyi kazanırsam diplomam yetişirmi ayrıntılı bilgi verirsenz cok sevinirim

 22. ysmn Cevapla

  Meraba Benim 8. Donemim. Mesleki açık öğretim lisesi çocuk Gelişimi ve eğitimi okuyorum. Alan kredim:100 ortak derslerimin kredisi:76 stajimin bur fonemi kaldi 24 kredi veriyor. Zoruu derslerim var ama bu dönemdeki sınavda verebilirim. Dil anlatım dersim bitti. Mezun olmam için grekli kredi ve sartlar ne acaba. Simdiden teşekkürler

  • admin Cevapla

   Mesleki Açık Öğretim Lisesi mezuniyeti için gerekli kredi toplamı her alan için farklıdır. MAÖL’de bulunan alanların mezuniyet kredisini görmek için tıklayınız.

 23. ceyda Cevapla

  merhaba ben aol de alansız okuyorum bu sene mezun oluyorum inşallah ygs sınavına girdim barajı brajı geçtim fakat lys sınavında alansız okuduğum için hangi alandan girecem nasıl olacak bu konuda aydınlatırsanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler

 24. emine Cevapla

  Merhaba bisey sorucam ben 3.donem sinavlarindan sonra mezun olucam ama 3. Donem sinavlari ünv kayit tarihle cakisiyor geç kalma gibi bir durum olurmu bu sene ünv başlayabilir miyim yardimci olur musunuz ?

 25. gökhan Cevapla

  ben aol 191 kredim var. bu lys sınavınıda geçtin üni. tercihlerini yapıp okul kazandığım taktirde 3 tane orta kdersim kalır oda ağustos ayında üni. kayıtları 1 eylül 5 eylül sınav sonuçları 22 eylül kayıt yaptıra bilirmiyim. adimin acil. 🙁

 26. gökhan Cevapla

  zorunları dersleri geçeceğim ama üni. kayıtlarına yetişmiyor. 22 eylülde sonuçlar

 27. gökhan Cevapla

  zorunlu dersleri geçeceğim ama üni kayıt tarihi geçmiş olacak 22 eylülde bitmiş olacak.

 28. sude cifci Cevapla

  merhaba ben acik lise de okuyrm kredim toplam alan dersiyle beraber 57 ygs grebilrmiym cvp acim yazarmsnz

 29. Enes Cevapla

  Hocam maol okuyorum donemim 8 ve 129 kredim war bolumum elektrik kpssye girebilirmiyim? Bizzat girebilirsin veya giremessin die cevaplarsaniz cok sevinirim simdiden tesekkurler…

 30. mustafa Cevapla

  su
  an 12 sınıfım acık ogretım den versem hmn bıtermı kredı lı sıstem fln olayından

 31. ufk Cevapla

  merhaba. eğer ikinci ek sınav yapılırsa kredi şartı arıyorlarmı acaba?

 32. yilmaz Cevapla

  140 kredim var ygs ye grebilirmym bu sene

 33. ayşe Cevapla

  ben 5. dönemdeyim aöl 5. dönem bittikten sonra sınava girebilirmiyim

 34. murat Cevapla

  312 kradi ile saçma sapan ingilce 7 yüzünden dönem sonuna anca mezun oluyorum alan yok bende düz lise

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir