DUYURULAR

Açık Lise Mezuniyet incelemesinde Olan Öğrencilerin Dikkatine!

Dönem sınavları ve ek sınavlar sonucunda mezuniyet aşamasına gelmiş ve Açık Liseye 2011 ve sonrasında kayıt yaptırmış öğrencilerin “Öğrencilik Durumu” “Mezuniyet İncelemesinde” yapılmaktadır.

Öğrenciler Niçin “Mezuniyet İncelemesinde” durumuna getiriliyor?

Sınavlar sonrasında mezuniyet için gerekli şartları sağlayan öğrencilerden;

AÖL – Açık Öğretim Lisesine 2010 ve daha önce kayıt olan (dosyası AÖL arşivinde bulunan) öğrencilerin dosyası Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünce incelenip, güncellendiğinden bu öğrencilerin öğrencilik durumu  “Mezun” durumuna getirilir.

AÖL – Açık Öğretim Lisesine 2011 ve sonrasında kayıt olan (dosyası il ve ilçelerdeki irtibat bürolarının arşivinde bulunan) öğrencilerin dosyaları bulundukları irtibat bürolarından istenerek, diploma işlemleri için mezuniyet güncellemesi yapılır, inceleme sonucunda irtibat bürosu görevlilerince Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemine verileri doğru girilenlerin öğrencilik durumu “Mezun” yapılmakta, inceleme sonunda mezuniyet şartlarını taşımayan öğrencilerin öğrencilik durumu yeniden “Aktif” yapılarak eğitimlerine devam etmeleri sağlanmaktadır.

“Mezuniyet İncelemesinde” olan öğrencilerin hangi bilgileri incelenir?

1. Kayıt evraklarının geçerli olup olmadığı,

2. Öğrencinin kayıt esnasında getirmiş olduğu belgelerdeki (tasdikname, denklik belgesi vb.) notların sisteme doğru işlenip işlenmediği,

3. Devamsızlıkların dikkate alınıp alınmadığı,

4. Dönemlerin doğru işlenip işlenmediği,

5. Öğrencinin mezun olduğu ortaokul veya ilköğretim okulu bilgilerinin doğru girilip girilmediği,

kontrol edilir, yanlış ve eksiklikler düzeltilir.

İnceleme sonucunda çok az da olsa (not, devamsızlık,dönem vb.) sisteme yanlış işlenen verilerden dolayı mezuniyeti olumsuz yönde etkilenen öğrencilerin  öğrencilik durumu “Aktif” yapılmakta, yanlış girilen verileri düzeltilmektedir.

Öğrencilik durumu “Aktif” yapılan öğrenciler mutlaka ek sınavlara veya dönem sınavlarına girmek zorundadır.

İnceleme sonunda mezun olan öğrenciler iş ve işlemlerini yaptırdığı (dosyasının bulunduğu) irtibat bürosundan “Mezuniyet Yazısı” veya “Çıkma Belgesi” alabilirler.

Durumu “Mezuniyet İncelemesinde” olan ve üniversite sınavını kazanan AÖL öğrencilerine duyurulur..

Sınavlar sonucunda mezuniyet incelemesinde olan öğrencilerin dosyaları irtibat bürolarından aynı gün istenmektedir. Örneğin 20-21 Temmuz 2013 tarihinde yapılan sınavları sonucunda “Mezuniyet İncelemesinde” olan öğrencilerimizin dosyaları sınavın açıklandığı gün (18 Ağustos 2013) gerekli duyuru ve mesajlar atılarak istenmiştir (Bu öğrencilerden üniversite sınavını kazandığı bilinenlerin bir liste yapılarak gönderilmesi notu da eklenerek).

Ancak 5 Eylül 2013 tarihi itibarıyla halen AÖL Müdürlüğümüne ulaşmayan dosyalar mevcuttur.

Üniversiteyi kazandığı belirtilen öğrencilerin tamamına yakınının mezuniyet incelemesi yapılmıştır.

Üniversite kazanan ve durumu “Mezuniyet İncelemesinde” olan öğrencilerin isimlerinin irtibat bürolarınca listelenerek Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne faks (0 312 213 01 75) veya e-posta (aciklise@meb.gov.tr) ile gönderilmesi gerekmektedir.

Bu yazıda 131 Yorum

 1. blank
  asmin atlı Cevapla

  aöf kazandım alanım genel kültür kredim 191 mezun olabilirmiyim ne yapmam gerekiyor

 2. blank
  serhat Cevapla

  2 ek sinav nerde olacak ve mezuniyet incelemesi asamasi kac gun suruyor…nezaman olacak ek sinav

  • blank
   admin Cevapla

   Duyuruları takip ediniz. Ayrıca 1. ek sınav sonuçları açıklanmıştır.

 3. blank
  ahmet okkalı Cevapla

  benim sayfamda mezuniyet incelemesi yazıyo inceleme ne kadar sürer incelemeyle ilgili benim yapmam gereken bişi varmı?

 4. blank
  aktifressam Cevapla

  Ek sınav sonucu benim toplam kredim 215 oldu .Alan kredim ise 48…2 .ek sınava girmek istemiyorum.Girsem de alan kredime 32 kredi lazım.Dolayısıyla girmeme gerek yok sanırım alansız mezun olacağım.Bunun için kayıt yenileme yapmam gerekiyor mu ya da sınavlara girmem.Bu durumda ne zamana mezun olurum.?Benim sayfamda mezuniyet incelemesi diye de bir şey de yazmıyor.Acaba başka bir durum mu var.Yoksa bu ek sınavlarından sonra mı durum belli olur?

  • blank
   admin Cevapla

   Ek sınava girmeniz menfaatinizedir. Ek sınav sonucunda mezun olamayan tüm öğrenciler alansıza aktarılacaktır. Alansıza aktarılan öğrenciler zorunlu derslerine verip gerekli krediyi topladığında mezun olabileceklerdir.

 5. blank
  ağırkaya Cevapla

  selam ben açık lisede okuyorum benım mezun olmak ıcın zorunlu derslerı werıp alan kredımı 80 we uzeri diger kredı notumuda 192 ve üzeri mi yapmam gerekıyor mezun olmak için

 6. blank
  ali Cevapla

  hocam mezuniyet incelemesindeym ve 2011 sonrası kayıtlıyım kaç gün içinde sonuçlanır bu 1 hafta sürermi ona göre üniversiteye gidicem

 7. blank
  ayse Cevapla

  Acikmeslek lisesine baslicam yuzyuze egitimim basliyo muhasebe bolumu alansizmi yazicak diplomamda budurumda hangi lise avantajli meslekmi duzlisemi acil cevap nolurrttt

  • blank
   admin Cevapla

   AÖL’de alanlar kaldırılmıştır. MAÖL’de alanlı eğitim devam etmektedir.

 8. blank
  meraklı Cevapla

  merhaba ben alanlı olarak okudum ve toplam dönem 15,AOL okuduğum dönem :9,toplam kredim 207,alan kredim 92 zorunlu dersim yok .neden hala durumum aktif yazıyor.ek sınav için kayıt yaptım ders seçtim ama girmedim o yüzden mi? yoksa sistemde mi bir hata var?

 9. blank
  ömer Cevapla

  selam ben şuan mezun gözüküyorum mezun yazıyor durumumda,üiversite kazandım kayıt olucam 1 gün önce diploma parası yatırdım diploma kaç gün de ulaşır bana ?

  • blank
   admin Cevapla

   2 ay sonra ulaşır. Geçici mezuniyet belgesi ile kaydınızı yaptırabilirsiniz.

 10. blank
  serhat Cevapla

  selam ben alansızım okmkatayım 198 kredi bulunmakta bölümalan değiştirebilirmiyim mesela fen bilimlerine geçiş yapıp ek sınavdan mezun olabilirmiyim.. zorunlu dersler eklenecekmi ..

 11. blank
  serhat Cevapla

  selam fazladan kredinin faydası varmı teşekkürler benim zorunlu dersim tek kalmış fazla kredi alsam bi faydası varmı ban..

 12. blank
  serhat Cevapla

  notlar mı yada kredilermi demek istediğiniz

  • blank
   admin Cevapla

   Fazla kredilerin notu yüksek olursa diploma notunuza olumlu etki eder. Düşük olursa olumsuz etki eder.

 13. blank
  emre Cevapla

  1 eyluldekı ek sınavlara gırerek zorunlu derslerımı verdım 244 kredım var.. mezunıyet ıncelenmesınde yazıyo ne zamana mezun olabılırım ek tercıhlerden unv. kaydı yapıcam …

 14. blank
  tuba Cevapla

  hocam hala mezuniyet incelemesinde yazıyor üniversiteye evraklarımı yollucam hala bekliyorum 1 hafta oldu açıklanalı düzelmedi hala ayrıyetten mezuniyet için bütün şartlarım tamam kredim tamam bu dosyayı bu uyuşuk halk eğitim zamanında neden yollamıyor.

 15. blank
  beyza Cevapla

  eylülün 23’üne kadar durumumuz mezun olurmu,kayıt olmam gers kaçırmamam lazım çünkü ara tatilde başka bi okula geçiş yapmayı düşünüyorum(2 yıllıgım) 1 kasımda mezun durumuna gelirsek iki aylık ders kaçırmış olucam çünküü

 16. blank
  beyza Cevapla

  bu verdiginiz numarayı arıyorum yalnız sürekli mesgul çalıyo. 24 saat mesgul çalması normal midir. Mezuniyet incelemesini hızlandırmak için arayabilecegim başka bi numara yok mudur ?

  • blank
   admin Cevapla

   0312 213 01 34 numaralı telefonu arayarak 1304, 1305 yada 1306 tuşlayınız.

 17. blank
  yusuf Cevapla

  slm
  bi arkadaşım 2014 ten sonra mezun olma kredisinin 192den 240 a çıkarılacagını söyledi fakat aölde veya başka bi yerde öyle bi duyuru yok sizce doğrumu

 18. blank
  mustafa Cevapla

  slm hocam ben1. ek sınavda kredimi doldurdum ve şuan mezun gözüküyorum üniversite sınavına girmek istiyorum ne yapmalıyım ve sınava ne zaman girebilirim. teşekkür ederim.

 19. blank
  Vahit Cevapla

  Hocam ben 2013 2, ek sınav sonucu alansız olarak 202 krediyi tamamladım.Sınav sonuçları 24 eylülde açıklandı.Ama hala “öğrenci” mezuniyet incelemesindedir yazıyor!1 kasımda kayıtlar için son gün.Bu ne kadar sürer?yada bundan önceki mezuniyet incelemesinde olan öğrencilerin sonuçları kaç günde açıklandı bilginiz varmı?Böyle beklemek ve birşey yapamamak can sıkıcı bunu hızlandırmanın yolu yokmu lütfen yardım edin…

  • blank
   admin Cevapla

   15 güne kadar sonuçlanır. Ayrıntılar için 0312 213 01 34 numaralı telefonu arayarak 1304 tuşlayınız.

 20. blank
  hedef Cevapla

  mezuniyet incelemesindeyim suan 2010 kayıtlıyım aöf adalet kazandım nezaman mezun durumuna gelebilirim acaba

 21. blank
  Kutlusevda Cevapla

  Meraba ben açık ihl lisesi yüzyüze eğitimimi tamamladım son derslerim kaldı ama meb bana ek sınav hakkı tanımadığı için sınava giremedim ,bu dönem kaydımı yaptırdım ders seçme işlemi açık fakat “Durumunuz ders seçmek için uygun değildir ” yazıyor , ders seçimi yapmazsam sistem otomatik olarak seçmelileri seçiyor ve benim bu derslerim kalıyor yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkür ederim

 22. blank
  hedef Cevapla

  benim kredi bilgilerimde mezun oldugu tarih ve diploma notum yazıyo ama öğrencilik durumnda mezuniyet incelemesinde yazıyo simdi ben cıkma belgesi alabilirmiyim acaba aöf ye kayıt yaptırıcamda

 23. blank
  tolga Cevapla

  benim şuanda 188 kredim var alan ders kredisi 32’dir ocak 2014 mezun olacağım ama alan kredisi 32 olunca mezun olamıyacakmıyım

  • blank
   admin Cevapla

   Alansıza aktarılacaksınız. Alansıza geçtiğinizde zorunlu derslerinizi bitirip toplamda 192 krediye ulaştığınızda mezun olabileceksiniz.

 24. blank
  songül yaman Cevapla

  201kredim var açık lisede mezuniyet incelemesi durumundayım mezun olupolmadığımı nasıl anlarım veya ne yapabilirim

 25. blank
  ramazan Cevapla

  maöl açık öğretim meslek lisesinde okudum. yüz yüze eğtimimi tamamladım. kredileri topladım zorunlu dersim falan kalmadı . öğrenci girişimde , ‘mezuniyet incelemesinde öğrenci’ diye yazıyor . bu inceleme ne zaman biter ? bana acil mezun yazısı lazım ..! Ve bu yazıyı nerden alabilirim ??

  • blank
   admin Cevapla

   Durumu “Mezuniyet incelemesinde” olan öğrencilerimiz gerekli incelemeler yapıldıktan sonra “mezun” konumuna gelecek olup,(10-30 Gün) sistemde öğrencilik durumu “Mezun” görünenler “Çıkma belgesi” veya “mezuniyet yazısı” alabilirler.

 26. blank
  ahmet Cevapla

  Mezuniyet incelemesi kaç günde olur ?

 27. blank
  Yusuf Cevapla

  Açık öğretim meslek lisesi alan kredimi doldurdum.Kültür derslerimden 5 tane(ortak) vardı. 2.dönem sınav sonuçları açıklandığı gün sisteme giriş yapmayı denedim fakat “Mezuniyet incelemesinde olan öğrenci,mezun olduğu anlamına gelmemektedir. …” şeklinde bir hata yazısı ile karşılaştım bu konu hakkında nasıl bilgi alabilirim.

  • blank
   admin Cevapla

   Mezuniyet şartlarını tamamlayanlar mezuniyet incelemesine alınır. Sonuçlanmasını bekleyeceksiniz.

 28. blank
  zeynep Cevapla

  Ben maol de okudum ve yuzyuze egitimide tamamladim mezuniyet kredisinden fazla da kredimvar alan kredimde tam bir hafta onceye kadarmezuniyet incelemesinde yaziyordu simdi ise aktif yaziyor yuzyuze egitimi tamamladimi bolumunde evet yaziyordu simdi ise hayir yaziyor bu durumun nedeni ne olabilir ve ne kadar surede duzelir bilgilendirirseniz sevinirim

  • blank
   admin Cevapla

   Ayrıntılı bilgi için 0312 2130144 numaralı telefondan 1302 yada 1303 tuşlayınız.

 29. blank
  Oğuz Cevapla

  İyi günler. Yüz Yüze eğitimi bitmiş mezuniyetine 30 ve daha az kredi kalmış ve üniversiteye yerleşmiş öğrenciler geçici diploma alabiliyor mu ?

 30. blank
  Mehmet Cevapla

  Iyi günler hocam ben açık lisede ve yüz yüze eğitim derslerini tamamladım zorunlu dersim de kalmadı fakat stajı 1 sene sonra yaptım suanda da sisteme geçmedi ve sayfamdada hala aktif yazıyo mezun yazmıyor ne yapabilirim

 31. blank
  mustafa Cevapla

  2011 sornası kayıt yaptırdım aöl’ ye şuan ögrencilik durumu : MEZUNİYET İNCELEMESİNDE OLAN ÖĞRENCİ durumunda benim çok acil cıkma belgesine ihtiyacım var üniversiteye kayıt için ne zaman mezun olur ortalama yardım edebilirmisiniz veyahut herhangi bir işlem yapmam gerekiyor mu ??

 32. blank
  sercan Cevapla

  İyi gunler ben mezun oldum ama mezun ıncelemesınde oldugum soylenıyor bu durum ne zaman duzelır? okullar basladı bana bılgı verırmısınız ?

 33. blank
  burak Cevapla

  Ben mezun incelemesinde yim ne zaman mezundur yazar

 34. blank
  yasin Cevapla

  mezuniyet incelemesi nezaman biter

 35. blank
  Merve Cevapla

  Ben salı günü okula gittim mezuniyet incelemesindeyim ama herseyim tamam, hoca bana bugün evraklar bizden çıkıcak 2-3 gün sürer araya haftasonu girer Pazartesi salı tahmininen yazar dedi ama şu yazıları okuyorum 1-30 gün gerçekten çok okullarımız açıldı ben sürekli diken üstündeyim baska bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın..

 36. blank
  Selim Cevapla

  merhaba hocam öncelikle şunu sormak istiyorum benim toplam kredim 267 alan kredim 138 dil ve anlatım gibi derslerden geçmiş bulunmaktayım zorunlu dersim gözükmüyor fakat öğrenci durumum hala aktif olarak gözüküyor yüz yüze eğitimi tamamladımı yazısının karşısında evet yazıyor mezun olamamamın sebebini çok merak ediyorum ve yeniden kayıt yeniledim her ihtimale karşı

  ek bilgi:
  AOLDE okudugum dönem 10
  yaşım : 24

  saygılarımla

 37. blank
  mehmet Cevapla

  hocam alan kredim 135 zorunlu dersim yok toplam kredim şuan 228 ek sınav kitapcıgımı aldım kontrol ettim 30 kredi almışım ek sınav acıklandıgında mezun olurmuyum bu duruma göre ben mezun oldugumu nasıl anlayacagım acıklandıgında

 38. blank
  muharrem Cevapla

  merhaba hocam toplam kredim 240 yüzyüze eğitim tamamlandı evet zorunlu dersim yok alan kredi bölümünde 3 yazıyor şuanki durum aktif yazıyor herşey tamam görünüyor ne zaman mezun yazar tşk edrm . iyi günler.

 39. blank
  fidan Cevapla

  hocam ben son yapılan ek sınavda mezun oldum. fakat hala mezunıyet incelemesinde olarak geciyor. universiteye kayıt yaptırmam lazım. 17 ekim kayıtların son gunu. 7 kasıma kadar kayıtların devam edecegi soylenıyor. fakat internet ve bankada kaytlar o gune kadar devam mı edecek. neler yapmalıyım. lutfen yardımcı olun.

  • blank
   admin Cevapla

   Mezun duruma geldiğinizde geçici mezuniyet belgesiyle kayıt yaptırabilirsiniz.

 40. blank
  halim Cevapla

  merhaba.mezunıyet ıncelemesındeydim,suanda mezun yazıyor.fakat diploma basıldımıda hayır,diploma defteri nerede kısmında ıse kartal yazıyor.suanda gidip diplomamı alabılırmıyım? basılma durumunun evet olmasını mı beklemek zorundayım?

 41. blank
  Muhammed Cevapla

  2.ek sınav sonucuna göre mezuniyet incelemesinde yazıyor üniversiteye kayıt da yapacam zamanda az kaldı yetişecek mi.bide inceleme kişiye göre değişir demişsiniz ne anlama geliyo anlamadım.lütfen bilgilendirin….

 42. blank
  mevlide Cevapla

  Maol okuyorum kultur derslerimin kredisi tamam hatta fazla bile ama yine sinava giriyorum muaf olsam da mezun olabilir miyim son sinifim

 43. blank
  fatoş Cevapla

  iyi günler bi sorum olucaktı ben aol okuyorum ortak dersim kalmadı ve 1 dönem sınav sonuçları açıklandı 204 kredim var ve mezuniyet incelemesinde diyo incelemeler bittigi taktirde mezun olursam diplomamı almam nekadar sürer acaba?

 44. blank
  mehmet bayraktar Cevapla

  Ortak + Seçmeli :209 AOL’de Okuduğu Dönem :15
  Alan Kredi : 0 Toplam Dönemi : 17
  Toplam Kredi :209
  Kalan Zorunlu Ders Sayısı :4 hocam bu kredi ve dönem bilgilerim aşşağıdakide mezuniyet sartlarım mezunmuyum acaba

  2014 / 1 Mezuniyet Şartları
  Ortak + Seçmeli 192 Toplam Dönemi :8
  Alan Kredi :0 Toplam Kredi:192
  Zorunlu Ders Sayısı :0

 45. blank
  aişe Cevapla

  aöl den kredılerım tamm ama mezun oldum mu onu anlaymadım alan kredım 134 ama fıkıh dersınden muaf oldum tekrar yenı kayıt yapmam gerekıo mu yoksa mezun olabılıo muyum?

 46. blank
  gokhqn Cevapla

  ben bu sene 1 dönem sınavlarında mezun oldum mezuniyet incelemesinde olan ögrenci olarak gözüküyorum bu inceleme kacgün sürüyor diploma parası yatrmama gerek var mı yardım edin diplomam ne zaman elime ulasır

 47. blank
  kasım karataş Cevapla

  hocam ben 13 şubattan itibaren mezuniyet incelemesinde görünüyorum bugün kayıt yenilememenin son günü eğer mezun olamazsam kayıt yenileme tarihi geçiyor bu durumda ne yapabilirim

 48. blank
  dilek Cevapla

  Öğrencilik durumum maol incelemesinde olan öğrenci durumunda neredeyse 2ay olacak hala bi değişiklik yok ne zaman sonuclar ne yapmam lazm ??

 49. blank
  dilek Cevapla

  Hatta mezuniyet tarihi 05/01/2015 yaziyo bilgilerde ama hala mezun durumuna gelmedim yardmci olr musunuz lütfen ne yapmam gerekir ?

 50. blank
  samet Cevapla

  hocam 112 kredim var 2016 ygs ye girebilirmiyim kazanırsam zorunlu dersleri halletmem lagzımmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.