GENEL

Alan Dersleri Hangileridir?

Siz Sordunuz: Dil ve Anlatım dersi dışında mutlaka  geçmek zorunda olduğumuz yani muaf olamayacağımız dersler hangileridir? Ayrıca bulunduğum alana göre öğrenim göreceğimiz ortak ve seçmeli dersleri nerden ve nasıl görüp öğrenebilirim?

Biz Cevapladık: Açık Öğretim Lisesinde Sadece Dil ve Anlatım dersinden muaf olamassınız. Bu dersi mutlaka geçmeniz gerekir. Ortak dersler ise mutlaka almanız gereken derslerdir. Ortak derslerden 3 defa kalırsanız bu derslerden muaf olursunuz. Alanınıza göre Açık Öğretim Lisesinde öğrenim göreceğiniz Ortak, Alan ve seçemli dersleri aşağıdaki bağlantıları tıklayarak görebilirsiniz.

Genel Kültür Alanı Dersleri

Sosyal Bilimler Alanı Dersleri

Fen Bilimleri Alanı Dersleri

Türkçe Matematik Alanı Dersleri

Yabancı Dil Alanı Dersleri

Ayrıca Açık Öğretim Lisesine Alansız olarak kayıt olmuş öğrencilerin göreceği dersleri aşağıdaki bağlantıdan görebilirsiniz.

Alansız Okuyacak Genel Lise Öğrencilerinin Dersleri(ALAN YOK)

 

Bir önceki yazımız olan Ne Zaman Mezun Olurum? başlıklı makalemizde Açık Lise Ne Zaman Mezun Olacağım?, açık lise ne zaman mezun olurum ve açık öğretim lisesi kredim yeterlimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazıda 7 Yorum

 1. emre Cevapla

  ben ticaret meslek lisesi 10.sınıftayım 10.sınıfı bitirip 11. sınıfı AÖL’de (alan yok/alansız) okumak istiyorum bana kaç kredi verirler. 192 krediye tamamlamam kolay mı? lütfen cevap verirseniz sevinirim..

 2. fatih Cevapla

  slm admin bn türkçe matematik okuyorum su an 167 kredim var alan kredisi 167 su anda zorunlu derslerin tamamını sectim eksınavlardan sonra genel kültür alanına gecmek istiyorum acaba karsıma zorunlu ders cıkarmı?? acıl cvp

  • admin Cevapla

   2013-2014 eğitim öğretim yılında alan uygulaması son bulacağından ek sınav sonucunda da mezun olamayan öğrenciler alansız (alan yok) uygulamasına tabi olacaklardır.

 3. melike Cevapla

  merhaba admin bölümüm muhasebe şuanda kredim 140 benim okulu bitirmem için zorunlu dersler kısmındaki dil ve anlatım hariç bütün dersleride vermem gerekiyormu yoksa sadece dil ve anlatımdan muaf olmadan geçmek yetiyormu ?

 4. derya Cevapla

  ben lise3 .sınıftan itibaren aöl de okuyacam sayısal bölümündeydim bana kaç kredi verirler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir