AÖL Diploma Puanı Hesaplama
GENEL

AÖL Diploma Puanı Hesaplama

AÖL Diploma Puanı Hesaplama konusunda bu aralar tarafımıza sıkça sorular gelmektedir. Bu yazımızda AÖL Diploma Puanı Hesaplama işlemini kolayca nasıl yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağız. Diploma hesaplama işleminde 2 adet veriyi dikkate alacağız. Birincisi dersin kredisi ikincisi dersten aldığımız not. Diploma notu hesabında muaf olduğunuz ve başarısız olduğunuz dersleri katmayacaksınız. Özetle Diploma hesabında sadece geçtiğiniz dersleri baz alınır. Diploma notunuzun yüksekliği sizin YKS sınavında yüksek ek puan almanızı sağlayacaktır.

Açık Öğretim Lisesi diploma notunuza bağlı olarak en düşük 30 en yüksek 60 ek okul puanı alabilirsiniz. Diploma notunuz 0,6 katsayı puanı ile çarpılmaktadır. Örneğin diploma notu 90 olan bir öğrenci 90×0,6=54 ek okul puanı alacaktır.

AÖL Diploma Puanı Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Diploma notu Açık Öğretim Lisesine devam edip aldığınız başarılı olduğunuz derslerin ağırlıklı kredi not/puanları toplamının, derslerin kredisine bölünmesiyle elde edilir.  Açık Lise Diploma notu hesaplamasında başarılı olduğunuz derslere bakılır. İlk olarak sınavına girip geçer not aldığınız dersin notu, ders kredisi ile çarpılarak geçer not aldığınız dersin ağırlıklı kredi not/puanları toplamı bulunur. Bu her ders için ayrı ayrı yapılarak toplanır. Çıkan sonuç, derslerin kredi toplamına bölünmesiyle diploma notunuz ortaya çıkmış olur. Örneğin,

Örneğin Açık Lise öğrencisi Fizik  dersinden 80, Edebiyat  dersinden 100 ve Coğrafya dersinden 60 almış olsun. Fizik dersinin kredisi 4, Edebiyat  dersinin kredisi 2 ve Coğrafya dersinin kredisi 2 olmak üzere, Üç dersin  toplam  kredisi sekiz olsun.

Fizik 1 80×4=320

Edebiyat  100×2=200

Kimya 60×2=120

Ağırlıklı kredi/not puan toplamı=320+200+120=640

Diploma notu (Ağırlıklı kredi/not puan toplamı / Tüm derslerin kredi toplamı)= 640 /8= 80 olacaktır.

 

Örnek tabloya bakıldığında konu daha iyi anlaşılacaktır.

aöl diploma notu hesaplama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Açık Öğretim Lisesi güncel sınav, yeni kayıt ve kayıt yenileme tarihleri ile ilgili yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Açık Lise okul ek puanı ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir