SORU CEVAP

Açık Lisede Ortak Derslerden Muaf Olma?

Siz Sordunuz: Benim şu an 142 kredim var ve bu dönem 30 kredilik ders seçimi yaptım. Ortak derslerde Matematik 1-2 yazıyor. Ben bu dersten 3 defa sınava girip veremediğim taktirde muaf oluyormuyum? Ortak ders zorunlu ders demek değilmi?

Biz Cevapladık:  Açık Öğretim Lisesinde Ortak derslerden Dil ve Anlatım dersi hariç, 3 kez sınava girip başaramadığınız takdirde o dersten muaf olusunuz. Ancak Matematik 1 ve Matematik 2 ayrı ayrı dersler. Matematik 1 dersinden 3 kere, Matematik 2 dersindende 3 kez sınava girip başarısız olmanız durumunda bu derslerden muaf olursunuz. Bunun sonucunda ise, muaf olduğunuz derslerin kredisini alamazsınız.

Bu yazıda 2.137 Yorum

 1. hasine Cevapla

  ben edebiyat dersinden kaldım bidaha o derse girmicekmiyim

 2. hasine Cevapla

  zorunlu ders daha yeni bu sene girdim sınava ilk sınavda geçtim ama bu sınavda gecemedim sıkıntı yasarmiyim

 3. hasine Cevapla

  edebiyat içindemi geçerli

 4. Erkan Cevapla

  Bnm şuan 201 kredim var bir adet zorunlu dersim var mezun olabilirmiyim

 5. Yasin Cevapla

  Sistem;ortak olan muaf olduğum dersleri otomatik tekrar seçmiş,bu dersleri başaramadığını takdirde tekrar zorunlu hale mi gelecek acaba…

 6. Cennet Cevapla

  Benim 186 kredim var 192 krediye 6 kredim kaldı ortak derslerden dil anlatım geçtim bazılarından muaf oldum mezun olabilmem için ek sınav varmı varsa girebilirmiyim

 7. HASAN Cevapla

  merhaba dil ve anlatım hariç bazı ortak derslerim muaf, zorunlu dersler sayfasında zorunlu dersin yok diyor ve 2 kredim kalmış bitirmeye bu iki kredi için ortak muaf derslerden seçmesem mezun olabilir miyim? teşekkürler.

 8. Huseyin Cevapla

  Usta simdi ben matematik 5 ten muaf oldum bidaha matemetik dersine girmeyecekmiyim yoksa 6-7-8 e girecekmiyim ?

 9. Esra Cevapla

  Benim 179 kredim var şuan ve ortak hiç dersim yok seçmeli dil ve anlatım derslerim var onlardan geçemeyip diğer derslerle kredimi tamamlarsam mezun olabilir miyim?

 10. Soner Cevapla

  Merhaba muaf dersleri nasıl öğrenebilirim

 11. ertdem Cevapla

  Selamlar toplam kredim 204 ortak dersim 1 olarak yabancı dil 8 görülüyor. Ama Türk dili ve Edebiyatı 2 dersinin yanında * olmasına rağmen muaf görülüyor. Sistemden kaynaklanan bir hatamıdır. Yoksa muaf mıdır. Yabancı dil 8 sınavına gireceğim ve oda muaf olacak. Mezun olacağım. Türk dili bir sıkıntı çıkarmaz ise.

 12. şuheda özcan Cevapla

  zorunlu derslerden geçmiş olmama rağmen yine seçtim yine geçmem gerekiyor mu?

 13. Büşra Cevapla

  Merhaba 6 dersten muaf gözüküyorum şuan yeni kayıt yaptırdım kredim de 216 bu sınava girmeme gerek varmı ne yapmam gerekiyor bilmiyorum Ocak’ta mı belli oluyor mezun şartları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir