SORU CEVAP

Açık Lisede Ortak Derslerden Muaf Olma?

Siz Sordunuz: Benim şu an 142 kredim var ve bu dönem 30 kredilik ders seçimi yaptım. Ortak derslerde Matematik 1-2 yazıyor. Ben bu dersten 3 defa sınava girip veremediğim taktirde muaf oluyormuyum? Ortak ders zorunlu ders demek değilmi?

Biz Cevapladık:  Açık Öğretim Lisesinde Ortak derslerden Dil ve Anlatım dersi hariç, 3 kez sınava girip başaramadığınız takdirde o dersten muaf olusunuz. Ancak Matematik 1 ve Matematik 2 ayrı ayrı dersler. Matematik 1 dersinden 3 kere, Matematik 2 dersindende 3 kez sınava girip başarısız olmanız durumunda bu derslerden muaf olursunuz. Bunun sonucunda ise, muaf olduğunuz derslerin kredisini alamazsınız.

Bir önceki yazımız olan 102 Kredi ile 2014 YGS Sınavına Girebilirmiyim? başlıklı makalemizde 2014 üniversite sınavı, 2014 ygs ve 2014 YGS sınavı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazıda 2.120 Yorum

 1. ömer Cevapla

  hocam benim mat 1 ve mat 2 dersleri muaf bu benim liseyi bitirmeme engel olurmu ?

 2. şeyma Cevapla

  hocam benim şuan 177 kredim var 5 dönem sınava girdim ocak ayında ygsye başvuru yapabilir miyim? toplam 6 sınav olması gerekiyosa ek bir sınava falan girebilir miyim? lütfen yardım edin 2013 ygs ve lys ye girebilmem gerekiyo 🙁

 3. nimet Cevapla

  Benim edebiyat 2 3 6 7 ve 8 derslerim var aynı derslerden 3. kez sınava girdim bu derslerden muaf olurmuyum. kredilerim bitti bu dersleri vermek zorundamıyım lütfen acele cevap bekliyorum…

 4. zübeyde yalçıner Cevapla

  slm benım alan kredım 80 toplam kredim 180 mezun olabilmem için kredım mı tamamladıgım zaman mezun olurmuyum yoksa ortak derslerı hepsını vermek mi zorundayım

  • admin Cevapla

   ortak derslerinizin kalmaması şartıyla 12 kredi daha aldığınızda mezun olursunuz.

 5. hilal Cevapla

  merhaba ben açık lise okuyorum sonuclar acıklandı AMA muaf dersler yazmıyor artık kaldırıldı muaf olma yardımcı olursanız sevinirim .

 6. sonay Cevapla

  muaf olma kalktı mı ?

 7. emre Cevapla

  muaf oldugum halde tekrar girsem kredi alırmıyım pekı

 8. berivan Cevapla

  bır dersın kredısını tamamlayabılmek o dersi verebılmek ıcın o dersten 45 mı almamız gerekıyr acaba ???

  arkadaslarım 30 kredıyı tamamlayabılmek ıcın her dersten 100 almam gerektığini soyluyor yardımcı olumusunuz ??

  • admin Cevapla

   Bir dersten sınavda 20 soru sorulur. Bu 20 sorunun en az 9 tanesini doğru yapıp 45 aldığınız taktirde, o dersin kredisini almış olursunuz.

 9. fatma Cevapla

  ya muaf olduğumuz dersten başka ders seçeblrmiyiz mesela mat ten muaf oldum onun yerine başka zorunlu ders seçsem kredi alablrmym nolur cevaplayın

  • admin Cevapla

   Muaf olduğunuz derslerin yerine istediğiniz seçmeli derslerden seçebilirsiniz.

 10. kazım Cevapla

  açık öğrtm meslk okuyorum 33 kredm kaldı TÜRK EDEBİYATI 6 TÜRK EDEBİYATI 7 TÜRK EDEBİYATI 8 muaf olamıyorum

 11. mikail Cevapla

  merhaba. bu sene açık ogretıme yazıldım daha hıç sınava gırmedım kredım 122 okudugum donem 7. bu sene ygs ye gırebılır mıyım? birde bu sene üniversite tercihlerine kadar mezun olabilme ihtimalim var mı aceba?

 12. şahin Cevapla

  iyi günler ben lise mezunuyum ama telafi için meslek lisesindeyım kredım 81. 4 uncu son sınıftayım staj görüyorum. ingilizce 5,6,7,8 bunlardan 5 ve 7 yi verdım 6 ve 8 den başarısız oldum ve ing 5 ve altının zorunlu olduğu soylenıyor ve ben 6 yı ve 8 i veremedım 3 tür giriyorum başarısız oldum 6 zorunlu ıse muaf olarak çıkması lazım ama bende gozukmuyor artık ve muaf olarak artık çıkmıyor sayfa bomboş ve sayfada öğrencinin zorunlu dersi yoktur diyor. bi sorun oluştururmu yardımcı olursanız çok sevınırım ?

 13. derya Cevapla

  mrblar benim 160 kredim var alanım genel kültür mezun olmam çin an az 192 kredi dışında başka ne gerekiyor mutlak cvp bekliyorum teşekürler

 14. kübra Cevapla

  ya ben gecen sene ing.1 den 2 kere sınava grdm gecemedm 3. dönmde yazmdm bu sene ing. 1 tekrr yazsam muaf olurmu yoksa aynı sene içindemi 3 kere seçip muaf yapablyrz

 15. Samed ÖPDÜN Cevapla

  HOCAM BEN BU SENE BAŞLADIM AÇIK LİSEYE AMA AÇIK LİSE GİRİŞ ŞİFREMİ UNUTTUM NAPICAM

 16. tuncay Cevapla

  slm aleykum hocam bise soracakım diyelim ben dil ve anlatım derlerinden 3 kere muaf oldum tekar o dersleri sece birmiyim kredisinide alabirimiyim o desleden gecsem acele cevap verimisiniz hocam

 17. imran Cevapla

  Hocam benim 176 kredim var bu domemfe 30 kredilik ders aldim mezun olmak icim bu donem 190krediyi geciyor ortak derse hic girmdim daha dogrusu 3siniftan sonra acik liseden devam ettm bu konuda bu donem mezun olabilirmym

 18. Selvi Aksoy Cevapla

  Merhaba
  Hocam bende;

  (ortak)
  -Türk Edebiyatı 1
  -Fizik 1
  -Kimya 1
  -Biyoloji 1
  -Matematik 1
  -Geometri 1
  -Coğrafya 1
  -İngilizce 1

  (seçmeli)
  -Ekonomi 1
  -Ekonomi 2
  -Sanat Tarihi 1
  -Sanat Tarihi 2
  -İşletme 1

  dersleri var.

  Lise 1. sınıfta kaldığım için açıköğretime başladım.
  Acaba TARİH ve DİL ANLATIM dersleri 1.sınıfta geçtiğim için mi yok ?

  Bir de 19 Ocakta sınavım var. Matematik ve İngilizcede kendime güvenemiyorum. Bu derslerim zayıf olduğu sürece diploma alabilmem mümkün mü ?

  Şimdiden teşekkürler.

  • admin Cevapla

   Evet geçtiğiniz için yok. Bir dersten 3 kere başarısız olduğunuzda o dersten muaf olursunuz.

 19. Selvi Aksoy Cevapla

  kısacası hocam matematik ve geometrisiz bir diploma mümkün mü ??
  🙁 bunları başaramadan diğer tüm derslerden yüksek puan alsam başarabilirmiyim diploma almayı…

 20. imran Cevapla

  Hocam ogrenci girisimine bakinca zorunlu ders butonuna baktgimda 8 ders cikiyo hepside ortak diye geciyor yane bunlari vermemmi lazim

 21. mustafa Cevapla

  Hocam yeni bisi cikmis mezun olma kredisi 10 kredi daha artmis diye benim 1 tane zorunlu dersim kaldo yani sonuna geldim ama 10 kredi artti diye duydum dogrumudur yada son donemim oldugu icin beni etkilemezmi..

 22. ismet can Cevapla

  iyi günler ben açık öğretim lisesinde okumaktayım fizik kimya geometri matematik ingilizce gibi sayısal ve eşit ağırlık gerektiren derslerde çok zorlanıyorum bundan mütevellit her öğrencinin yapması gerekeni ben elimden geldiğince daha fazlasını yapmış olduğumun kanatindeyim aöl için açılan kurslar dershaneler etüt merkezi özel ders dahi aldım ama bir faidesini göremedim ama yukarıda beyan ettiğim dersler için diğer derslerimi ben zaten kendim vermekteyim lakin benim anlamadığım olay mezuniyet için istenen 192 kredi ve muaf olma durumu ve aölün öğretim sistemi dil ve anlatımın dışında her dersten herkes muaf olup diplomasını alır o zaman kimse dil ve anlatım dışında hiçbir derse çalışmaz ve muaf olup diplomayı alır elbette çalışan insan herşeyi başarır ama bana bu sistem biraz düzensiz geliyor 6 dönemdir okumaktayım bu sistemden hiçbirşey anlamadım ve anlamamaktayım daha öncede uzun uzadıya size meramımı anlatmıştım ama net ve aklımdaki pürüzlerin giderilmesi için iyi bir sonuç alamamıştım bu konuyu ben milli eğitim bakanlığına yazmayı düşünüyorum benim amacım kimseyi suçlamak falan değil beni bu konuda aydınlatırsanız çok çok memnun olacağım en kısa zamanda cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar

  • admin Cevapla

   Açık Öğretim Lisesinde sınıf geçme yerine ders geçme ve kredi sistemi uygulanır.

   Yukarıda da belirttiğimiz üzere Açık Lisede sınıf sistemi yoktur. Bunun yerine dönem kavramı vardır. Öğrenci örgün eğitimde olduğu gibi 1. Sınıfta ya da 2. Sınıfta ya da 3. Sınıfta yada 4. Sınıfta okuyorum yerine, ancak 1. ,2. ,3. ,4. ,5. ,6. ,7. ya da 8. Dönemde okuyorum diyebilir. Öğrenci 8 dönem sonunda mezuniyet kredisine ulaştığı takdirde mezun olur. Açık Liseyi 2,5 yılda bitirebilirsiniz.

   Açık Öğretim Lisesi’nde Örgün eğitimde bulunan sınıfların karşılığı şu şekildedir;
   Lise 1. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 1. ve 2. dönemdir.
   Lise 2. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 3. ve 4. dönemdir.
   Lise 3. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 5 ve 6. dönemdir.
   Lise 4. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 7. ve 8. dönemdir.

   AÖL sisteminde öğrenci verdiği dersin kredisini kazanır. Veremediği dersin kredisini alamaz. Sadece başarısız olduğu dersi tekrar eder veya muaf olduğu takdirde onun yerine isterse seçmeli derslerden başka bir ders alır. Açık öğretim Lisesinde öğrencilerin alması gereken zorunlu ve ortak dersler vardır. Öğrenciler her dönem ortak, alan ve seçmeli derslerden en fazla toplam 30 kredilik ders alabilirler. Bir dönemde sınavına girilip başarısız olunan zorunlu ders, izleyen dönemde yeniden verilir. Ortak zorunlu derslerden üç kez sınava girip de başarısız olan öğrenci bu derslerden muaf olur. Yani bu dersi alma zorunluluğu kalkar. Ancak bu öğrenciler gerekli kredi miktarını toplayamadığı takdirde isterlerse, muaf oldukları dersi yeniden seçebilirler.

   Açık Öğretim Lisesine yeni başlayan ve alansız olarak kaydı yapılan öğrenciler için mezuniyet kredisi 192 kredidir. Bu öğrenciler bir dönemde maksimum 30 kredilik ya da daha az ders seçebilir. Örgün eğitimden başvuru yapan öğrenciler geçtiği derslerden muaf tutularak haftalık ders sayısına göre kredi alırlar.

   Açık Öğretim Lisesinde sınıfta kalma, okuldan atılma yoktur. Öğrenci kayıt yenilediği taktirde mezun olana kadar ömür boyu okuyabilir.

   Açık Lise Öğrencileri Örgün eğitimde okuyan öğrencilerin sahip olduğu tüm haklara sahiptirler. Açık Öğretim Lisesinde mezun olan öğrenciler YGS ve LYS sınavlarına başvurup girebilirler. Halen okuyan öğrenciler ise, YGS başvuru tarihinde en az 6. dönemdeyse ve en az 102 kredisi varsa, YGS ve LYS sınavlarına başvurup girebilirler.

   Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri okurken askerliğini tecil ettirme hakkına sahiptirler. Ayrıntılar için tıklayınız. Ayrıca mezun olan öğrenciler ve Üniversite kazanmış öğrenciler de askerliğini tecil ettirme haklarına sahiptirler.

   Açık Öğretim Lisesi öğrencileri Puanını tutturabildiği Üniversitelerin tüm Fakültelerinde okuyabilirler. (Mühendislik, Tıp, Hukuk, İşletme vs..)

   Açık Öğretim Lisesi öğrencileri de YGS ve LYS sınavlarında diploma notuna bağlı olarak ek puan almaktadırlar. Ayrıntı için tıklayınız.

   AÖL Açık Öğretim Lisesi mezunlarının diplomalarında, mezun oldukları okul bölümünde “Açık Öğretim Lisesi”, MAÖL Mesleki Açık Öğretim Lisesi mezunlarının diplomalarında ise mezun oldukları okul bölümünde “Mesleki Açık Öğretim Lisesi” yazmaktadır. Örnek diploma resmi için tıklayınız.

   Açık Öğretim Lisesi öğrencileri eğitimlerine devam ederken KPSS sınavlarına girebilmektedirler. Ayrıntılar için tıklayınız.

   Ocak, Mayıs ve Temmuz ayında olmak üzere Senede üç dönem sınav yapılır. (3. Dönem sınavına 18 yaş ve üzeri öğrenciler girebilir)

   Sınavlar iş takviminde yazan tarihlerde hafta sonu Cumartesi ve Pazar iki gün ve dört oturumda yapılır. İlk oturum sabah saat 10.00’da, ikinci oturum ise öğleden sonra saat 14:00’te yapılır. Açık Lise sınavlarında öğrencilere her oturum için 2,5 saatlik bir süre verilir.

   Açık Lise sınavlarında her ders için çoktan seçmeli tam 20 soru sorulmaktadır. Açık Öğretim Lisesinde not sistemi 100’lük sistem olarak uygulandığından bir dersten başarılı olmak için, en az 9 soruya doğru cevap verilmesi ve 45 puan alınması gerekir. Açık Öğretim Lisesi sınavlarında verilen yanlış cevaplar doğru cevapları etkilememektedir. Öğrencilerin deyimi ile yanlış, doğruyu götürmemektedir.

   1. Açık Öğretim Lisesi Alanlı Öğrenci Mezuniyet Şartları
   (Genel Kültür, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Yabancı Dil ve Türkçe Matematik alanında devam edenler.)
   •Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
   •Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
   •Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
   •Alan kredisinin 80 veya üzerinde olması (Genel Kültür alanı hariç),
   •Alan derslerinin tamamından en az bir defa sınava girilmiş olunması,
   •Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması,

   2. Açık Öğretim Lisesi Alansız Öğrenci Mezuniyet Şartları
   (Öğrenimlerine Alansız (Alan Yok) devam edenler.)
   •Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
   •Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
   •Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
   •Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava gitmiş olması,

 23. hasan Cevapla

  Bn acik liseye yeni kayit oldm ilk defa sinavlara gircem. Hangi dersleri vermesem olur yada muaf olmak ne oluyor

  • admin Cevapla

   Ortak derslerden 3 defa sınava girip başarısız olduğunuzda o derslerden muaf olursunuz.

 24. ismet can Cevapla

  ÇOOK TEŞEKKÜR EDERİM BİR SORUM DAHA OLACAK MESELA BEN MATEMATİK DERSİNİ VEREMİYORUM BUNUN YERİNE EKONOMİYİ SEÇSEM VE BU DERSİN KREDİSİNİ KAZANSAM SIRF SEÇMELİ OLDUĞU İÇİN KREDİ PUANIM KIRILIRMI BÖYLE Bİ DUYUM ALMIŞTI BİDE BAŞARAMADIĞIM BAZI DERSLERDEN MUAF OLUYORUM MESELA MATEMATİK İNGİLİZCE GİBİ BENDE BUNLARI VEREMEDİĞİM İÇİN TEKRAR SEÇMEK İSTEMİYORUM BU VEREMEDİĞİM DERSLERİN MECBUREN SEÇMELİSİNİMİ ALMAK ZORUNDAYIM YOKSA DEĞİŞİK SEÇMELİ DERSLERDEN ALIP KREDİSİNİ VEREBİLİRMİYİM

 25. ismet can Cevapla

  benim size sormak istediğim matematik geometrisiz ingilizcesiz kimyasız fiziksiz açık liseden mezun olabilirmiyim çünkü ben bu dersleri kesinlikle çalışsamda anlamıyorum veremiyorum ben bunları veremediğim içinde sürekli muaf oluyorum ee bunlarsızda liseyi biteremeyeceğime göre yani kısacası ben 192 krediyi topladım diyelim ama sırf bu dersleri veremediğim için ya mezun olmasam yani kısacası matematiksiz geometrisiz ingilizcesiz fiziksiz kimyasız liseyi bitirebilirmiyim yoksa ben bu liseyi bitiremicem

 26. ismet can Cevapla

  çok teşekkür ederim

 27. elçin Cevapla

  merhaba !

  benim çoğu dersim muaf olarak gözüküyor 3 dönemdir sınava giriorım 20 kredım var fakat bir türlü gecemıyorum muaf oldqum derslerı tekrar secebilirmıyım acaba ??

 28. yasemin Cevapla

  benim 154 kredi eksiğim var ve sınavları geçemediğim halde muaf olmuyor.192 kredi yi tamamlamadan ünv.sınavlarına giremiyoruz değilmi?

 29. efe Cevapla

  Hocam kayıt yenileyip ders seçtiğimiz halde girmediğimiz sınavlarda seçtiğimiz dersler muaf oluyor mu ? mesela 2 defa matematik 1 sınavına girdim başaramadım 3 sınavda kayıt yeniledim dersi seçtim ama sınava giremedim ? Cevabınız için teşekkürler hocam

 30. fatma Cevapla

  hocam ben alan derslerimin yarısını verdim yarısından muafım.toplam kredim 189 alan kredim 70 bugün girdiğim sınavdaki derslerin hepsi seçmeliydi bu dönem okulumu bitirebilirmiyim

  • admin Cevapla

   Alan dersinizi 80, toplam kredinizi ise 192 yapmadan mezun olamazsınız. Muaf olduğunuz dersleri isterseniz tekrar seçebilirsiniz.

 31. ismetcan Cevapla

  merhaba benim ablam ve ben ikimiz açık lisede okuyoruz ablam liseyi bitirince asker olmak istiyor aynı şekilde bende öyleyim acaba açık liseyi bitirince normal liseden mezun olmuş gibi askeri okullara başvurabilirmiyiz açık liseden mezun olduğumuz için sorun olurmu

 32. arda Cevapla

  merhaba benim 179 kredim var ama ortak derslerim fazla ne zaman mezun olurum üniversite sınavlarına girebilirmiyim

  • admin Cevapla

   13 kredi alıp zorunlu hiç bir dersiniz kalmadığında mezun olursunuz.

 33. erol Cevapla

  meraba muaflık kalktı mı öyle söylentiler var da
  bide bu dönem kayıtları ne zaman

  • admin Cevapla

   Kalkmadı. 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılı II. dönem yeni kayıt işlemleri, 21 Ocak – 19 Şubat 2013 tarihleri arasında yapılacaktır.
   2012-2013 Eğitim-Öğretim yılı II. dönem kayıt yenileme işlemleri, 04 Mart – 15 Mart 2013 tarihleri arasında yapılacaktır.

 34. LaFontaine Cevapla

  Selam merhaba. Benim anlamadıgım bu ortak kredi toplam krediye ekleniyor mu yoksa eklenmiyor mu acil yardım ?

 35. büşra Cevapla

  merhaba benim bir sorum olacak ;
  toplam kredım :70
  ortak kredim : 56 genel kültür bölümüm, 8 dönem de 192 yapmam gerekiyor ve dil anlatım zorunlu dersım tmm bunları anladım fakat toplam kredi+ortak kredının toplamımı 192 olacak, yoksa 112 toplam kredi 80 ortak kredi olup mu benim mezun olma hakkım oluyor.. bana anlaya bilecegim şekilde anlatmanızı rica ediyorum..

 36. ismail Cevapla

  merhaba benim sorum olucak ben liseyi düz liseden bitirdim ama 9. sınıftan matematik dersi kaldı birtek lise bitelide 2 sene oluyor bir türlü veremedim eğer ben açık liseye yazılırsam bu dersi vermek zorundamıyım kredim tutsa bile yada 3 kez sınava girerek muaf mı olmam gerekiyor bu yüzden askere gidemiyorum askere gitmek için bu dersi vermem gerekiyor

 37. su Cevapla

  Mrb. hocam
  size sormak istediğim bn şubat ayında yeni kayıt oldum ve kayıt yenilemeyede çok az kaldı malum bn yeni kayt olduğm için ayı geldginde tekrrmı yeniliycm zten arada bir ay var yinemi yatırıcam parayı detaylı anlatrsnz sevirim hoşçakalın..

 38. su Cevapla

  öncelikle teşekkür edrm peki 3. kayıt yenilme n zamn acaba yani 2. dönm yatırmasam parayı srun olmaz deilmi.

  • admin Cevapla

   2012-2013 Eğitim-Öğretim yılı III. dönem kayıt yenileme işlemleri 17-28 Haziran 2013

 39. seda Cevapla

  hocam benım bı arkadasım acık öğretım ortaokul okuyo bır dersten 3 defa sınava gırılınce başarısız olursan muaf oluyormuşsun boyle bır şey var mı?bu açık öğretim ortaokul,lise,ve üniversite içinde geçerli mi

 40. turan Cevapla

  merhabalar hocam ben orta ögretimi bitireli 13 yıl oldu lise egitimi almak istiyorum.matematik ve geometri bu derslerin kredilerini alamam ,muaf olmak ne demek bu dersleri vermeden mezun olma şansım varmı ben iş makinası operatörüyüm bana hangi bölümü önerirsiniz.teşekkürler.

  • admin Cevapla

   1 dersten 3 kere başarısız olursanız o dersten muaf olursunuz. 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılı II. dönem yeni kayıt işlemleri, 21 Ocak – 22 Şubat 2013 tarihleri arasında yapılacaktır.
   Sistem hakkında ayrıntılı yazımız için tıklayınız…

 41. emine Cevapla

  merhaba hocam ben aöl ne yeni kaydoldum daha ders seçimlerimi yapmadım ve kitaplarımı almadım acaba des seçim tarihi ne zaman? ve ders seçimi mi yaptığımda hemen kitaplarımı alabilir miyim? bir daha sorum olacak ben lise 1 i normal okulda okudum lise ikiden aöl kayıt oldum acaba kaçıncı dönemin sınavına gircem

  • admin Cevapla

   Der seçimi yaptıkdan sonra kitaplarınızı alabilirsiniz. Açık Öğretim Lisesi’ne 2012-2013 Eğitim Öğretim yılı 2. Döneminde (11 Ocak-22 Şubat 2013) yeni kayıt yaptıran ve öğrencilik durumu Aktif olanlar 4 Mart 2013 tarihinden itibaren sistem üzerinden ders seçimlerini yapabileceklerdir.

   Tasdikname belgesi ile kayıt yaptıran öğrencilerimizin tasdiknamelerinde getirmiş oldukları notların Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemine aktarılmasından sonra öğrencilik durumları Aktif hale getirilecektir.

   Diploma ile kayıt yaptıran öğrencilerimiz ders seçimini yapmasa dahi aşağıdaki derslerin kitaplarını Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerinden alabilirler. Kitap alan öğrencilerimiz ders seçimlerini yaparken sınavda mağdur olmamaları için aşağıdaki dersleri seçmesi gerekmektedir.

   Diploma ile kayıt yaptıran öğrencilerin alması gereken dersler;
   Türk Edebiyatı 1
   Dil ve Anlatım 1
   Fizik 1
   Kimya 1
   Biyoloji 1
   Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 1
   Tarih1
   Coğrafya 1
   Matematik 1
   Geometri 1
   Yabancı Dil 1
   Sağlık Bilgisi 1
   İşletme 1
   Ekonomi 1

 42. emine Cevapla

  hocam merhaba ben aöl yeni kayıt oldum ve hiç bir şey bilmiyorum da her sınavda bir tane dersten mi sınav oluyoruz ve hangi dersten olacagımıza bizmi karar veriyoruz

 43. cennet Cevapla

  hocam merhaba ben aöl okuyorum da sınava girdiğimizde sadece 1 dersten mi sınav veriyoruz ? ve hani sınavlar iki günmüş ya günde 1 tanemi sınava giriyoruz. şimdiden cevabınız için teşekkürler

  • admin Cevapla

   Sınavlarda 30 kredilik ders seçebilirsiniz. Ders sayısı seçtiğiniz derslerin kredisine göre değişiklik arz etmektedir.

 44. emine Cevapla

  slm hocam ben mesleki açıköğretim imam hatip öğrencisiyim.193 kredim var.alan kredim 44 ve 2 zorunlu dersim kaldı.ayrıca sayfamda muaf dersler yok neden acaba?ben seneye yüzyüze eğitimim tamamlıyacağım inş.aynı sene içinde üniversiyete kayıt yapabiliyormuyuz?

 45. HATİCE Cevapla

  SLM BEN GEOMETRİ DERSİNDEN 45 ALDIM AMA BEN BU DERSİN PUANINI YÜKSELTMEK İSTİYORUM , KAYIT YENİLEDİĞİMDE BU DERSİ DE SEÇEBİLİR MİYİM? …TŞK…

 46. sevda Cevapla

  merhaba benim alanım yok.seçmeli ders kredisi ve ortak ders kredisi toplamı 192 olacak ama bunlar ayrımı hesaplanıyor.yani seçmeli ders kredisi kaç olmalı,ortak ders kredisi kaç olmalı?

 47. betül Cevapla

  Merhaba. Bu sene kaydoldum ve ocakda sınava girdm. 178 kredim vardı. 14 dersin 10unu vermişm. VE şuan tam 200 kredim var. Ama 4 tane ortak dersim kaldı. Kredim tamamlandığı için mezun olur muyum ? Yoksa o dersleri vermek zorunda mıyım ? Üniversite sınavlarna gireceğim. TErcih yapana kadar mezun olur muyum ?

  • admin Cevapla

   Zorunlu dersleriniz bitmeden mezun olamazsınız. Önümüzde 2 sınav daha var. O zamana kadar, zaten mezun olursunuz.

 48. emine Cevapla

  hocam 2014de girebilirsiniz ygs sınavına demişsiniz.seneye bitecek demiştim yüzyüze eğitimim ama sene sonunda mezuniyet vermiyorlarmı?ygs daha erken başlıyor.nasıl başvuracam?

 49. sariyerli Cevapla

  merhaba hocam bugün acıklanan sınav sonuclarında 3 kez tc inaklap tarihi 2 den kalmışım ama secenklerden muaf yazmıyo bunu nasıl anlıyabilirim yardımcı olursanız sevinirim..

  • admin Cevapla

   Muaf dersler seçeneğinde muaf olduğunuz dersleri görebilirsiniz.

 50. emine Cevapla

  hocam benimde hesabımda muaf seçeneği yok.önceden muaf oldugum derleri görüyordum şimdi yok?

 51. cankut Cevapla

  2012-2013 eğitim-öğretim yılında öğrenci sayfasında muaflık bölümü görünmüyor.Bu durum muaflığın kaldırıldığı anlamına gelmiyor değil mi?

 52. eda Cevapla

  140 kredim var ve 8 zorunlu dersim var dönemim 6 zorunlu dersleri vermeden mezun olunur mu ve bölüm alan yok .

 53. eda Cevapla

  hiç veremesem ne olur peki muaf olunca geçmiş mi sayılırım ve seçmelimi seçerim?

 54. Neşe Cevapla

  Hocam bnm şuan kredim 183 toplam 96sı alan..ortak derslerin hepsinden sınava girip girmediğimi bilemiyorum..eğer bir kaçından girmemiş olsaydım bu zorunlu dersler kısmında yazarmıydı?,zorunlu dersim yok gözüküyo. yani 9 kredi alırsam mezun olurmuyum? tşkler

  • admin Cevapla

   TAmamı zorunlu dersler kısmında yazar. Zorunlu dersiniz yoksa evet mezun olursunuz.

 55. miyase Cevapla

  ben ilk defa girdigim sınavdan ortak dersi veremedim muaf yazıyo ama onu vermek zorunlu mu yanı nasıl oluyo ?

 56. ezgi Cevapla

  alan degistirmek için ne yapmalıyım

 57. Uğur İNCE Cevapla

  İyi günler hocam, 28 yaşımdayım 1.sınıf terk tim. Liseden terkden 3 dönem Aol dan 8 dönem tamamladım. Kredim 198. Yabancı DİL bölüm.

  Normalde 3 defa kaldığımızda ilgili dersten muaf oluyoruz lakin benim Kimya dan 2 defa kaldığım halde zorunlu ders listesinden çıkıp MUAF görünmekte. Şimdi kontrol ettim Bioloji 1 ve 2 de aynı şekilde 2 er defa kaldığım halde muafım.

  Hocam şimdi benim Fizik 2 ve Din Kültürü 6 kaldı, Din Kültürü 6 da nedense yapamadım diğerleri ise kolaylıkla yapmıştım ve geçtim. Ben şu an 2. dönem kayıt yeniledim ve bu 2 dersten ya geçicem ya muaf olmak zorundayım fakat Din Kültürü 6 ı geçebilirmde ama fizik 2 den 2. kez kalırsam ve kredim tam diğer bütün şartlarıda tamamladığım göz önünde bulunarak 3. dönem kayıt yenileme yapmama gerek kalmaksızın dolaylı olarak mezun olma hakkım olabilirmi?

  2 er defa kalmak yetiyormu bazı derslerden? Çünkü bu dönem de fizik 2 veremezsem boşuna bir dönem daha diploma için bekliyeceğim ve sınavı versemde vermezsemde mezun olacağım için bir dönem uzatılması mantıklı gelmiyor.

  • admin Cevapla

   Zorunlu dersleriniz kalmadığında ve 192 krediyi tamamladığınızda mezun olursunuz.

 58. mukaddes Cevapla

  merhaba ben bu yıl başladım açık öğretim lisesine ocakta ilk sınavımı verdim bazı drslerden başarısız oldum matematik 1 dersi geçemedim şimdi matematik 1i mi seçmeliyim yeniden yoksa matematik 2den devam mı etmeliyim?

  • admin Cevapla

   Tekrar seçin. 3 kez geçemezseniz, dersten muaf olup kurtulmuş olursunuz.

 59. nuray Cevapla

  hocam merhaba ben aöl de okuyorum benim ortak deslerim de muaf derslerim var onları geçmeden diploma alamıyormuyuz

  • admin Cevapla

   Muaf dersleri geçmek zorunda değilsiniz. Ancak zorunlu derslerinizi bitirmeden mezun olamazsınız.

 60. büsra Cevapla

  sinava bir kere girmeme ragmen gecemedigim derste muafyaziyor 3.kez gecilmediginde muaf olunmuyormuydu

  • admin Cevapla

   Büyük ihtimalle örgün eğitimden geldiniz. Örgün eğitimdeki dönemlerde sayılıyor.

 61. büsra Cevapla

  muah oldugum ders yerine bana yarari olmasi icin secmelimi seceyim ortak dersmi?

 62. hasan Cevapla

  s.a hocam benım şuan 150 kredim var alan kredim 72 muaf derslerim var veremediğim 3 kere girdim onları verene kadar girebiliyormuyuz muaf dersler silinmıyor di mi bir sayısı yok girmenin birde dil ve anlatım dersi zorunlu ders kaldık diyelim verene kadar girebiliyormuyuz tekrardan onun bir sayısı yok dı mı ? şimdiden teşekkür cevaplarınız için.

  • admin Cevapla

   Zorunlu dersleri ya gaçmek zorundasınız yada 3 defa geçemeyip muaf olmak zorundasınız. Dil ve Anlatım dersini geçene kadar mezun olamazsınız. Sınırı yok.

 63. Od Cevapla

  Merhaba hocam ben ilk defa bu ocak ayında sınava girdim 9.sınıfta iki kere kaldığım için açık lisede okumak durumunda kaldım benim anlamadığım bir olay var bu sene ki sonuçlar açıklandığında ders seçme ekranında matematik 1 ve geometri 1 derslerinin yanında “muaf” ibaresi var ve ben bu derslerden yalnızca bir defa sınava girdim bildiğim kadarıyla 3 olması gerekiyor nasıl oldu bu ? birde ikinci dönem içn seçtiğim matematik 2 ve geometri 2 derslerinden başarısız olursam yine muaf olacakmıyım ?

  • admin Cevapla

   9. sınıfda iki dönem, AÖL’de 1 dönem olmak üzere 3 sınava girdiğinizden ilgili dersten muaf olmuşsunuz. ÖZetle örgün okulda okuduğun 2 dönemde sayılmaktadır.

 64. gazi Cevapla

  zorunlu derslerden muaf olmak için 3 kez kalmak gerekiyor ama ingilizce 1 den muaf oldugum zamn 2 3 4 5 6 7 8 derslerindende muaf oluyormuyum

 65. gazi Cevapla

  saolun anladım peki açık liseden mesleki açık liseye geçsem yinede zorunlu derslerim olacak mı ?

 66. Fatmanur Cevapla

  Mrb.ben 12.sınıf öğrencisiyim.Açığa 2.dönem geçtim.kredim 228 yazıyor.Pek bişey bilmiyorum ders seçimi hakkında.benim hangi sınavlara girmem lazım.

  • admin Cevapla

   Kredi şartını yerine getirmişsiniz. Sadece zorunlu dersleri seçeceksiniz. Zorunlu dersiniz kalmadığında mezun olursunuz.

 67. burhan Cevapla

  Ben açık öğretim lisesinde ocakta ilk kez sınava girdim 7 dersten kaldım. bu mayısta sınavlara girmek için kayıt yeniledim. ders seçme tablosunda bazı derslerin yanında muaf yazıyor. matematik te felan bu ne anlama geliyor?

 68. zeynepp Cevapla

  hocam ben aol imam hatip lisesine gidiyordum yüz yüze eğitimim bitti kredim 273 alan 110 altı tane alan ve ortak dersten muaf oldum hiç dersim kalmadı muaf derlere girmek zorundamıyım mezun olabilirmiyim

  • admin Cevapla

   Muaf derslere girmek zorunda değilsiniz. Zorunlu dersiniz kalmadığında mezun olursunuz.

 69. zeynepp Cevapla

  muaf derslere girsem ancak sınavda yine başarısız olsam tekrar onlar muaf olarak kalcak mı

 70. zeynepp Cevapla

  kredimi tamamladım zorunlu drsde kalmadı kayıt yenilememe gerek varmı

  • admin Cevapla

   Sayfanızda mezun yada mezuniyet incelemesinde yazmıyorsa, yenilemeniz gerekir.

 71. ece nur Cevapla

  hocam merhaba ben 14 tane ders seçtim sınavda cumartesi günü 7 tane pazar günüde 7 tane sınavamı gircem

  • admin Cevapla

   4 oturumda sınava gireceksiniz. Ders seçerken, hangi dersin hangi oturumunda olduğu görünmektedir.

 72. ece nur Cevapla

  hocam merhaba hani sınavlar iki günmüş ya mesela cumartesi günü seçtiğim derslerden sınava gireceğimizde istediğimiz dersleremi giriyoruz yoksa MEB mi belirliyor

 73. engin Cevapla

  hocam ben mesleki açık lisede okuyorum benim zorun almam gereken derslerde KİMYA-1 ve GEOMETRİ-1 var ama ben muaf olmuşum o dersten geçmişmi sayılıyorum yoksa yerine başka bi dersmi vermem lazım ?

  • admin Cevapla

   Artık o derslerden kurtulmuş oluyorsunuz. Mezuniyet aşamasında eksik kredilerinizi seçmeli derslerden tamamlayabilirsiniz.

 74. hikmet boylu Cevapla

  merhaba hocam kredim 23 ..ve 7 dönem oluyor bir türlü gecemiyorum …şuna ders secmeleri yapacam ama hepsini ortakmı secmem lazım

 75. GOZENEP Cevapla

  İngilizce 1 den muaf oldum ingilizce 2 de muaf olmam için bir sınav var.ama ingliizce 3 ün sınavını geçmiştim.o yuzden ingilizce 2nin zorunluluğu kalkar mı yani bir üst sınavı geçmek alttakinin zorunluluğunu siler mi?

  • admin Cevapla

   Bir dersten 3 kez başarısız olduğunuzda o dersten muaf olursunuz. İngilizce 1 ve 3 dersinden işiniz bitmiş. İngilizce 2 dersinden 3. kez sınava girip başarısız olduğunuzda bu dersten de muaf olursunuz.

 76. rıdvan Cevapla

  çok acil yardımınıza ihtiyacım var Lütfen hemen cevaplarsanız sevinirim sorum şu – bu 5.dönemim alan seçimimi konusunda kararsız kaldım sizce hangisi daha avantajlı hangisini seçmeliyim

 77. irfan Cevapla

  hocam ben aol ilk defa sınava girdim geometri 1 muaf olmuşum normalde 3 defa kalsak muaf olmuyormuyuz anlamadım?

  • admin Cevapla

   AÖL’den 1, Örgün eğitimde 2 dönem sınava girdiğiniz için muaf olmuşsunuz.

 78. eren Cevapla

  benim ortak derslerm bitti ortak kredim 70 suanki normal kredim 151 ama ortak derslerim bittigi icin 80 olmuyo nasıl mezun olurum

  • admin Cevapla

   Ortak dersler 80 kredi olacak diye bir kural yok. Toplam kredinizin 192 yaptığınızda mezun olursunuz.

 79. eren Cevapla

  suan 151kredm var 2sınav sonra kredim 192 olur zorunlu dersim kalmadı ama ortak dersim 70 kaldı nsıl 80 yaparım veya nasıl mezun olurum

  • admin Cevapla

   Zorunlu dersiniz kalmadığında ve 192 krediye ulaştığınızda mezun olursunuz.

 80. burcu Cevapla

  hocam merhaba sınavda cumartesi 2 oturum pazar 2 oturummu yani günde 2 oturummu var
  cevabınız için şimdiden teşekkürler

 81. gülay Cevapla

  hocam merhaba ben ders seçimlerimi yaptım yaparken hangi oturumlarda gireceğime bakmadım şimdide seçtiğim dersleri hangi oturumda gireceğimi bilmiyorum nereden bakabilirim

 82. gülay Cevapla

  hocam ama seçtiğim derslerin yanında oturumlar yazmıyo

 83. kübra Cevapla

  t-m bölümünde okumaktayım ve şuan ortak ve alan kredi toplamım 122 kredi fakat yazan bilgiye göre zorunulu dersleri seçmediim sürece mezun olamazmışım. ibarenzde böyle yazıyor. önceliğin ortak dersler olduğunu biliyordum ve bi soru daha, muaf dersleri tekrarmı seçmeliyim. zaten bir kaç keredir seçiyorum ama bi bilgi verirsenz çok mtlu olucam. şimdiden teşekkr ederm.

  • admin Cevapla

   Zorunlu derslerinizi vermeden mezun olamazsınız. Ders seçiminde önceliği ortak derslere verin. Muaf dersleri seçmek zorunda değilsiniz.

 84. asya Cevapla

  hocam ben basarlı derslerden felsefe dersinden gecmişim ama ben felsefe sınavına girmedım nasıl gectım anlamadım

 85. buse Cevapla

  admin ben yeni kayıt oldum alan bölüm alan yok yazıyor alan seçmelimiyim bide ders seçerken önce ortak dersmi yoksa seçmeli ders mi seçilmedi ortak seçmeli ders nedir …

 86. mehmet Cevapla

  selam. alan seçmesem ve kredimı 192 yaptıgımda mezun olabilirmiyim

 87. volkan Cevapla

  hocam ingilizce3 dersine
  1 kez girdim geçemedim
  2 kez sınava geç kaldım giremedim geçemedim
  3 kez gireceğim mayısta inş.
  geçemessem muaf olacakmı?
  sınava girmeyerek başarısız puan alınıyor
  muafiyet kapsamına giriyormu acaba?
  tşk ederim görüşlerinize…

 88. muhammet Cevapla

  mrb şuankı durum Toplam Dönemi : 14 AOL’de Okuduğu Dönem : 10
  Toplam Kredi : 100 Ortak Kredi : 72 . şuankı kredım nedır kaç eksım var yardımcı olurmusunuz

 89. selen Cevapla

  hocam merhaba sınav giriş belgemi nereden ve nezaman alabiliyorum

  • admin Cevapla

   Sınav giriş yerleri açıklandığında, sayfanızdan görebilirsiniz.

 90. ulusoy Cevapla

  mrb benım anlamadım ortak kredı toplam kredıye eklenıyo mu .ikisini topluyormuyuz .iyi gunler hocam

  • admin Cevapla

   Seçmeli ve ortak derslerden aldığınız krediler toplam krediyi oluşturur.

 91. büşra Cevapla

  hocam genel kültur bölumundeyım. 2 tane ayrı kredı var bunları toplamını mı 192 yapmam gerekır. tşkr ederım ii akşamlar

  • admin Cevapla

   Toplam kredinizin 192 olması gerekir.
   Seçmeli Derslerin kredisi + Ortak derslerin kredisi = Toplam kredi

 92. kübra Cevapla

  mrb.benım 278 kredım war mesleki açık öğretım okuyorum kültür derslerim 82 ve simdikı ders secımımde 24 kredılık secebıldım ve 110 olması için 28 kredı almam gerekiyor.o 4 kredıyı nasıl yapacam ek sınav olur mu ünıwersıteye girecm ve çok istiyorum 4 kredi için kalırsam çok üzülürüm.

 93. asya Cevapla

  tarih5 kredisi 4 gecersem bu dersi kredım kac oluyor 100 kredim var su anda nasıl hesaplanıyo
  tesekkür ederim iyi aksamlar

 94. İsmail Kaya Cevapla

  Merhabalar.. Dil ve anlatım baraj dersi olduğunu biliyorum o yüzden başarılı olmak zorundayız.Peki Türk Dili ve Edebiyatı 1 ve yabancı dil 1-2 derslerinden başarılı olmak zorunda mıyız? Bu derslerden muaf olmuşum.Sınavlarına girmezsem mezun olabilir miyim?

  • admin Cevapla

   Zorunda değilsiniz. 3 kere başarısız olduğunuzda muaf olursunuz.

 95. FERMAN Cevapla

  hacamben çırak okulun bitirdim ve orda gördüyüm derslerden muf ola bilirmiyim.

 96. ali Cevapla

  hocam okul kıredisi acık öğretimm meslek bölümünde sınav kiredisi olarak mı hesaplanıyor yoksa okul kıredisi olarak mı

 97. sevda Cevapla

  toplam kredım 246 kredim tamamlandı alan kredim 108 110 olması lazm ama alan derslerimden muhaf oldum tekrar secsem kredi alır mıyım alan kredim yukselir mi

 98. Berk Cevapla

  Hocam merhaba toplam kredim 193 alan kredim 70 ve 9 tane zorunlu dersim kaldı bunlardan sadece biri dil anlatım 8 , stajımı verınce alan kredımı tamamlamıs oluyorum asıl sorum şudur size dısardan kac kredi daha almam gerekıyor ?

 99. kenan Cevapla

  admin bn ing. 1 muaf oldum ing. 2 muaf oldum ing. 3 dende muaf oldum ingilizce 4 5 6 7 8 ders seçme ekranına ıkarmı yoksa 3 defa muaf oldugum ders die hepsi kalkmışmı sayılır tşkler

 100. aynur Cevapla

  ben eşit ağırlıktan toplam kredi 192 alan kredi ise 80 olmasımı yoksa ikisinin toplam puanımı oluyo bu konuya bir açıklık getirirsen çok sewnrm şimdiden tşkrlr…

  • admin Cevapla

   Seçmeli derslerin kredisi + ortak derslerin kredisi + alan derslerinin kredisi = Toplam kredi
   112 + 80 = 192 kredi

 101. ayşe Cevapla

  ben düz lise tm öğrencisiyim toplam kredim 164 alan kredim 70 zorunlu dersler bölümünde hiç dersim yok ortak derslerimin çoğunu werdim ve onu seçmeli derslerle ayarlıcam ama alan derslerinde matematik kaldı ve yapamıyorum muafım zaten kalanlardan bu dönem 30 kredilik ders seçimi yaptım toplam kredim 194 olur ama alan kredim 70 de kaldı mezun olabilir miyim?

  • admin Cevapla

   Mezun olamazsınız. Mezun olabilmeniz için;
   Alan kredinizin en az 80 olması gerekir.
   Hiç zorunlu dersinizin kalmaması gerekir.
   Toplam kredinizin 192 olması gerekir.

 102. Elif Cevapla

  ya benim Toplam kredim 52 alan kredim 46 bana sen okulu 4 yılda anca bitirirsin diyolar çok üzülüyorum ya 🙁 ama ben hiç liseye gitmedim orta okulu bitirdim hemen açık öğretime gittim ya bana yardım edin sizce okulu bitiremezmiyim bide başarısız derlerim çok var 2010da olan sınavlarada girmedim başarısız derlerimi vermek zorundamıyım ?

 103. recep Cevapla

  ben son sınıf ogrencısıyım daha bu sene acık ogretım lısesıne gectım ama bırıncı sınawda ıngılızceyı veremedım ıkıncı donemde hem veremedıgım ınglızce var hemde bunun ıngılızce 8 i var eger ben bunları hep vermezsem muaf olurmuyum…

 104. şükrann Cevapla

  hocam ben 2013 ders seçimimi yaptım.zorunlu dersim sadece yabancı dil 8 vardı bende seçtim .ama yabancı dil 7 den 3defa kalmama rağmenyabancı dil 8 kaldırılıp yerine yabancı dil 7yi koymuşlar ortak ders olarak görünüyor sistem böyle yapmış ne yapabilirim. 3defa kaldım ama muaf loark neden yazılmadı bide niye zorunlu dersim le değiştirdiler

 105. özgür Cevapla

  merhaba ben matematikten ve yabancı dilden 3 defa sınava girdim matematikten muhaf olmuştum tekrar secmiştim ama artık muaf yazmıyor aynısı yabancı dil içinde geçerli,peki dil anlatım dersi hariç diyer derslerden muhaf olmadan diyer dersleri vererek mezun olabilirmiyiz yoksa veremediğimiz derlerden muhaf olmak zorundamıyız

 106. hilal Cevapla

  benim 192 kredim var ve üniversite sınav sonucum olumlu geldi sadece ortak ders seçtim ama hiçbirini geçemesem bile ilk sınavdan sonra mezun olamazmıyım

 107. murad Cevapla

  merhaba hocam ben alan seçmedm zorunlu derslerden muaf olursam we zorunlu derslerdeki 120 krediyi tamamlayamazsam mezun olabilio muyum yoksa muaf dersleri seçip krediyi zorunlu olarak tamamlamam mı gerekio

  • admin Cevapla

   Muaf olduğunuz dersleri seçmenize gerek yok. 192 krediye ulaştığınızda mezun olursunuz.

 108. zeynepp Cevapla

  hocam zorunlu derslerden muaf olabilirmiyiz

 109. nesrin Cevapla

  s.a yüz yüze tic.lis açık öğr.okuyorum son dönemim alan kredim 93 toplam 234 kredim var bütün ortak derslerimi verdim zorunlu dersim kalmadı ama diploma notum yükselsin diye tekrar ders seçimi yaptım ve pişman oldum,bu sınavlara girmek zorundamıyım?

 110. emre Cevapla

  merhabalar;ben lise 3 den itibaren
  açık liseye geçerek 7. ve 8. döneme kayıt yaptırdım ve kredim 240 ın üzerinde. örgün eğitimdeyken 9.sınıfta matematikten kalmış ancak sınıfı sorumlu geçmiştim. matematikten hiç bir sorumluluk dersine girmeden açığa geçtiğim için zorunlu derslerde karşıma mat1-mat2 olarak çıktı. şimdi 8. dönemde mat1 ve mat2 i seçtim ancak veremezsem en fazla 1 kez daha sınava girebileceğim için 3 kez girmediğimden dolayı muaf olamayacak mıyım , bu durumda bu dersten veremezsem nasıl muaf olup bu dönem içersinde mezun olurum. teşekkür ederim

  • admin Cevapla

   Ortak derslerden geçmeden yada muaf olmadan kurtulamazsınız. Bu derslerden önümüzdeki sınavda geçerseniz sorun kalmaz. Geçemezseniz 3. sınava girip muaf olabilirsiniz.

 111. emine Cevapla

  slm hocam.ben imam hatip bölümünde okuyorum.yüzyüze eğitiminde arapçadan kalırsak.sınıftamı sınıfı gecemiyormuuz.yada arapça dersin muafiyeti varmı?

 112. amine kartal Cevapla

  peki yüzyüze derslerini gecemezsek.sınıftamı kalacaz?

 113. emine Cevapla

  hocam merhaba ben açık öğretime yeni kaydoldum ve daha sınavlara hiç girmedim 16 yaşındayım hem cumartesi 2 oturum hem pazar 2 oturum sınava girecekmiyim

 114. arzu Cevapla

  Merhabalar.Ben de açık liseye yeni kayıt oldum.Ama ilk dönem sınava sağlık nedeniyle malesef giremedim.İkinci dönem kaydımı yaptırdım.Şimdi ikinci dönem derslerden sınav mı olacagım? Ayriyeten birinci dönem derslerim ne olacak? Şimdiden teşekkürler..

  • admin Cevapla

   Hangi dersleri seçtiyseniz, o derslerden sınava gireceksiniz. Sonraki dönemlerde, sınavına girmediğiniz dersleri seçebilirsiniz. Sistem hakkında ayrıntılı yazımız için tıklayınız…

 115. elif Cevapla

  zorunlu derslerde muaf yazan derslerden sorum dğlmyz sonradan sorun çıkar mı? Bide toplam okuduğum dönem 6 aol de okuduğum dönem 4 kredim 64 bu durumda ek sınav olduğunda ek sınava katılabilir miyim ?

  • admin Cevapla

   Muaf derslerden sorumlu değilsiniz. Sorun çıkarmaz. Bu seneki ek sınava katılamazsınız.

 116. Talha Cevapla

  merhabalar ben acık öğretim lisesinde yüz yüze egitim görüyorum bnm toplam kredım 206 alan kredim 101 staj goruyorum meslek lisesindeyim stajımın ilk dönemini biitirdim 2.döneminide bitirmek üzereyim mayısdakı sınava agusostakı sınavar gırıcem yalnız yabancı dıl 5 6 ve dıl anlatım zorunlu dersım bunları verdıgım taktırde stajmda bterse 240 kredımde olursa mezun olurmuyum lutfen cvp verın ama lutfen olumlu yanıtk beklıyorum sizden şimdiden tşkr ederim

  • admin Cevapla

   1.Yüz yüze ve staj eğitimiz bitecek.
   2. Zorunlu dersleriniz kalmayacak.
   3. Toplamda 240 krediniz olacak.
   Bu 3 şartı tamamladığınızda mezun olursunuz.

 117. tuba Cevapla

  slm yabancı dıl 5 6 dan muaf olunuyormu

 118. gizem Cevapla

  merhaba hocam ben açık ögretim imam hatp lisesi okuyorum üniversite sınavına girdigimde bana okuldan puan gelirmi?

 119. dilek Cevapla

  merhaba ben sınava giriş belgemi alamadım hangi okulda sınava gireceğimi nereden öğrenebilirim

 120. emine Cevapla

  hocam merhaba benim sayfamda sınav giriş belgemi göremiyorum sürekli hata veriyor ne yapmam gerekiyor

  • admin Cevapla

   Sistemde teknik bir sorun yaşanmaktadır. Sorunun giderilmesi için çalışmalar devam etmektedir.

 121. arif Cevapla

  merhaba ben açık liseye kayıt olcam bu sene 1 kaç şey sormak istiyorum.sayısal derslerim berbat,mesela geometri matematikten 3 kez sınava girip muaf oldum onun yerine sözel dersler seçebiliyormuyum?

 122. eliza Cevapla

  merhabalar benim 146 kredim var lys ye kayıt yaptırdım zorunlu dersim 3 tane kaldı ama başarısız dersim baya var başarısız dersleri vermeden mezun olmazmızmıyım şimdiden teşk:)

  • admin Cevapla

   Zorunlu dersleriniz kalmadığında ve 192 krediye ulaştığınızda mezun olursunuz.

 123. mervin Cevapla

  aol son sınıf öğrencisiyim bu h.snu vermem gerekn 7 zorunlu dersim var veremezsem mezun olamıyorum lys sınavına da giremem.2 sefer sınava girip veremediğim 2 tane dersim var Türk edebiyatı ve yabancı dil yine veremezsem 2 sni muaf oluyorum mezun olmamı etkiler mi ?

  • admin Cevapla

   Zorunlu dersiniz kalmadığında ve 192 krediye ulaştığınızda mezun olursunuz.

 124. mervin Cevapla

  muaf derslerden sınava girsek versekte kredi alamıyoruz diye biliyorum doğru mu ?

 125. hasn Cevapla

  Hocam benim toplam kredim 135 alan kredim 57 staj gordgmden ve okuldaki derslerden gelecek kredimle 240 ı tamamlıyorum..illa toplam kredimin 192 olması mı gerekiyor? Toplam kredimle alan kredim 240 olursa mezun olabilir miyim ? Smdiden tskkrlr

  • admin Cevapla

   AÖL öğrencileri için mezuniyet kredisi 192, MAÖL öğrencilerinin mezuniyet kredisi ise 240’dır.

 126. hasn Cevapla

  Toplam kredi ve alan kredisinin toplamı 240 olduğunda geçilebiyor yani öle değil mi ?

 127. Gülçin Cevapla

  Merhaba ben toplam dönemin 8 dönem oldugunu sanıyordum su an 6. Donemdeyim düz lise alansız fakat zorunlu dönemim 9 a cıkmış nedenini anlayamadım

 128. EMİNE Cevapla

  meraba ben sınav kaydı yaptırdım son kez gircektim ama bgün sınav oldugunu kaçırdım çok geç yayınlandı kayıt yaptırıpta giremeyince muaf olmak diye bişeler var bu dogrumu kayıt yaptırdım ama giremedim muaf olurmuyum sınavı yada nasıl telafi ederim acil cevap verirseniz sevinirim

  • admin Cevapla

   Sınavına girmediğiniz derslerden muaf olamazsınız. 3. dönem kaydınızı yenileterek, sınavına girmediğiniz dersleri seçip sınavına girebilirsiniz.

 129. makbule Cevapla

  Merhaba benim açık lisede 197 kredim var ve ingilizce dersinden muaf olmam için 3.ek sınava girmem gerekiyor .YGSye girdim şimdi LYSye girebiliyor muyum? Bir engelim varmı hocam

 130. emir Cevapla

  mrb hocam seçtiğimiz dersler sınava girmezsek muaf oluyor mu olmuyor mu

 131. isa Cevapla

  s .a hocam ben imam hatip lisesi görevlsine danıştığımda dediki 240 krediye ulaşşan bile 4 yılı beklemek zorundasın dedi.147 i aradım onlarda 240 kredi ve 8 dönem olursa mezun olursun dediler kafam karıştı.şimdi 18 yaş üstü ortaokul diploması iile maöl(imam hatip) e kayıt yaptırırsam 8 dönem de yani 2,5 yıldamı mezun olurmuyum.

  • admin Cevapla

   AÖL öğrencileri 2,5 yılda mezun olabilirler. Ancak, MAÖL İmamhatip öğrencileri 4 seneden önce mezun olamazlar.

 132. isa Cevapla

  iyi akşamlar krediye bağlı değil ozaman durum öylemi?

 133. isa Cevapla

  bir de öğrenci girişi yaptığım bölümde zorunlu ders tablosunda mesela biyoloji 1 2 ve dönemleri var ama diğerleri yani biyoloji 3 4 ve kredileri yazmıyor neden?bunlara ait bilgi ve mezun olana dek seçebileceğimiz seçmeli ders tablosu aöl meb gov deki okutulan dersler 4 yıılık alan yok sistemine ait dersler başlığı ile belirtilen tablodamı yardımcı olursanız sevinirim

 134. isa Cevapla

  iyi akşamlar admin peki kimya-geometri-fizik-matematik -bu dersleri veremezsem diğer derslerden alabileceğimiz derslerin kredileri krediimizi 192 çıkarmaya yetecekmi?yoksa bu dersleri tekrar seçmek gibi bir durumlamı karşılacağım?

 135. isa Cevapla

  peki geo-mat-fizik-kimyadan muaf olursam diğer derslerin kredileri kredimin 192 ye çıkması için yeterli olurmu

 136. isa Cevapla

  tekrar iyi akşamlar admin bu okutulan ders tablosu vermişsiniz anlamadığım bir nokta var bu tabloda kredisi 4 olan yabancı dil ingilizcemi ?ingilizceyse zorunlu ders kategorisinde neden kredisi 3 ve 2 olarak görünüyor?

  • admin Cevapla

   İngilizce 1 ve İngilizce 2 derslerinin kredisi 3’tür. İngilizce 4-8 derslerinin her birinin kredisi 2’dir.

 137. isa Cevapla

  iyi günler admin cografya 5- 6 -7 -8 dönemlerinin ve tarih 5- 6- 7- 8 ve biyoloji 3- 4 -5 -6 -7 -8 dönemlerini kredis kaç acaba? admin birde bu okutulan ders tablosu kafamı karıştırdı bendeki öğrenci bilgilerimin bulundugu yerdeki tablodaki kredi bilgileri ile sizin vermiş oldugunuz linkteki tabloda ki kredi bilgileri farklı nedeni nedir ikinci kez soruyorum bilgilerinize

 138. buse Cevapla

  dil anlatım hariç geçemediğin derslerden muaf olunduğunda 8 dönemide tamamlayıp muaf olan derslerle beraber mezun olabiliyormuyuz ?

 139. Osman kanim Cevapla

  Dil ve anlatım dersinde 8 dönemin 8’indendemi geçmek zorundayım, birinden kalırsam nasıl olacak…aydınlatırsaniz sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

  • admin Cevapla

   Tamamından geçmek zorundasınız. Herbirinden geçene kadar sınava girmek zorundasınız. Yoksa mezun olamazsınız.

 140. okan Cevapla

  ben bu sene açık ögretime geçtim lise 4 ögrencisiyim ve ingilizce 7 den ilk dönem girdim sınava kaldım ikinci defa girdik iki hafta önce ondanda kalıcam galiba ingilizce 7 den temmuzda daki sınava girip ondan muaf olacam ama geriye kalan ingilizce 8 den bir kere girdigim için ikinciside temmuzda olacak ama 3. cüye giremedigim için mezun olamıyorum o yüzden üniversiteye kayıt yaptıramıcam galiba bana yardım edermısınız ben temmuz da da gecemezsm ingilizce 8 den gercekten bir senem kayıp ma olacak

 141. sena Cevapla

  meraba. ben meslek öğrencisiyim. diyelim derslerim bitti kredim tam değil nasıl tamamlarım sçmeli derslerle mi?

  • admin Cevapla

   Zorunlu derslerinizi bitirdikten sonra eksik kredidiniz kalırsa, bu eksik kredilerinizi seçmeli derslerden tamamlayabilirsiniz.

 142. buse Cevapla

  merhaba ben örgün eğitimden tasdiknamemi aldım 3 tane sorumlu olduğum ders var aöl ne yazılıcam bu dersleri vermek zorundamıyım yoksa kayıt yaptırıp hangi dersleri göreceğim söyleniyomu

 143. furkan Cevapla

  admin ben 27.08.1996 doğumluyum açık lisede sınavlara yaşdan dolayı 2 dönem giriyorum 2014 yılında 18 yaşıma girecem dolayısıyla 3 dönem
  sınava girecem fakat 3. dönem sınavı temmuz ayında yapılıyor ben ağustos ayında yaşıma giriyorum ben şimdi 2014 temmuzunda 3. sınava giremicemmi aydan dolayı

 144. feyza Cevapla

  sayın admin ben şunu merak ediyorum mesela matematik birden muaf olduk matematik ikidende muaf oluyomuyuz birde mesela 9 dan yani 1 ve 2. dönemden kaç dersten muaf olabiliyoruz cevabın için şimdiden teşekkürler.

  • admin Cevapla

   Muaf konusunda sınır yok. Matematik 1 ayrı ders Matematik 2 ayrı ders. Matematik 2 dersinden de muaf olmak için 3 kez sınava girip başarısız olmanzı gerekir.

 145. feyza Cevapla

  benim sayısalım çok kötü bu durumda her sayısal dersten ayrı ayrı muafla geçsem ne kadar sürede mezun olabilirim.

 146. ilhan Cevapla

  90 kredim var ben 2014`te üniversite sınavına girebilirmiyim KPSS sınavına da girebilirmiyim

 147. ismet Cevapla

  iyi günler benim sayısalım çok kötü nasıl mezun olacağım bilemiyorum 2,50 senede mezun olunuyor diye biliyorum en erken şu anda toplam kredim 49 mezuniyet için129 kredi lazım nasıl olacak bilemiyorum sözel derslerim iyi ben şunu soracağım sözel derlerimi verip sayısallara hiç girmeyip yani 3kere sınav hakkımı her dersten kullanmayıp direk sözellere yönelip kredimi toplasam 192 krediyi aldıktan sonra illede sayısal dersleri veremedim diye kredim yettiği halde tekrar sınava girme zorunluluğu oluyormu

 148. feyza Cevapla

  admin size bir sorum daha olacak mesela ben aynı dönem geometri matematik ve fizikten 3 kere sınava girdim ve veremedim birindenmi muaf oluyorum yoksa üçündende muaf olabilirmiyim

 149. feyza Cevapla

  admin ben mesleki imam hatip lisesine gideceğim allah izin verirse ortak derslere baktım oradaki sayısal dersler sadece 1 ve 2. dönem var bu sayısallardan muaf olursam ne kadar sürede mezun olurum yüzyüze eğitim 4 sene zorunlu onu biliyorum diğer ortak derslerden kaç dönem sınava girmem gerekir

 150. sinan Cevapla

  ben acik oretime yeni basladim.ders secimi gelmedigi icin sinav gunu okulda zorunlu derslere girdim.sinavim 2ay once bitti ama kredi sunuclari daha gelmedi ne yapabilirim?

 151. feyza Cevapla

  admin size bir sorum daha olacak mesela ben aynı dönem içerisinde matematik ve geometri derslerini aldım ve ikisindende sınavda başarısız oldum ben bu matematik 1 ve geometri 1den muaf olurmuyum yoksa sadece birindenmi muaf olurum

  • admin Cevapla

   Bir dersten muaf olmak için 3 kez sınava girip başarısız olmanız gerekir. Her iki dersten 3 kez başarısız olursanız, iki dersten de muaf olursunuz.

 152. şeyma Cevapla

  ortak derslerden 77 kredim var ama tam 7 dönem boyunca aldığım krediler bunlar 8. dönemde 6 kredi daha alabilirim mezun olamayacakmıyım

 153. zeynep taşcı Cevapla

  derslerde muaflık kaldırıldımı sayfada muaf dersler görünmüyo

 154. emine Cevapla

  hocam merhaba 2. dönem sonu sınav sonucu ne zaman açıklanıyor ?

 155. ramazan Cevapla

  iyi günler açık ögretim meslek lisesi ögrencisiyim şuan 240 kredim var ve 2 tane zorunlu dersim 2 tane zorunlu dersime 2 kez girdim ve geçemedim temmuz 20-21 deki sınavda giricem ve veremezsem mezun durumuna gelirmiyim 3 kez girip başarısız olmuş oluyorum . ilginiz için tşkler

 156. YILDIZ Cevapla

  merhaba benm kredim suanda 217 yani lise bitmis gozukuyo fakat ingilizce 7 ve 8 i din k. 8 veremedim ne yapmam gerekiyo diplomayi alamicakmiyim lutfen yardimci olabilirmisiniz

 157. Karya Cevapla

  aöl de 8 dönem tamamladım 188 kredim var din ve edebiyattan kaldım tekrar dönem 8 derslerinimi seçmeliyim yoksa istediklerimi seçebilirmiyim. sadece din ve edebiyat seccem yeterlı olurmu ?

 158. mehtap Cevapla

  ben II. dönem sınavlarında yancı dil 5 ten muaf olmuşum ama sadece I. ve II. dönem sınavlarında girdim bu dersin sınavına hatta I. dönem yeni kayıt olmuştum. bana açıklayın lütfen 2 kere girip başarısız olmam yetiyor sanırım yada bu sadece ing. için mi geçerli

 159. mehtap Cevapla

  ing. 5 benim ortak dersimdi üstelik siz ortak derslerden 3 defa kadığınızda diyorsunuz….(ben 2 defa girdim ve muaf olmuşum)

 160. Karya Cevapla

  zorunlu derslerde bunlar görünüyor bunlarımı seçmem gerekiyor ?

  117 DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ 7 Ortak
  141 T.C.İNK.TAR. VE ATA. – 1 Ortak
  142 T.C.İNK.TAR. VE ATA. – 2 Ortak
  242 YABANCI DİL – 3 Ortak
  243 YABANCI DİL – 4 Ortak
  417 TÜRK EDEBİYATI 7 Ortak
  421 FİZİK – 1 Ortak
  422 FİZİK – 2 Ortak

 161. gizem Cevapla

  mrb arkadaşlar ben 15 yaşındayım aöl de busene 2.dönemdeyim sınava girdim sonuçlar açıklandı ama muaf olduğum 4 ders var ve geçemediğim derslerde var ben temmuzda yapılacak sınava girebilecekmiyim ? lütfen cevap yazın

 162. gizem Cevapla

  mrb arkadaşlar ben 16 yaşındayım 16 kasımda 17 ye gircem aölde busene 2.dönemdeyim 4dersden muaf oldum ve geçemediğim derslerde var ben temmuzda yapılacak olan sınava girebilecekmiyim ? cevabınızı bekliyorum

  • admin Cevapla

   20-21 Temmuz 2013 tarihlerinde yapılacak olan III. Dönem sınavlarına Açık Öğretim Lisesine kayıtlı, sınavın yapıldığı ilk gün itibariyle on yedi yaşını doldurmuş, on sekizden gün almış (19 Temmuz 1996 ve daha önce doğanlardan) silik, donuk ve ya aktif öğrencilerimiz III. Dönem kayıt yenileme yaptırmaları halinde katılacaktır.

 163. gizem Cevapla

  mrb arkadaşlar ben 16 yaşndym 16 kasımda 17 ye gircem aöl de busene 1.sınıf 2.dönemdeyim sınav sonuçlarına baktım 4muaf dersim ve geçemediğim derslerim var temmuzda yapılacak sınava ben girebilecekmiyim

  • admin Cevapla

   20-21 Temmuz 2013 tarihlerinde yapılacak olan III. Dönem sınavlarına Açık Öğretim Lisesine kayıtlı, sınavın yapıldığı ilk gün itibariyle on yedi yaşını doldurmuş, on sekizden gün almış (19 Temmuz 1996 ve daha önce doğanlardan) silik, donuk ve ya aktif öğrencilerimiz III. Dönem kayıt yenileme yaptırmaları halinde katılacaktır…

 164. ali Cevapla

  hocam benim bir sorum var. ben 1. dönem normal okuldan devam ettim 2. dönem açık liseye geçtim eski okulum 18 kredi veriyor sınavlardanda 12 kredi toplayabildim 30 krediye ulaşıp seneye okuldan devam etmem için 2 kredi daha lazım bu krediyi sorumlu sınav gibi geçebileceğim bir sınav yok mu?

 165. GÜL Cevapla

  ben 3. kez tarih 3 ün sınavına girdim şimdi muaf gözüküyo ben bu dersten bir daha sınava girecek m iyim?

 166. fatoş Cevapla

  sanat tarihi 1`den kaldım şimdi muaf olabiliyor muyum bilgi verir misiniz rica etsem

  • admin Cevapla

   Sanat tarihi dersi zaten seçmeli derstir. Seçmeli derslerde muafiyet söz konusu değildir.

 167. uğur Cevapla

  hocam ben 2 .dönem sonunda 190 krediye ulaştım 6 adet ortak dersim kaldı bunların 5 ne 3 cü defa girecem temuzda birinede 2ci defa girecem 2 ci defa gireceğimi basaramazsam ne olacak acaba lys lere giriyorum büyük ihtimal bir yerler gelecek aydınlatırsanız sevinirim

 168. mert gün Cevapla

  bu dönemde 192 krediyi tamamladım dil anlatımı verdim fakat ortak derslerden başarısız olduklarım var , ‘ alan yok ‘ öğrencisiyim , mezun olabilirmiyim ?

 169. zeyneppp Cevapla

  hocam benim sayfada mezuniyet incelemesinde yazıyor ben tekrar kayıt yenilemek zorundamıyım eğer mezun olursam diplomma elime kaç ayda ulaşır

  • admin Cevapla

   Mezuniyet durumunuz belli olana kadar kayıt yenilemenize gerek yok. Beklemede kalınız. 2 ay sonra ulaşır.

 170. ramazan Cevapla

  iyi günler mesleki açık ögretim ögrencisiyim toplam kredim 243 ve sadece 1 tane zorunlu dersim var ve o zorunlu derse 2 kez girdim ve başarısız oldum temmuz ayındaki sınavada giricem ve o zorunlu dersi veremedigim takdirde mezun oluyorum degilmi yardımcı olursanız çok sevirim zorunlu dersim dil anlatım degil ingilizce 5 .. ilginiz için tşkler

  • admin Cevapla

   Başka zorunlu dersiniz yoksa mezun olursunuz. (Yüz yüze eğitimi tamamlamak ve stajınızı görmek şartı ile)

 171. Tolga Cevapla

  açık lise 2.döneminde biyoloji 1 e girdim ve o dersi veremedim sonradan baktım muaf olmuş 1 sınavdan sonra nasıl muaf oluyor ?

  • admin Cevapla

   Örgün eğitimde 2 dönem ve AÖL’de 1 dönem, toplamda ise 3 dönem sınava girdiğinizden dolayı muaf olmuştur.

 172. mehtap harmankaya Cevapla

  hocam 159 kredim var bu sene kpss ye girersem kazandım diyelim nolucak yerleşemiyorum değil mi yada mezuniyeti beklerler mi yerleştirmek için

 173. Esma Cevapla

  Ek sınavdan en fazla kaç kredi alabiliyoruz?

 174. sultan Cevapla

  mrb ben alan derslerimin hepsinden muaf olmuşum ama alan kredim dolmadı tekrar muaf dersleri seçebilir miyim olur mu alan kredsi ne ihtiyacım var lütfen cvp ders seçmem lazım

 175. Ali Cevapla

  Mesleki acik ogretim liseslerindeki mezuniyeti biraz ayrintili anlatabilirmisiniz ? Sinav kredileri ve yuzyuze egitim kredileri hakkinda.

  Sinav kredilerim 92
  Okul kredisi 44

  Bu isin oluru nedir acaba ?

  • admin Cevapla

   Mezun olmak için; Yüz yüze eğitiminizi ve stajınızı tamamlayacaksınız ve toplam 240 kredi toplayacaksınız.

 176. Sinan Cevapla

  Merhaba ben lise 2 den açıkliseye geçtim suan okudugu dönem 6 diyor 112 kredim vardı acıkliseye yazıldıgımda suanda 182 kredim var 1994 doğumluyum temmuz sınavlarına girip zorunlu derslerimi verdiğim ve 192 krediyi tamamladıgım takdirde mezun olabilirmiyim bu sene

  • admin Cevapla

   Zorunlu derslerinizi verip, toplamda 192 krediye ulaştığınızda mezun olursunuz.

 177. eda Cevapla

  mrb ben mat ve yabancı dilden hiç anlamıyorum anladığım derslerden kredim 192 olupta diğerlerinden 3 er kez girdiğimde muaf olurmuyum dil anlatımı da başaracam tabiki onu biliyorum tşkrlr

 178. Fatoş Cevapla

  açıklisede okuduğum dönem 5 yazıyo ve benm hala 34 kredim var napmam gerekio bişey olur mu acaba .s

 179. hatice Cevapla

  Merhaba, benim TÜRK EDEBİYATI-3 dersini seçtim , ders seçme ekranında SEÇMELİ TÜRK EDEBİYATI3 dersi var eğer ikisini de seçersem aynı krediyi mi alıyorurum yoksa ayrı ayrı alıyorum, bir de bu iki dersin kitapları aynı mı???

 180. canan Cevapla

  eger sectıgımız derse grmessek 3 defa genede muaf olunuyor mu

 181. feyza Cevapla

  ben aöl sınavlarına iki kez girdim. fakat ilk girdiğimde ingilizce, geometri 1 ve 2den dersleri veremedim. şimdi baktığımdaysa ”muaf dersler” yazan yerde geometri 1ve 2 var neden ingilizce yokta geometri var ? ben şimdi o derslerden muafmı oldum demek bu? NOT:lise 3 bittiğinde aöle geçtim normal okurken geometriden kalmıştım o yuzdenmi geometriye 3 kez girmiş gibi oldum?

 182. feyza Cevapla

  merhaba. ben ders seçimi yapıcam fakat aklıma bi soru takıldı. benim daha önceden girip verdiğim ortak dersler şuan ekranımda yok. girmediğim ortak dersler var sadece. onlarda ingilizce sadece. bu dersi seçmek zorundamıyım yoksa mezun olamamıyım ortak dersi zamanında seçmediğim için? teşekkürler. bi an önce cevap verirseniz iyi olur zamanım az.

 183. büşra Cevapla

  Ben son sınıf öğrencisiyim bu yıl mezun olmam gerek geçen yıl yazdığım dersleri veremeyince bu yılda aynı derslerimi vermek zorundamıyım bu sistemden hiç birşey bilmiyorum bana açıkca anlatabilirmisiniz. Teşekkür ederim..

 184. aylin Cevapla

  mrb bnm alan kredim 130 ortak derslerden kredimde 180 toplam 238 kredim var zorunlu dersim kalmadı hiç yapamadıklarımdanda muafım bu durumda mezun olabilecek miyim yardımcı olursanız sevinirim …

  • admin Cevapla

   Mezun olabilmeniz için, Yüz yüze ve zorunlu derslerinizi bitirip, toplamda 240 krediye ulaşmanız gerekir.

 185. hatice Cevapla

  açıklisede okuyorum ders seçimi yapcam ortak kredim 51 toplam kredim 150 ortak derslerden muaf olmuşum seçmeliler var ortak krediyi nasıl tamamlayabilirim

  • admin Cevapla

   Ortak krediyi 80’e tamamlama zorunluluğunuz yok. Ortak dersleriniz kalmadıysa, eksik kredilerinizi seçmeli derslerden tamamlayabilirsiniz.

 186. eser Cevapla

  Admin ben daha önce açık lise kaydımı yapmıştım ve sınava girdim matametik 1 geometri 1 ve bu terslerden muaf oldum. tekrar bu dersleri secme şansım varmı..? dıger derslerde var. bide diger sorum bu derslerden muaf oluyoruz kredi alamıyoruz pekı bütün derslerde öyle olursa ne oalacak o zaman..? İlk Soruma Cevap Versenız Cok Memnun Olurum Tşkler Şimdiden.

  • admin Cevapla

   Muaf olduğunuz dersleri isterseniz tekrar seçebilirsiniz. Eksik kredilerinizi seçmeli derslerden tamamlayabilirsiniz. Sistem hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için tıklayınız…

 187. eser Cevapla

  Bide hocam bişey daha soracam. benım ögrenım durumda alan yok dıyor bu ne demek onu anlamış degılım..? veya alan nasıl alınır ve alan yok mu iyi yada alanım olması mı iyi..?

 188. eser Cevapla

  Bu Arada Hocam ben sadece 1 kere sınava girdim ve metametik 1 geomatri 1 den muaf olmuşum dıger derslerde öyle nasıl oluyor bu..

 189. Tuğba Cevapla

  ßen matematikten sdece br defa sınava girdim geçemedm ama muaf yazıyor. 0nu tkrar seçme zorunluluğm yok biliyorm peki mezun olacagm zman bu sorun olmaz dmi?

 190. fatoş Cevapla

  merhabalar açık lisede okuyorum ve 2.dönem sınavlarına giremedim.Bunun telafisi varmıdır ayriyetten tekrardan girebilirmiyim.kayıt parasını vermiştim şimdiden teşekkürler.

  • admin Cevapla

   Telafisi yok. Kaydınızı yenilettiğiniz sürece, sınavlara girebilirsiniz.

 191. gamzeliim Cevapla

  iyi günler admin ben bu 6. dönemim sınava girecem 77 kredim var muaf oldugum derslerim var desr secimi yapacam muaf oldugum derslerimi mi secim yoksa diger ortak olan derslerimimi yardımcı olur musunuzz

 192. huriye Cevapla

  merhaba .. ders seçimi yapacam suan ama muaf olan derslerim var onları tekrardan secsem oluyormu vee muaf olan derslerden sınava girsem kredi alabiliyormuym ?

  • admin Cevapla

   Muaf olduğunuz dersleri isterseniz tekrar seçebilirsiniz. Muaf olup, tekrar seçip geçtiğiniz derslerin kredisini alabilirsiniz.

 193. Erkan Yetim Cevapla

  Hocam benim kredim 240 bu sene mezun olcam ama alttam dersim var 20 temmuzda sınava gircem ama üniversite tercihi 25 temmuz son gün bu sene tercih yapabilirmiyim ?? sorun çıkarır mı??

 194. ozlem Cevapla

  Zorunlu dersiniz yoktur yazisi cikiyor fakat zorunlu derslerin bazilarindan muafim muaf olmama ragmen onlari vermem gerekir mi ?

 195. ismail Cevapla

  hocam ben bu sene mezun olcam. ortak derslerden İngilizce8den kaldım. 3. dönem sınavına gircem onuda geçemezsem ek sınava gircem.yani 3 tane sınava girmiş olucam 3ündende kalırsam muaf olmuş sayılıp mezun olabiliyor muyum

 196. ozlem Cevapla

  Temmuzda girecegim sinav icin ders secimi yaptim ancak merak ettigim bir sey var. 30 kredilik ders sectim daha fazla secseydim fazla kredi alma sansim var miydi? Yani her sinavda 30 kredi sinirimiz midir?

 197. ramazan Cevapla

  20 temmuzdaki sınavda mezun oluyorum tercihler 8 agustos da başlıyor ama açık ögretim sonuçları 18 de açıklanıyor nasıl üniversiteye kayıtı nasıl yapacaz yardımcı olursanız sevinirim

  • admin Cevapla

   Konu hakkında çalışmalar başlatılmıştır. Duyuruları takip ediniz…

 198. gülsüm Cevapla

  benim şuan kredim 226 ama mezun olamıyorum ingilizce 8 ortak ders ve daha 1 kere sınava girdim muaf olmam lazım.bu yıl üniversite sınavına girdim istediğim bölüm geliyor fakat mezun olamadığım için girememe gibi bir durumum var ne yapmam lazım

 199. gülsüm Cevapla

  peki ingilizce 8 e 2012 2011 sınav sorularını ezberlesem aynısı çıkma gibi bir ihtimal var mı? birşey anlamıyorum konusundan

 200. gülsüm Cevapla

  ek sınava kesin girebilirmiyim ben sizce

 201. gülsüm Cevapla

  ek sınava girebilirmiyim sizce şartları her yıl farklı mı oluyor

 202. ismail Cevapla

  ben bu sene mezun olcam ama ingilizce8 den kaldım. 3. dönem sınavını da geçemezsem ek sınava girmem lazım. üniversite kayıtlarına kadar diplomam ne olacak. veya geçici bir diploma verilecek mi?

 203. ramazan Cevapla

  Üniversite kayıtları 12-16 agustos tarihinde açık ögretim sınav sonuçları 18 agustosda açıklanıyor nasıl kayıt yaptıracaz biz.

 204. gülsüm Cevapla

  ben ek sınavlara gireceğim zaman üniversite kayıtlarım oluyor fakat lise mezun belgem olmayacak bunun için bir çözüm var mı açık öğretim lisesi bununla ilgili bir yazı mı yolluyor

 205. ramazan Cevapla

  dil ve anlatım dersinden muaf olursak ne olur ?

 206. mert Cevapla

  3 defa kalıp mezun olduğumuz dersin kredisini seçmeli derslerden alabilir miyiz

  • admin Cevapla

   Muaf olduğunuz derslerin yerine seçmeli derslerden kredi alabilirsiniz…

 207. Serhat Cevapla

  Benim kredim 192. Alan kredim 115 okuduğum dönem 12.
  Şimdi benim tek bir zorunlu dersim var mat-2 bu dersi veremezsem mezun olamaz mıyım? 2. kez girecem ve bir şekilde mezun olmam lazım üniversite kayıdı yaptırmak için. Yada geçemezsem ek bir sınav yapılır mı?

 208. Serhat Cevapla

  yalnız muaf olmak için 3 defa sınava girmek gerekiyor diye biliyorum. benim ise 22 temmuzdaki sınavda 2. girişim olacak. Eğer ek sınav yapılırsa hangi tarihte yapılır. Benim üniversite sınavı tercihlerim var bu dersi geçemezsem bu durum onu etkiler mi ?o dersi geçmeden diplomayı alamaz mıyım ?
  Teşekkürler…

 209. rumeysa Cevapla

  benim şuan 112 kredim var önümüzdeki yıl yapılacak üniversite sınavlarına girmem için 78 kredi vermem gerekli bir dönemde en fazla 30 kredi seçebiliyoruz.bu nedenle üniversite sınavlarına girebilir miyim?

 210. burkan Cevapla

  merhaba bnm 192 kredım varortak kredi 81 geometri 2 ve fizik 2 var zorunlu dersim ve bunlardan 2 kere girmişim bu girişimde gecemezsem muaf olup mezun olabılırmıyım tşk..

 211. ismail Cevapla

  admin ek sınava girenler üniversiteye kayıt yaptırabilirmi?diploma yetişmezse geçici kayıt belgesi veriliyor mu? tşk…

 212. erkan Cevapla

  Hocam biz diplomayı daha almadık üniversiteye kaydolurken nasıl kaydolcaz geçici bi belge falan mı verilecek???

 213. kerem Cevapla

  Üniversite tercihlerimi yaptım hepsi hazır yalnız 176 kredim var eğer bu sınav da veremezsem 16 krediyi ek sınav ne zaman olucak ve üniversite kayıt zamanını geçerse bu sene gitme şansım olmuyo mu ya da başka bi alternatifi var mı ? Bide türk çağdaş tarihi 2 ders muaf veremezsem mezun olamaz mıyım ?

  • admin Cevapla

   Ek sınav ve şartları, 3. sınav sonrası gündeme gelmektedir.
   Bu konuda çalışmalar başlatılmıştır. Konu hakkında güncel duyuru için tıklayınız…

 214. emrah Cevapla

  benim bugun sinavim vardı acik lise ve ben bugun sinava girmedim bugunde geometri 3.cu kez girişim muaf olacaktım ama sınava girmeyince de muaf olunuyor mu acaba acil cevap

 215. nurgül Cevapla

  benim 206 kredim var geometri 2 ve din kültürü 6 derslerinden 3üncü kez girdim dün ve bugün başka zorunlu dersim yok bu dersler muaf ders olur mu kesin diplomamı alabilirmiyim bu durumda

 216. GÜRCAN Cevapla

  şimdi muaf olmamız gereken derslerım var kredımmı tamamladım yanlız muaf olmak ıcın sınavlara girmeden muaf olunurmu yoksa ıla sınava gırmekmı gerekıyor demem okı kayıt yenılettım dıyelım derste sectım ama sınava gırmedım muaf olunuyormu

 217. ali Cevapla

  admin ben ingilizce8 den ek sınava girersem muaf olup mezun olcam.ama üniversiteye kayıt yaptırıp yaptıramayacağımı merak ediyorum.ek sınav üniversite kayıtlarından sonra yapılırsa nasıl kayıt yaptırıcam?sonuçta mezun gözükmeyeceğim. tşk…

 218. ali Cevapla

  mezun gözükmesem de geçici kayıt belgesi veriliyor mu?

 219. erdal Cevapla

  ben ingilizceden iki kere sınava girdim üçüncü kezde yazdım ama üçüncü oturumda sınavına giremedim illaki sınava girmek gerekirmi muaf olunması için

 220. ali Cevapla

  admin peki ben üniversiteye nasıl kayıt olucam.2-6 eylül arası üniversite kayıtları olacak.ek sınava girince zaten muaf olucam.geçici belge verilemez mi üniversite kayıtları için?

 221. ali Cevapla

  ek sınav 8 eylülde yazıyor. ek sınava girdikten sonra ingilizceden muaf olucam. üniversite kayıtları 2-6 eylül arası.üniversite kayıtlarından sonra yani. ben nasıl üniversiteye kayıt yaptırabilirim. yoksa yaptıramayacak mıyım?(bu durumda bana geçici kayıt belgesi verilmez mi?)

 222. fatma Cevapla

  lise 1. 3.donem sinavina giremedim harc parasi gunu gectigi icin yatiramadim yinede lise 1’i bitirmis oluyormuyum adminim yoksa tekrarmi lise 1’i okuyacagim adminim

 223. cahide Cevapla

  Slm bende sınava girdim hafta sonu zorunlu dersim sadece dil ve anlatım 7 yazıyordu. 22 kredim var bitmesine ama başarısız olduğum derslere baktım dil ve anlatım 3 önceden kalmışım yaa ne yapıcam ben şimdi bitmeyecek mi bu sınavlar tam 12 dönemdir bu sınavlara giriyorum. Şimdi bu dersten sorumlu olurmuym ve bu defa on bir dersten sınava girdim hepsi seçmeli tek dil ve,anlatım alan dersim di dersldrim şunlardı 251 turizm1 seçmeli. 262 hukuk-2 seçmeli. 407dil ve anlatım 7alan. 461 ekonomi-1seçmeli. İş güvenliği-1seçmeli. 482 sanat tarihi-2 seçmeli 974girişimcilik-1 seçmeli. 252 turizm-2 seçmeli. 476işletme-1 seçmeli. 481 sanat tarihi-1seçmeli. 261hukuk-1 bu defa bu dersleri geçersem kaç kredi alırıç tüm derslerden lütfen erken cevap verin ben bu sene üniversite sınavına girmek istiyorum.

  • admin Cevapla

   Ortak zorunlu derslerinizi bitirip, 192 krediye ulaştığınızda mezun olursunuz.

 224. aysima Cevapla

  Merhabalar….
  Admin benim şu an 64 kredm var açık öğretimde yeni sayılırım hatta yeniyim bi kaç oluyo ve şu an 30 tane ortak dersim var 3 tanede muaf dersim.. Ben sanıyodum ki bi dersten muaf olduktan sonra o dersin 1-2-3 sırasıyla hepsi gidiyo yani mesela matematikten muaf olunca mat1 mat2 hepsinden tümüyle muaf oluyosn sanıyodum 🙂 biraz araştırma yaptım ki öyle olmuyomuş ..
  Asıl sormak istediğim bide başarısız olup muaf olmadığım 4 ders var onları illa geçmek zorundamıyım ortak ders onlarda.. İlk sınavlarımda seçmeli derslerden yana kullanmıştım şansımı ama öncelik ortak derslermiş onuda anlamış oldum.. şimdiden tşk ederim 🙂

  • admin Cevapla

   Seçmeli derslerden geçmek zorunda değilsiniz. Dil ve Anlatım dersinde muafiyet yoktur.

 225. gülden Cevapla

  mrb admin mezun olmam için bir krediye ihtiyacım var ek sınava girersem tek kredilik ders seçmem yeterli olur mu ? fazladan ders seçmeme gerek var mı? teşekkürler

  • admin Cevapla

   Yeterli olur. Peki ya seçtiğiniz o bir dersten başarısız olursanız? Onun için 30 kredilik ders seçmeniz sizin yararınıza. Zorunlu dersleriniz kalmadıysa ve toplam krediniz en az 191 krediyse, seçtiğiniz derslerden 1 kredi almanız yeterli olur.

 226. zeynep t Cevapla

  hocam beninm sayfamda mezuniyet incelemesinde yazıyor diplomamı almak için ne yamalıyım

 227. kübra Cevapla

  merhaba, bu yıl üniversiteyi kazandım kredim 206 fakat açık liseden mezun olamadım son girdiğimiz sınavda ortak olan din kültürünü sallamak zorunda kaldım 3 defa girmesem de muaf olur muyum lüften yardımcı olurmusunuz

 228. ömer Cevapla

  acık öğretim meslek lisesi okuyorum benim 151 kredim var zorunlu 18 dersim var ben bu zorunlu dersleri veriptemi diploma alabilirim acaba

 229. ömer Cevapla

  kredimi 240 yaptım diyelim o zaman alabilirmiyim diplomayı yoksa zorunlu dersleride vermem lazım mı

 230. ahmet okkali Cevapla

  mrhba benim kredim 204 ortak kredim 90 bölümüm genel kültür ben zorunlu dersleri hiç seçmemişim bu yüzden sınava giriyorum dil anlatım 2,sinide geçtim ingilizce 2 kere girdim 2,ingilizce sınavımıda geçemezsem 3, ingilizcede muaf olurmuyum ve okulum bitermi?mezun olabilirmiyim artık?

  • admin Cevapla

   3 defa başarısız olduğunuz derslerden muaf olursunuz. Zorunlu dersiniz kalmadığında mezun olursunuz.

 231. ahmet okkali Cevapla

  ben normalde lise okudum ama altan bi ders veremediğim için açık liseden devam ettim geçen yıl başladım zorumlu dersleri hiç seçmemişim bu yüzden bitmedi bu dönemde sınavlara girdim şuanda toplam dönemim 12 kredim 205 ortak kredim 99 dil anlatımın 2,sinide geçtim ingilizce 2 sefer sınava girdim 3,cüde muaf olursam diplomamı alabilirmiyim lütfen cevabınız bekliyorum teşekkür ederim

 232. ahmet okkali Cevapla

  zorunlu ders bölümünde 4 tane ders vardı ingilizce 3ve 4 dil anlatım 7 ve 8 dil anlatımları geçtim ingilizcelerede 2 kere sınava 3. muaf olusam biter yani çok teşekkür ederim ek sınava girebilirim dimi?

 233. aysemelek Cevapla

  Benim toplam kredim 184 alan kredim 53 Alan dersim olan matematik 3,4,5 muaf yazıyor. Alan dersinden muaf olunur mu? Mezun olmam için muaf yazan alan derslerimi alan kredimi tamamlam gerekir mi?

  • admin Cevapla

   Muaf olunur. Mezun olmanız için alan kredisinizi 80, toplam kredinizi ise 192 yapmanız gerekir.

 234. Çağrı okan Cevapla

  2013 ek sınavına girmek için üniversite kazanmak şart mı

 235. Merve Cevapla

  En son sınavda 19 kredi aldım sizce çokmu kötü ?

 236. suat Cevapla

  Benim sorum iki defa sinava girdim ve matematik 1 iki kere kaldim ucuncu sefer secmek istemiyorum onun yerine baska ders secebilirmiyim

  • admin Cevapla

   Aynı dersi 3. kez seçip sınava girmediğiniz taktirde muaf olamazsınız. Özetle Matematik dersini tekrar seçiniz.

 237. zübeyde Cevapla

  benm toplam 193 puan alan kredm 70 alan kredimin 80 olması lazım matematik derslerin den muafım diğer alan derslerden kredi alsam olur mu?

 238. suat Cevapla

  Soyle diyim ben 7 dersten iki defa kaldim bu yedi dersin yerine baska ders secmek istiyorum kaldigim dersleri tekrar secip zaman kaybetmek istemiyorum kredi topramam lazim

  • admin Cevapla

   Bu dersler Seçmeli derslerse sorun yok seçebilirsiniz. Ancak zorunlu derslerse 3. kez tekrar seçmek zorundasınız.

 239. emine Cevapla

  be ortak ders olan ingilizceye dönem olarak 2 kez girdim ve geçemedim 3defa girilince muaf olunuyoya ek sınava girip geçemessem muaf lurmuyum lütfen allah rızası için yardım

 240. emine Cevapla

  ya bide ben üivesteyikazandım diploma yokne yapcammmm

  • admin Cevapla

   Çıkma belgesi ile kayıt yaptırabilirsiniz. Daha önce Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünce (Ankara) verilen Çıkma Belgesi 22 Ağustos.2013 tarihinden itibaren yeni kayıt veya kayıt yenileme yaptırdığınız Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerinden veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerinden alabilirsiniz.

 241. elif Cevapla

  ben bu sene kayıt oldum alansız 3.dönemsınavınada girdim ama sonucum sitemdecıkmamıs 2.dönemdeki kredim duruyo hala 3. niye cıkmamıs ve 2 kere sınava girdim 47 puan iyimi

 242. ali Cevapla

  slm benim 157 kredim var mezun olmak için sartlar nedir bana bi yardımcı olurmusunuz

 243. Serhat Cevapla

  Admin Merhaba. İlgili tavırların için gerçekten herkes adına çok teşekkür ederim . Benim sorum muaf olduğumuz veya sınava girmiş olup verdiğimiz derslerden sınava tekrar girip girdiğimizde tekrar kredi alabilmemiz mümkünmü ?

  • admin Cevapla

   Geçtiğiniz dersleri tekrar seçemezsiniz, ancak muaf olduğunuz dersleri tekrar seçerek kredisini alabilirsiniz.

 244. yusuf Cevapla

  peki su muaf dersleri mesela cografyayı bi kere sectin ortak dersin diye ama veremedin 2 sınavda werdın basarılı oldun 3 kez sınava girme kuralı burda kalkıyor degilmi 😕

 245. derda Cevapla

  ben matematik 1 ve 2 den muaf oldugum halde ygs ve lys de sayısal alandan sınava girebilirmiyim?

 246. derda Cevapla

  ben matematik 1 ve 2 den muaf oldum halde ygs ve lys de sayısal alanda sınava girebilirmiyim?

 247. derda Cevapla

  peki benim şuan açık öğretm lisesinde 90 kredim var 2014 ygs ye girebilirmiyim? ygs ye girmek için liseyi bitirme zorunluluğu varmı?

 248. derda Cevapla

  teşekkürler

 249. kerem Cevapla

  186 kredim var ek sınava giricem üniversite kazandım fakat şimdi fark ettim 11 tane zorunlu ders gözüküyo bu mezun olma mı engeller mi ? sadece 6 kredim kalmıs sonucta

 250. yasin Cevapla

  hocam bütün derslerden muaf olunca krediyi tamamlamak için muaf derslerdenmi seçmemiz lazım yoksa seçmeli dersleride seçebilirmiyiz…

 251. alperen Cevapla

  hocam ben ek sınavlara giridm yabancı dil -7 ye iki kez girmiştim ek sınavlarada grince 3 .kez girmiş oldum kalırsam muaf oluyormu ek sınavlarda muaf olma varmı

 252. ömer Cevapla

  yardımcıolabilir misin bnm öğrencilikdurumu kayıt yenileme diyor ama bn dün ek sınava grdm 2 dersim vardı onlardanda muaf olacam bu sefer kredimde tam bnm üniversiteye kayıt yapacam

 253. feyza Cevapla

  mesela ben fizik1 kimya1 matematik1den 3 dönem sınava girdim 3ündede veremedim 3 derstende muaf olurmuyum yoksa sadece 1indenmi muaf olurum

 254. asya sönmez Cevapla

  kredım 112 ne zman mezun olurum

 255. mine Cevapla

  hocam ben üniversite kazandım ama aöf sınavlarının hiç birini veremedim 12 kredim kaldı eylül de olan sınava da girdim onları da veremezsem üniversiteye kayıt yaptıramaz mıyım

 256. kezban Cevapla

  hocam ben geometri 1 den muaf oldum şimdi geometri 2 den geometri 8 e kadar olan derslerden sınava girmek zorundamıyım yoksa artık geometrinin yerine başka dersi seçebilirmiyim

 257. ercan Cevapla

  hocam benim şuan 255 kredim var fakat ortak ders olan din kültürü ve ahlak bilgisi-7 dersinden geçemedim. ek sınavamı girmek zurundayım

 258. kevser Cevapla

  hocam muaf olduğumuz dersleri bu ek sınavda alıp geçersek kredisini alabiliyor muyuz

 259. mehmet tarakçı Cevapla

  sımdı ben dıl anlatımları verdım benım sadece ortak derslerden sayısal dersler kaldı 1.ek sınava gırdım o sayısal derslerden ama hıc bırını gecemedım sımdı 2.ek sınavada gırıcem ankarada sonrada 3 kez sınava gırıcem o zaman hocam aralık ayındakı sınavada gırdıkten sonra mezun oluyomuyum bu arada kredılerım tamam kalan derslerım fızık kımya ıngızce 2 den 6 kadar ıste sayısal dersler sımdıden tesekkurler

 260. elif Cevapla

  alan derslerimden muaf olursam mezun olabilirmiyim

  • admin Cevapla

   Gerekli olan alan kredinizi toplayıp zorunlu derslerinizi de verdiğinizde mezun olursunuz.

 261. nihal Cevapla

  Hocam açık lisede sınıfta kalma var mı?
  Bide hocam kayıt işlemlerini yeni kayıt olarak mı yoksa kayıt yenileme olarak mı yapacağız?

  • admin Cevapla

   Yeni kayıt olarak yaptıracaksınız. AÖL’de kalma yoktur. 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı I. dönem yeni kayıt işlemleri, 26 Ağustos – 27 Eylül 2013 tarihleri arasında yapılacaktır.

 262. sevda Cevapla

  benim 186 kredim var 192 kredide mezun olunuyor fakat 6 tane zorunlu dersim var bu zorunlu derslerden 3 kez veremedigim takdirde muaf olabilirmiyim ve kredim 192 ye ulastıgında mezun olurmuyum ?

  • admin Cevapla

   Zorunlu derslerinizi bitirip 192 krediye ulaştığınızda mezun olursunuz.

 263. sevda Cevapla

  peki zorunlu derslerden 3 kez başaramadığım taktirde muaf olunmuyor mu ?

 264. sevda Cevapla

  yani zorunlu derslerden muaf olduğum zaman kredimde 192ye geldiğinde mezun olurum değil mi zorunlu hiç bi ders kalmadığında

  • admin Cevapla

   Alansız okuyanlar zorunlu derslerini bitirip 192 krediye ulaştığında mezun olurlar.

 265. muhittin Cevapla

  hocam dil ve anlatım dersinden kalırsam 3 defa mezun olmamı engeller mi ?

  • admin Cevapla

   Dil ve Anlatım derslerini mutlaka geçmeniz lazım, yoksa mezun olamazsınız.

 266. esma Cevapla

  Toplam 168 kredim var.mezun olmama 25 kredim kaldı.Fakat matamatik 2’den 3 defa sınava girdim ve muaftım.Şimdi kayıt oldum ders seçmek için bi baktım ki matematik 2 şimdi zorunlu ders olarak gözüküyor.acil cvp bekliyorum.Kafam çok karıştı.
  Şimdiden tşkler….

 267. hatun Cevapla

  Ben matematik 1 ve matematik 2 den 3 defa kaldım sayfamda muaf oldum diye geçiyordu şimdi zorunlu ders olarak karşıma çıktı bu durumu açıklarmısınız

 268. kamil Cevapla

  hocam ben mat ve ing kaldım o kredim yeterse sınıfı gecebilirim demi illa bu derslerden gecmem gerekmior bide lise 1 den lise 3 e gecebiliyormuyuz kredimiz yüksek olursa

 269. esma Cevapla

  hocam vermiş olduğunuz numarayı aradım ama açmıyolar.nasıl bi sistem muaf oluyoruz yine önümüze zorunlu ders olarak çıkıyor.

 270. damla Cevapla

  ben kayıt yaptıralı 20 gün oldu ama durumum aktif leşmediği için ders seçimi yapamıyorum acaba ne kadar sürer aktifleşmesi

 271. ayşe Cevapla

  açık lisede 6.dönemdeyim matematik birden muaf olmuşum,matematik 2.dersinden geçtim şimdi zorunlu derslerimde matematik dersi yok..daha 3,4,5,6,7,8 den girmem gerekmiyo mu?

  • admin Cevapla

   Alansız okuyanlarda sadece Matematik 1 ve Matematik 2 zorunludur. Diğer Matematik 3,4,5,6,7 ve 8 ise seçmeli derslerdir.

 272. bilinmez Cevapla

  Ben şimdi lise 3’teyim,aöl okumak istiyorum,şimdi kayıt yaptırmaya gittiğimde aöl’ün 5.döneminden mi başlayacağım yoksa 1. döneminden mi ?,aöl seçince yüzyüze eğitim yok herhalde evde çalışıyoruz dershane’ye gidiyoruz yanlışım yoksa ? dil alanını seçince ayrı olarak bir zorunlu ders oluyor mu?dil zorunlu oluyor,alan seçince yine matematik görücem mi yani dil seçiyorum yine matematik karşıma çıkacak mı ? birde bu zorunlu işi nasıldır ben pek anlamadım,matematiği yapamadım 3 kez sınava girdim,zorunluluğu kalktı,zaten yapamıyorum 5 dakikada sallar çıkarım muaf olurum saçma değil mi bu ? kredi ortalamasını etkiliyor mu ? kredimi nasıl nerde hesaplarım ? 9’dan 2 10’dan 1 zayıfım var ama 2 yılda da not ortalamasıyla direk geçtim,sınavları vermeme gerek kalmadı ? birde sınavlara nerde giriyoruz,evde çalışıp belirlediğimiz en yakın okula gidip belirlenen tarihlerde gidiyoruz herhalde ? birde eğer 5.dönemden devam edersem kaç yılda bitirebilirim,2.5 yıl deniyor ama 2.5 yılda nasıl oluyor anlamadım,sonuçta 5.dönemden başlarsak en az 3 dönem sürmesi gerekiyor,Son olarak zorunlu ders dedikleri ortak dersler,bütün sayısal dersleri 3 defa sınavına girip veremezsem muaf mı oluyorum,yani bir daha girmiyorum,dil anlatımdan geçersem mezun oluyorum ? peki bu kredi toplamını etkiliyor mu ? çok soru sordum kusura bakmayın sorularımı cevaplarsanız sevinirim.

 273. Muaz Cevapla

  Slm ben maol öğrencisiyim,bu yıl mezun olucam bütün ortak derslerimi biryıl erken bitirdim fakat gecen gün kayıt yenileme yaptırdığım da ikitane muaf olduğum Mat1,Mat2 derslerimin tekrar zorunlu olarak göründüğünü farkettim nasıl olur muaf olduğum ders yeniden zorunlu ders haline gelebilir bir fikriniz varmı yardımcı olursanız cok memnun olurum sistem hatası falan olabilirmi

 274. gökhan Cevapla

  hocam benim alanim genel kultur suanda ortak dersim kredisi 60 toplam kredim 168 ortak derlerden matematik 1/2 fizik 1/2 ingilizce 1/2/34/ geometri 1/2 ve din kulturu 8 den muafım 168 kredimi 192 yapsam mezun olabilirmiyim yoksa ortak kredimin 80 olması zorunlumu ?

  • admin Cevapla

   Ortak derslerin 80 olması şart değil. Zorunlu derslerinizi bitirip 192 krediye ulaştığınızda mezun olursunuz.

 275. fidan Cevapla

  slm ben de 3 dersten muaf olmuşum.bu dersleri veremesem esun olamıyor muyum . kredim 192 yi tmlarsam yinede olamazmıyım..yanı zorunlu dersten girip sürekli muaf olursa mesun olamıyor muyum..kredidi tm olsa olamıyormuyuz…

 276. ruken Cevapla

  Hocam lise 2 ye geçerken yeni kayıt mı olur yoksa kayıt yenileme mi?

  • admin Cevapla

   İlk defa kayıt yaptıranlar yeni kayıt, daha önce AÖL’e kayıt yaptırmış olanlar ise kayıt yenileme yaptırır.

 277. emine Cevapla

  Meraba hocam ders secme islemi ne zaman basliyor ve ne zaman bitiyor…

  • admin Cevapla

   Yeni kayıt ve kayıt yenileme işlemi yaptıranlardan, 2013/1 – Dönemi Aktif olan öğrencilerin ders seçme işlemleri başlamıştır.

 278. islim Cevapla

  ders seçimi hakkında bazı konularda yardımınıza ihtiyacım var. ortak derslerimin tamamını bitirdim ve 4 dersten de muaf durumdayım. şimdi kredimi tamamlamam için seçmeli dersleri mi seçeyim yoksa muaf olduğum derslerin kredileri daha yüksek olduğıu için muafları tekrar mı seçeyim. yardımınız için şimdiden teşekür ederim…

  • admin Cevapla

   Seçmeli dersleri seçebilirsiniz. Ancak istenirse muaf dersler tekrardan seçilebilir.

 279. ramo Cevapla

  merhaba hocam muaf ders ne anlama geliyor bide bazı aöl öğrencilerinden duydum ki kredi satımı die bişey var doğrumu bu hocam teşekkürler

 280. engin Cevapla

  mrb toplam krdim 40 alan kredim 0 benim alan kredimi yüksek tupmam için neler gerkyoo

 281. engin Cevapla

  eğer açık öğretim sınavına girmesen girmediğn dersleri tekrar seçmelimisin yoksa seçmesende olur anlamıyorum ??

 282. Ramazan Cevapla

  Merhaba, hocam ben mesleki açık lise ”motorlu araçlar”bölümü okuyorum. Zorunlu dersim yok. Başarılı dersler kısmında ise, 117 kredim var. Alan kredimi de aldım. Ben mezun muyum? Bir de muaf dersleri verme gibi bir zorunluluk var mı?

  • admin Cevapla

   Mezun olabilmeniz için;
   1. Zorunlu dersiniz kalmayacak,
   2. Yüz yüze eğitiminizi ve stajınızı tamamlayacaksınız.
   3. Toplam mezuniyet kredisini tamamlayacaksınız.
   Mesleki Açık Öğretim Lisesi mezuniyeti için gerekli kredi toplamı her alan için farklıdır. MAÖL’de bulunan alanların mezuniyet kredisini görmek için tıklayınız.

 283. musa Cevapla

  slm bn 1 dönem sınava girmedim ama başarızıs derslerimin altında sınava girmedi yazılıyoo bu dersleri tekrarmı seçmem gerkiyo mu ??

  • admin Cevapla

   Zorunlu ortak derslerinizi geçene yada muaf olana kadar seçmeniz gerekir.

 284. burcu Cevapla

  mrb yaa bn ders seçme işlemimi yaptım seçmeli derstn 4 aldım ve sonra değiştirmeye karar verdim ortak dersleri almak için benim tekrar ders seçme gbi bi hakım vrmı???

  • admin Cevapla

   Ders seçim ekranı kapanana kadar istediğiniz kadar değişiklik yapabilirsiniz.

 285. emine Cevapla

  Hocam merhaba aolde der.secme islemi baslamis ama bana sayfada durumunuz ders secmek icin uygun degil.diyor.ne.yampmam gerek

 286. hnde Cevapla

  hocam 200 kredim var 3 tane ortak dersim kaldı onlarıda verrsem menzn olurmuyum nası olcak

 287. hnde Cevapla

  hocam birde muaf olduğum dersleri seçmeli ders yerine muaf derslerimi seçebilirmiyim

 288. özge Cevapla

  Benim birkaç tane muaf dersim var onlardan sınava girersem muaf olduğum halde kredi alır mıyım? Çünki seçmeliler çok kötü..

 289. kübra Cevapla

  muaf derslerden tekrar sınava girilerse o dersin krdesi alınırmı ?? acilll

 290. emine Cevapla

  Hocam hani size demistim ya ders secme islemini yapamiyorum durumunuz ders secmek icin uygun degildir diyor sizde demissiniz kayit yeniletin demissini ben kaydimi yenilettim zaten ne yapmaliyim

 291. rümeysa Cevapla

  hocam ben mesleki açık lisedeyim . basarısız derslerim çok son senemdeyim . 141 kredm var stajdan da kredi alacağım kredilerim tamamlanıyor zorunlu derslerimde bitiyor fakat başarısız oludğum dersler bölümüne baktığımda bii çok ders çıkıyor bunlarıda vermek zorundamıym . yoksa 1 yıl dahamı uzayacak . yardımcı olursanız çok memnun olurum

  • admin Cevapla

   Sadece zorunlu derslerinizi vermek yada muaf olmak zorundasınız.

 292. rümeysa Cevapla

  bide kredilerimiz tamamlanamzsa . zorunlu dersler bitmezse üniversteyi kazandığımız halde gidemezmiyiz .

 293. hüseyin Cevapla

  benım sorum şimdi bir yakınıma ders secme islemi yapıcam işlem menusunde zorunlu dersleri bakın diyor ben de baktım sonra bunları gecmıs mi diye baktım hepsinden gecer not almıs o zaman bunları bır daha mı secmek gerekıyor cıktıkları ıcın yoksa kredi doldurmak ıcın mı secmek gerekıyor veya hıc secmesek olur mu acil cevaplarsanız sevinirim

  • admin Cevapla

   Geçtiğiniz dersleri tekrar seçemezsiniz. Ders seçme ekranında bulunan derslerden öncelikle ortak dersleri seçiniz.

 294. mahmut Cevapla

  hocam ben lise 1 yeni kayıt yaptırdm ders secemiyorum daha der secme yeri nezaman acılır ve ögrencilik durumunda ön kayıt ögrencisi yazıyor acılırmı yakın zamanda şimdiden tşkler

 295. Melike Cevapla

  Hocam toplam kredim 153 alan kredim 86 zorunlu derslerimden sınava girdim ve suan zorunlu dersim yok ama muaf oldugum birkaç ortak dersim var. Bu ortak derslerden sınava girmeyip secmeli derslerden girsem, bu muaf oldugum ortak dersler mezun olmama engel olur mu ?

 296. Yunus Bilgiç Cevapla

  Selamlae öncelikle soruyu soracak alan bulamadığım için buraya yazma gereği duydum.Geometri zorunlu ders olmaktan kalktımı acaba?

 297. mahmut Cevapla

  hocam bide sınava girerken neler gerekli bana 2 belge verdiler sagdece

 298. mahmut Cevapla

  hocam bide dersleri kendimi seceyim yoksa kayıt oldugum yerde cagırmışlardı ordamı seceyim ?

 299. seyit Cevapla

  meraba hocam benim 4-5 tane başarısız dersim var onlari seçmek zorundamiyim seçmezsem o başarısız dersleri vermezsem mezun olamaz mıyım

  • admin Cevapla

   Zorunlu ortak derslerinizi geçene kadar yada muaf olana kadar seçmek zorundasınız.

 300. tuba Cevapla

  hocam ders seçimi başlamış ve bir de mesaj gelmiş fakat ben hem halen ön kayıt öğrencisiyim ve ders seçim kategorisi yok ben nezaman seçebileceğim veya herhangi bir sorun mu var

  • admin Cevapla

   15 güne kadar aktif olursunuz. Durumunuzu öğrenmek için 0312 213 01 34 numaralı telefonu arayarak 1304 tuşlayınız.

 301. emine Cevapla

  mrb hocam. benim kardeşim açıköğretime daha yeni kayt yaptı. yeni kayt başladığı gibi yaptı. etrafımızda yeni kayt yapanlar derslerini seçtiler fakat kardeşim seçemiyo hala gelmemiş ders seçimi nasıl olcak bu? ya ders seçim işlemleri biterse?

  • admin Cevapla

   15 güne kadar aktif olursunuz. Durumunuzu öğrenmek için 0312 213 01 34 numaralı telefonu arayarak 1304 tuşlayınız.

 302. şeyda Cevapla

  Başarısız dersler mezun olmlaya engelmi

 303. tugba Cevapla

  drslerimi srctim kayit yenileme yaptiktan snra mi kitaplarimi alabilirim

 304. ismail tezer Cevapla

  mrb. hocam benim krediler tamam 193 kredi şuan alansız durumum yanlız ortak derslerden ingilizce 6 ve 8 kaldı geçemedim muaf olmasınımı bekleyeceğim.başka bir kolaylığı yokmu tşklr..iyi çalışmalar.

 305. mine güler Cevapla

  merhabalar ben sınava 2 kere girdim açıköğretim lisesi aynı dersten 2 kere kaldım ama muhaf olmuşum bir hakımdaha yokmuydu neden böle oldu bilgi verebilirmisiniz şimdiden teşekür ederim

 306. nalan Cevapla

  merhaba, peki ortak dersten muaf olduğun zaman yine girsen ve geçer not alsan
  diploma notuna eklenır mı?

  • admin Cevapla

   Alacağınız yüksek notlar diploma puanınızı olumlu etkilerken düşük notlar olumsuz etkiler.

 307. naz Cevapla

  Hocam benim matematik 1 ve 2 başarısız bu yüzden ikisinden ayrı ayrı mı muaf olmamım gerekiyor?

 308. nalan Cevapla

  bu site harıka gerçekten anında cevap gelıyor 🙂

  kafamı kurcalayan konu şu;
  şimdi benim 102 kredım var, alansızım.
  102 kredı olanlar ygs ye girebiliyormuş, ygs sınavları 23 mart. 23 marta kadar kredım 132 olacak.
  nisanda yıne sınav var, 162 kredım olacak. 192 olması için temmuzda da bır sınav var. 2014 temmur ayında 192 kredı sahıbı olacağım, 2014 ygs sınavı 23 mart. şimdi ben ygs gırecegım kredım tamamlanmazsa ne kadar bekleyecekler benı?
  ek sınava ortak dersı olanlar gırebılıyormuş, 1 tane zorunlu ders bıraksam ? ek sınavda 30 kredılık seçmeli seçebiliyor muyum, zorunlu ders ile birlikte?

  şu konuya bir açıklık getirsenız çok makbule geçer
  anlatamadıysam tekrar sorabılırsınız
  cevap benım için çok önemli.

  • admin Cevapla

   Öncelik ortak dersler olmak üzere istediğiniz dersleri seçebilirsiniz. 2014 YGS sınavına başvurup kazananların hedefleyecekleri tek şey üniversite sınavına kadar mezun olmalarıdır.

 309. şeyda Cevapla

  Başarısız dersim var mezuniyetime engel olurmu sizce

  • admin Cevapla

   Muaf olduğunuz dersler mezuniyetinizi engellemez. Zorunlu Ortak dersleri ise ya geçmek ya muaf olmak zorundasınız.

 310. şeyda Cevapla

  2 tane zorunlu dersim kaldı bu sınavda o dersleri verrirsem mezunmuyum yani başarısız dersler bölümündeki dersler engel değılse sevinebilirmiyim lutfen söyleyin

  • admin Cevapla

   Zorunlu derslerinizi bitirip 192 krediye ulaştığınızda mezun olursunuz.

 311. esra Cevapla

  ben açık liseye bu yıl geçtim toplamda 200 kredım var dil ve anlatım dışındaki ortak dersleri geçemesem bu yıl diploma alabilir miyim ?

  • admin Cevapla

   Zorunlu ortak dersleri geçmeden yada muaf olmadan mezun olamazsınız.

 312. esra Cevapla

  peki üniversite kayıt dönemine kadar muaf olabilir miyim bu yıl ?

 313. şeyda Cevapla

  toplam kredim 200 küsür alan kredim 86

 314. şeyda Cevapla

  teşekkürler bu son sınavım olacak ozaman

 315. Hüseyin Cevapla

  Çocuğu normal lisede okuyordu bu yıl son sınıf öğrencisi,geçirdiği rahatsızlıktan dolayı kalabalık ortamlara giremiyor ve bu sebeple açık liseye kaydını aldırdım..Şu an 162 kredisi var,mezun olması için toplamda 192 kredisi olması gerekiyor diye biliyorum da bunun için kaç ders seçmesi gerekiyor yardımcı olursanız memnun olurum..Teşekkür ederim.

 316. aysun Cevapla

  108 kredi ile bu seneki ygs sınavına girebilirmiyim

 317. sabriye Cevapla

  mrb. bn lise 1den tasdikname ile ayrıldım ve acıkliseye yeni kayıt yaptırdım. örgün eğitimden basarılı gectigim dersleri tekrar ders secme ekranından sececek miyim ?

 318. mahmut Cevapla

  hocam ben der sececegim ama ortak ve secmeli derler var hangilerini seceyim ?

 319. mahmut Cevapla

  bide hocam her yıl 30 kredimi alacam sagdece fazla alabilirmiyim 30 dan

 320. Arif Cevapla

  matematik,kimya,ingilizce bu derslerde her dönemde muaf olursak bitirme şansımız varmı?birde 17 yasımı doldurmadım daha 2 sınava girecem sanırım birinden 45 diğerinden 40 alırsam geçiyormuyum?

 321. bilinmezzz Cevapla

  sayın admin ben 2006 yılında mezun olmam gerekiyodu 5 tane sorumlulukla kaldım tasdikname ile ayrıldım açık liseden başvuru yaptım şimdi lise 2ve 3 matematik dersini ayrı ayrımı sınava gircem ozaman lise 3 ü verdiğinde 2yi geçiyodun açık lisededemi böyle

 322. hilal eren Cevapla

  bende 3 dersten muafım mezun olmama engel mi acaba?

 323. mahmut Cevapla

  hocam ders sectim kitablarımı hemen alabilirmiyim acil ?

 324. mahmut Cevapla

  hocam bide kayıt oldugum yerde bu yıl 50 puan yap diger senen düz liseye gecersin dedi dogrumudur

 325. ceyda Cevapla

  Hocam ingilizce zorunlu bir ders. ingilizce 6,7,8, ve 5ten muaf olursam mezun olabiliyormuyum? tesekkuler.

 326. rabiş Cevapla

  slm 90 kredim var mesleki aöl de okuyom alansız sizce 2014 kpss sınavına girebilirmiyim

 327. gülsen Cevapla

  mrb hocam benim 2006 yılında tm bölümünde sorumlulukla geçtim 3. sınıftan bu yıl açık öğretime kayıt oldum kredili sistemde 192 puan olması gerek benim okul tasdiknamemde ders puanı yansırmı kırediye ne kadar yansır en az bilginiz için teşekkür ederim

  • admin Cevapla

   Geçtiğiniz derslerin kredisi AÖL’e aktarılır. Sayfanızdan aktarılan krediyi görebilirsiniz.

 328. mehmet Cevapla

  Hocam derslerde geçemediğim derslerde muaf yazıyor ne demek bu ? yani tekrar o dersleri seçip sınava girsem kredi gelmiyor mu bana ? :S

  • admin Cevapla

   Muaf dersleri isterseniz tekrar seçebilirsiniz. Geçtiğiniz halde kredisini alırsınız.

 329. Ömer Cevapla

  hocam ben yeni kayıt oldum açık liseye bu ilk ve son dönemim mezun olcam insallah,ders secimlerini tam anlamıyla anlamadım toplam kredi 188, 192 kredi yetiyormuş sadece ortak dersleri eklesem mezun olmaya yeter mi? Alanım yok,coğrafya dersi muaf yazıyor onu eklem gerekli mi ortak derslerin arasına? ayrıca bu sınav sonucları diploma alma islemleri vs üniversite yerlesme zamanına kadar hallolur mu hocam simdiden teşekkürler…

 330. Gencay Cevapla

  hocam ben yeni kayıt oldum açık liseye toplam kredi 150,192 kredi gerekiyormuş ortak dersler 9 kredi yapıyor bu dönem sınavları versem net 9 kredi mi gelir yoksa sınav başına çarpılarak kredi katlanır mı? kısacası ortak dersleri yazsam mezun olmam icin yeterli krediye sahip olur muyum simdiden teşekkür ederim…

  • admin Cevapla

   Her dersin kendi kredisi vardır. 42 kredi daha aldığınızda mezun olursunuz.

 331. mahmut Cevapla

  hocam şimdi gitsem kitablarımı alabilirmiyim

 332. zeyno Cevapla

  Merhaba hocam ben şu an ygs lys hazırlık yapıyorum ortak derslerimden yabancı dil 6 ve yabancı dil 7 üç kere girmeme rağmen başarılı olamadım ama bu dersler muaf görünmüyor şu an o derslerden tekrar girmek zorundayım 207 kıredim var bu yıl gireceğim ygs ve lys sınavına gelecek olan okul puanım hakında endişe duyuyorum tekrar girip başarılı olamamaktan ve o derslerden muaf olamamaktan korkuyorum

 333. afşin yılmaz Cevapla

  hocam benım 6 tane muaf dersım var bu benım ıcın sorun olur mu cunku hıcbır fıkrım yok muaf derslerle ılgılı benı bılgılendırsenız sımdıden tesekurler

 334. gamze Cevapla

  hocam ben yeni kayıt oldum hngi dersleri seçmekte kararsızsım bide dil ve anlatım dersini seçmekte zorunlumuyum

  • admin Cevapla

   Öncelikle ortak dersleri seçiniz. Dil ve Anlatım derslerini geçmeden mezun olamazsınız.

 335. mahmut Cevapla

  ben açık lise okuyorum.128 kredim var 7.dönemdeyim bir derse 2 defa girersem muaf oluyormu?

  • admin Cevapla

   Zorunlu derslerden 3 defa sınava girip başarısız olursanız muaf olursunuz.

 336. mahmut Cevapla

  ayrıca bu ek sınavlar nerede ve ne zaman yapılıyor bilgi verirmisiniz?

  • admin Cevapla

   Ek sınavlar 3. dönem sınavlarından sonra gündeme gelmektedir.

 337. mahmut? Cevapla

  hocam ben alansızım alan secmeme zorunlumu secersem kredide yükselme yada azalma olurmu 2. dönemde alan secebilirmiyim tşk şimdiden

 338. mahmut? Cevapla

  hocam bide ders secme yeri kapanmadan fotokopiyi cektireyimi yoksa ora kapandıktan sonrada yapabilirmiyim oranın cıktısını alabilirmiyim

 339. mahmut Cevapla

  hocam derslerin cıktısını ders seçme yeri kapanmadanmı almam lazım kapandıktan sonrada alabilirmiyiz acil cvp

 340. mahmut Cevapla

  hocam sagdecec bu dönemi ders sececegiz yoksa 1. sınavdan sonra bida ve 2 3 den sonrada sececekmiyim.

 341. ibrahim Cevapla

  muaf oldugum dersin kredisi bosamı gidiyo yani hocam ben tekrar girmek istersem ortak ders puanımı verirlermi?

  • admin Cevapla

   Muaf olduğunuz dersleri isterseniz tekrardan seçebilirsiniz. Geçtiğiniz halde kredisini alırsınız.

 342. Nesibe Cevapla

  Hocam ben muaf olduğum derslerin kredisini almadan diğer derslerin kredileriyle mezun olabilirmiyim.

 343. Nesibe Cevapla

  yoksa muaf olduğumuz derslere girmek zorundamıyız.

 344. erol Cevapla

  iyi geceler hocam benim 163 kredim var alan kredimde 56 ama bütün ortak derslerimden muafım simdi sadece 192 krediyi tamamlarsam mezun olabilirmiyim?

 345. ayşe Cevapla

  merhaba hocam ben bu sene açık liseye kayıt oldum (alansız olarak) ortak dersler var ilk önce onları seçtim dönem konusunda yanında 1 yazanları seçtim ve seçmelileri seçip 30 krediyi tamamladım.Dil anlatım-2 dil anlatım-3 gibi ifadeleri sadece dönem dönem mi seçiyoruz..yani 1.dönem dil anlatım-2 yi seçemezmiyiz

  • admin Cevapla

   1. dönemde sadece 1. dönem dersleriniz seçebilirsiniz. 2. döneme geçtiğinizde 1 ve 2. dönem derslerini seçebilirsiniz. 3. döneme geçtiğinizde 1, 2 ve 3. dönem derslerini seçebilirsiniz. Bu şekilde 8. döneme kadar devam eder.

 346. fevzi aydın Cevapla

  hocam lise 1.sınıfta kalan bir arkadaşım 2,sene tekrar lise 1 e gidecekti ama devam etmeyip hiç okula gitmedi.devamsızlıktan kaldı.arkadaşım özel liseye geçiş yapabilirmi..saygılar

 347. mert gökay altıner Cevapla

  hocam iyi geceler ben daha ilk kez yazıldım bunu için daha bişey bilmiyorum ben derslerimi seçtim bu sitede denen zorunlu dersi olan başarmamış ya da muaf olmamış öğrenciler mezun olamaz diyo yani ben bu zorunlu olan dersleri seçtiğim dersler de var ben bu derslere giremiyecek miyim?

  TEŞEKÜRLER:)

 348. ..naz Cevapla

  toplam kredi 200 ün üstünde olunca ünv. sınavına puan geliyormuş diye bir şey duydum doğrum

 349. duru Cevapla

  merhabalar ben halk eğitimden yakınıma ingilizce dil anlatım gibi birçok ders kaldırılmış bilgisi verilmiş bende seçmedim birde 106 kredim var bu yıl 4 sınav olabilirmiyim ve ygs ye girebilirmiyim tşk

 350. duru Cevapla

  cevabınız için tşk fakat içeriği dediniz bense seçilmicek diye duydum seçmedim umarım dönemimi uzatmaz ygs 2014 başvuru tarihi ne zaman aydınlattığınız için tşk

 351. asli Cevapla

  hocam benim acik lise diplomam yurt disina gecerli mi yani fransa, almanya ve hollanda gibi ulkelerde bir universitede normal kayidimi yapabilme ihtimalim varmi? tesekkurler.

 352. gulsah Cevapla

  Hocam kayit yenileme yapip kitaplari almissak sinava gecmemissek o dersten muaf olma hakkimiz olmuyomu daha once 2kere gecip basarisiz olmussak

 353. gül Cevapla

  hocam merhaba benim aöl’deki 7. dönemim 134 kredideyim bu yıl ygs sınavlarına girmek istiyorum ama bazı endişelerim var öncelikle muaf olma bu yıl kalktı diye duydum bunun dogrulugu var mı ayrıca geometri 1 ve 2den sadece ilk donem sınava girdim basarısız oldum bir dahada ders secimi listemde görmedim muaf derslerimde yada kalan zorunlu derslerimde de gorunmuyor örgün eğitimde 1 donem okudum ama geometri dersi görmedim daha sonra karsıma çıkar mı bu ders ayrıca donem sonundaki ek sınava sadece ortak dersleri kalanmlar girebiliyor diye duydum bunun dogrulugu varmı ve son olarak ek sınava girdikten sonra diplomam universite kayıt dönemine yetişirmi yetişmeme ihtimali var mı bu soruları yanıtlarsanız bana cok yarımcı olmuş olursunuz şimdiden tesekkurler

  • admin Cevapla

   Muaf olma kalkmadı. Geometri dersi kaldırıldı. Şartları tutan herkes ek sınava girebilir. Geçici mezuniyet belgesi ile kayıt olabilirsiniz.

  • sudem Cevapla

   hocam aöl de alansız okuyorum ve 126 kredideym bu dönem mezuniyet kredileri düşmüş diye duydum bunun dogrulugu var mı birde lys puanına ek olarak yerleştirme puanı alabilecek miyim alabileceksem kaç üzerindn olacak ayrıca üniye diplomasız kayıt olunamadıgını duydum diplomam kayıt dönemine yetişmezse yada bikaç kredi yüzünden diploma alamazsam üniye kayıt olamayacak mıyım cvplarınız için şimdiden tesekkurler

 354. gül Cevapla

  cok tesekkur ederim ek sinav sartlari hakkinda bilgi verir misiniz ltfen

  • admin Cevapla

   Ek sınavlar 3. dönem sonrası gündeme gelmektedir. Geçmiş senelerde yapılan ek sınavlarla ilgili haberler sitemizde mevcuttur.

 355. gulsah Cevapla

  Hocam yine ben 3defa oldugunu biliyorum benim sorum su ben tarih dersinden bi donem basarisiz oldum sonra tekrar sectim ama sinava giremedim simdi TEKRAR SECTIM BASARISIZ OLURSAM MUAFMI OLUYORUM YOKSA SINAVA GECMEDIGIM ZAMAN KI SAYILMIYOMU UMARIM BENI ANLAMISSINIZDIR

 356. gulsah Cevapla

  Hocam bide benim toplam donemim 5 kredim 129 kpssye gecmeyi susuniyorum diyelimki iyi puan aldim ama aolden birkac puan yuzunden mezum olamadim tercih yapamazmiyim

 357. murat Cevapla

  hocam 3 kere muaf olan derslerden artık geçiliyormuş dogrumudur bu acaba?

 358. ecem Cevapla

  hocam ben meslek lısesı okuyorum yuz yuzede problem yok ancak dıs derslerımde var eskı okulum ban a50 kredı varmıs o sayılıyormu bırde kac dersten muaf olabılıyoruz eger bu sne mezunn olamadan ygs gremıyormuyum

 359. ahmet furkan Cevapla

  hocam ben sizden bir konuda yardım almak istiyorum
  öncelikle şimdiden teşekkürler açıklayıcı bir cevap verirseniz teşekkür ederim ….
  BEN 12. sınıf ta alansız aöl sine geçtim suan mevcut kredim 212 fakat zorunlu ders olarak birçok ders gözüküyor ben açık liseye ygs sınavına daha iyi çalışmak için geçtim suan bu derslere calışmakla vakit harcamak istemiyorum sanırım dil anlatımdan muaf olunamıyomus ama diger derslerden muaf olsam mezun olup ygs ve lys ye girmemde bir sıkıntı olur mu veya muaf oldugum dersler not ortalamamı düşürür mü zorunlu derslerim trafik 1-2 ingilizce 7-8 ingilizce 7-8 dil anlatım 7-8 alansız açık ögretim lisesi …..benim en az sınava girerek ygs ve lys derslerimi aksatmadan okulu bitirmem için ne yapmam gerekli bir yardımcı olursanız çok minnettar olurum

  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER SAYGILAR…..

 360. sevgi Cevapla

  merhaba hocam..ben 12 sınıf acık ögretim cocuk gelişimi mezunuyum.. 4 ortak dersim var.. ve dersaneye gidiyorum üniversite icin.. sizece ortak derslerim bitermi siz bilensinz lütfen bana yardım edin..birde cok merak ettigim soru var acık ögretim herkese gelirmi?

 361. ahmet furkan Cevapla

  zorunlu derslerden muaf olamazmıyım dil anlatım dışındaki diğer derslerin sıvana girmesem mezun muaf olup mezun olma sansım yok mu

  • admin Cevapla

   Zorunlu ortak derslerden 3 defa sınavına girip başarısız olursanız muaf olursunuz.

 362. sevgi Cevapla

  hocam ben zaten mesleki acık lise okuyorum… benim sormak istedigim sınavsız geçiş bana da gelirmi?? cogu insana gelmiyormuş?

 363. sudenur Cevapla

  Ben açıklise 8.dönemdeyim meslek lisesine geçtim bu dönem alan kredilerini tamamlarsam mezun olabilirmiyim yoksa yüzyüze derslere 4 yıl boyunca girmek zorundamıyım

 364. zb Rabia Cevapla

  slm sınava 3dönem girmedende o dersten muaf olabilir miyiz

 365. asya karaca Cevapla

  toplam dönem13 toplam kredi112 aolde okudugu dönem 6 ortak kredı 73 kppseye gecebılırmıyım ama dısardan okucam yıne

 366. sevgi Cevapla

  hocammmm sınavsız geçiş hakkı kalktımı ben bu yıl mezun oluyorum . sınavsız geçiş yapamayacakmıyım lütfen yardım edinnnnnn

 367. ılgın Cevapla

  hocam dgs sınavı ile alakalı degişiklik olmuş deniliyor dogrumu? olmuşsa neler olmuş? şimdiden teşekkür ederim?

 368. zehra Cevapla

  mrb şunu merak ediyorum bı dersten başarılı olunca o dersi geçmişmi oluyosun bıdaha seçmeme gerek kalmıyomu ortak dersi bide muaf ders ne demek ve derslerden sınava gırınce dogru sorunun puanı ne yanlış doğruyu götürürmü

 369. mahmut Cevapla

  hocam şimdi ben acıktan okuyorum gelecek sene geri orgun egitime gececcem şuan 1.senem gecemesemde gecebilirmiyim orgun egitime

 370. mahmut Cevapla

  hocam ben şimdi yeterli krediyi toplayamasam 50 krediyi orgun ogretime yazılırmıyım yazılamazmıyım bide sınav