SORU CEVAP

Açık Lisede Ortak Derslerden Muaf Olma?

Siz Sordunuz: Benim şu an 142 kredim var ve bu dönem 30 kredilik ders seçimi yaptım. Ortak derslerde Matematik 1-2 yazıyor. Ben bu dersten 3 defa sınava girip veremediğim taktirde muaf oluyormuyum? Ortak ders zorunlu ders demek değilmi?

Biz Cevapladık:  Açık Öğretim Lisesinde Ortak derslerden Dil ve Anlatım dersi hariç, 3 kez sınava girip başaramadığınız takdirde o dersten muaf olusunuz. Ancak Matematik 1 ve Matematik 2 ayrı ayrı dersler. Matematik 1 dersinden 3 kere, Matematik 2 dersindende 3 kez sınava girip başarısız olmanız durumunda bu derslerden muaf olursunuz. Bunun sonucunda ise, muaf olduğunuz derslerin kredisini alamazsınız.

Bir önceki yazımız olan 102 Kredi ile 2014 YGS Sınavına Girebilirmiyim? başlıklı makalemizde 2014 üniversite sınavı, 2014 ygs ve 2014 YGS sınavı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazıda 2.122 Yorum

 1. uğur ayhan Cevapla

  sayın admin dediğinizi yaptım ve sisteme girdim ama soruma bir cevap bulamadım bu yüzden yine tekrarlamak istiyorum. sorum şu zorunlu derslerimden kaç kere sınava girip girmediğimi nasıl öğrenebilirim çünkü şuan 7 zorunlu dersim var ama ben bunların hangisine kaç defa girdiğimi bilmiyorum öğrenmek istiyorum

  • admin Cevapla

   Öğrenci genel bilgileri başlığı altında bulunan “Ders Bilgileri(Alınan)” seçeneğinden görebilirsiniz.

 2. tayyip Cevapla

  Merhaba ben 12. Sinifim 8. Donemdeyim suan yabanci dil 7 ve turk edebiyati 7 yi 1. Donem sinavlarinda gecemedim bu donemde zorunlu derslere turk edebiyati 8 ve yabanci dil 8 eklendi simdi ben bunlardan muaf olmam icin kac donem sinava girmemem gerekiyor

  • admin Cevapla

   3 kez başarısız olduğunuz zorunlu ortak derslerden muaf olursunuz.

 3. tayyip Cevapla

  Pardon yanlis sordum sorumu kac donem basarisiz olmam gerekiyor derslerden muaf olmam icin

 4. seher Cevapla

  benim 269 kredim var ortak derslerden dil anlatım hariç diğerlerinden sınıfta kalırsam ne olur? dönemi bitirebilir miyim?

 5. Aslı Cevapla

  Ben bu donem acikogretime gectim kredim 242 sistemde 5 zorunlu ders yaziyo ben dördünden gecerim ama ingilizceden kalirsam mezun olabilir miyim ?

  • admin Cevapla

   Zorunlu derslerden ya geçmek yada muaf olmak zorundasınız. Zorunlu derslerinizi sıfırlamadan mezun olamazsınız.

 6. Alperen Cevapla

  Peki admin bir dönem içinde mı 3 sınava girip geçemezsek muaf sayılıyorz yoksa toplamda mı ? Ben geçen sene İngilizce 7 den 1 sınava girmiştim , bu sene de 2 kere girdim acaba muaf sayılacak miyim ?

 7. Alperen Cevapla

  Yani toplamda 3 kez degil mı

 8. merve Cevapla

  merhaba benm suan 100 kredim var zorunlu dersim yok ama sayısalı veremiyorum yani kredi alamıyorum ne yapcm

 9. Oyku Cevapla

  Açık lisedeyim 1 tane zorunlu dersim kaldı LYS ye girmeye hak kazandım ama reşit değilim 3. Sınava girebiliyor muyum

  • admin Cevapla

   3. dönem sınavına 31 Haziran 2000 ve daha önceki doğumlu silik, donuk ve ya aktif öğrenciler kayıt yenileme yaptırmaları halinde katılacaktır.

 10. SaekoUkiana Cevapla

  Matematik 2 dersinden iki kere geçemedim ve muaf yazıyor ama sitede 3 kere girmemiz gerektiği yazıyor acaba muaf olma şartları değişti mi ?

  • admin Cevapla

   Örgün eğitimde 1 defa, Açık Lisede 2 defa, toplamda ise 3 defa kaldığınız için muaf olmuşsunuzdur.

 11. Belinay Cevapla

  Merhabalar. 173 kredim var. Edebiyat 7-8 ve yabancı dil 8 den iki kez kaldım. bunlar aynı zamanda ortak derslerim. bir sonraki sınavda kalırsam ve aynı zamanda kredimi 192 ye tamamlarsam mezun olabiliyor muyum. yani 3. kez kalıp fakat kredimi tamamladığım takdirde okul bitmiş sayılıyor mu ?

  • admin Cevapla

   192 krediye ulaşıp zorunlu derslerinizi de bitirirseniz mezun olursunuz.

 12. Emre Cevapla

  Merhaba ben şu olayı anlamadım Dil ve Anlatım dersi hariç olarak diğer ortak dersler veya seçmeli derslerden 3kez kaldığımız zaman onun kredisini alabiliyor muyuz alamıyormuyuz.Bazı arkadaşlar alıyoruz krediyi diyorlar ama net bir bilgi varmı acaba

  • admin Cevapla

   Muaf olduğunuz derslerin kredisini alamazsınız, ancak muaf dersleri tekrar seçebilir ve geçtiğiniz taktirde kredisini alabilirsiniz.

 13. cennet Cevapla

  Merhaba muaf olduğumuz derslerin kredisini nasıl alamıyoruz o dersten geçemediysek kredisini zaten alamadık yardımcı olur musunuz

  • admin Cevapla

   Muaf dersleri tekrar seçebilir ve geçtiğiniz taktirde kredisini alabilirsiniz.

 14. cennet Cevapla

  merhaba ben ingilizce 8 / 7 ve edebiyat 7/ 8 yi iki sınavda da başaramadım. 3. sınavda da her dört dersten geçer not alırsam mezun olabilir miyim? Yoksa tek sınav yeterli olmaz mı?

 15. Sefa Cevapla

  Meraba Ben 2.sınavların hic birine girmedim 3. Sınavda dil anl haric otekilerden gecemezsek muaf olurmuyuz bu dersler zorunlu ama

 16. Ahmet Cevapla

  merhaba admin benim 1 tane zorunlu dersim kaldı o zorunlu dersi nasıl öğrenebilirim yani illa kayıt yenilemede ders seçerken mi öğrenebiliriz yoksa hemen şimdi de öğrenebilirmiyim Teşekkürler.

 17. Fikri Cevapla

  Sayın Admin benim Ortak+Seçmeli derslerden aldığım kredi 61 puan.

  Toplamda 8 tane zorunlu ders kaldı bunlarında sadece 3 tanesi Dil ve Anlatım Dersi. Diğer kalan derslerden muaf olabiliyorum.
  Ben bu kredi ile DİL VE ANLATIM Derslerini versem mezun olabilir miyim.

  Dil ve Anlatım Derslerini de verirsem 67 puanım olacak

 18. Hüseyin Cevapla

  Sayın admin ingilizce 7 den 1 kere sınava girdim 2. Kez de girecektim ama geç kaldım almadılar girmiş sayılıyor muyum temmuzdaki sınavda da geçemezsem muaf oluyor muyum ??

 19. gökhan Cevapla

  merhaba admin muaf oldugumuz dersi tekrar secersek kredısını alabılır mıyız yanı sınavına gırıp gecersek kredısını alabılır mıyız ??

 20. fahriye Cevapla

  iyi akşamlar mezun olmama 9 kredim kaldı ben her ihtimale karşı kredi yüksek olsun diye muaf ortak derslerden seçmek istiyorum gecemezssem yine o dersleri tekrar girmem gerkcekmi muaf olsun diye yani ortak olduğu içim mezun olmamı engellermi

 21. Nazlı Cevapla

  182 kredim var ortak dersim tek yabanci dil kaldi 4 kere girdim basarisiz oldum ama muaf olamadim muaf olmam icin ne yapmam gerek ?

  • admin Cevapla

   3 kez sınavına girip başarısız olduğunuz derslerden muaf olursunuz. Muaf olmadığınıza göre demek ki dersin sınavına girmemişsiniz.

 22. emir Cevapla

  Merhaba benim mezun olmama 1 zorunlu ders kaldı Türk edebiyatı ve 2 dönem kaldım o dersten 3. dönemde sınava girmedim muaf olur mu ders

 23. Mustafa Cevapla

  Ben 12.sinifim zorunlu derslerden sadece dil ve anlatım 8 kaldı kredim 218 sınava girmeden mezun olabilir miyim.

 24. Mustafa Cevapla

  Peki şu an sınav yerimi nasıl degistirebilirim

 25. Ahmet Cevapla

  Admin lise son sınıf öğrencisiyim ve üniversite kazanma ihtimalim var ama açık liseden 1 tane dersi veremiyorum benim 1 tane zorunlu dersim kaldı o da yabancı dil 8 bu 3.dönem sınavda geçemesem muaf oluyorum ve zorunlu dersim kalmıyor ama toplam kredimde mezun olmama yetmiyor ek sınav açılırsa sistem bana zorunlu ders verecek mı yoksa ben seçmelilerden mı seçecem Çok Acil Yardım Ederseniz Sevinirim.

 26. Eda Cevapla

  Admin ben yeni açık öğretim liseye kaydımı yaptım şuan yedi tane dersim var muaf daha önce iki sene okudum lisede peki bu yedi tane muaf zorunlu dersleri vermeden kalan zorunlu derslerimi bitirsem liseyi bitirmiş oluyormuyum şuan kırk kredim var açık öğretimle ilgili hiç birşey bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

  • admin Cevapla

   Zorunlu derslerinizi bitirip toplamda en az 8. döneme ve 192 krediye ulaştığınızda mezun olursunuz.

 27. canan Cevapla

  benim 122 kredim var fakat ben ingilizce 2 .4.5 ve kimya3 derslerinden sınava 3 hatta daha fazla girdiğim halde zorunlu ders olarak çıkıyor ders seçerken en basta onlar oluyor muaf olmam gerekiyor ama neden olmuyor başka derslerden daha önce muaf olmuştum

 28. fikri Cevapla

  ben sınava ücretini yatırdım ve 3 dersim var zorunlu ve üçüncü kez girecem ve kalsamda muaf olacam ve mezun olacam.ancak sınava giremicem muaf olurmuyum

 29. ayşe Cevapla

  benim 3 tane zorunlu dersim vardı. bugün girdiğim sınavda bir dersi yapıp verdim nasıl olsa diğerlerinden muaf olucam diye önceden 2 kere girmiştim çünkü. işaretleme yapmasamda başarısız sayılır mıyım aklıma takıldı. çok teşekkürler şimdiden.

 30. Merve Cevapla

  Ben son dönem açık liseye geçtim 3.dönem sınavında edebiyat8 den kaldım ve üniversite tercihlerimi yapıcam bu sınavın kurtarması oluyor mu dönem uzar mı? Üniversiteye gidebilir miyim?

 31. Kübra Cevapla

  Merhabalar ,
  Admin bir sorum olacak.142 kredim var.Muaf olduğum dersler de var.Muaflara tekrar girmek istiyorum seçmelilerde geçebileceğim ders kalmadı gibi bir şey ..zorlamak yerine muaf derslerden gireyim diye düşünüyorum.Şimdi muaflara girsem ortakları geçme mecburiyetimiz olduğu için tekrar 3 defa girip muaf mı olmamız gerekiyor? Bu konuda tereddütteyim..Muaflara tekrar girsem mi ?

  • admin Cevapla

   Muaf dersleri tekrar seçip sınavına girebilirsiniz. Tekrar seçip kalsanız bile zorunlu hale dönüşmez.

 32. Mustafa Cevapla

  Sayın admin ben şunu merak ediyorum ben aciklisede sadce 2 dunem sınava girdim ve 2 dersim zorunlu kaldı ben şimdi ek sanavlara girsem zorunlu dersleri muaf yapabilirmiyim

 33. kerem Cevapla

  merhabalar admin benım son 1 yıldır zorunlu dersim gözükmuyordu sistemde fakat kayıt yenileme yaptıgımda 14 tane ders cıkardı bana bunlar yabancı dil agırlıklı fakat ortaklarda yabancı dıl sınavlarına girip başarılı oldugum halde muaf yazmıyor yabancı dil 1 e 5 defa girip basarısız olmusum 20 35 puan gibi digeri yabancı dil 8 gecen donem 45 aldıgım halde hala zorunlu anlamış değilim 4 5 defa girip basarısız oldugum da duruyor basarılı oldugum da zorunlu olarak duruyor. 3 defa girip basarılı olmadıgın zaman muaf diyolar ama ben 5 defa girmişim ve 45 i geçememişim geçtiğim derste duruyor sistemin bir şakasımı bu 22 kredım kaldı ek sınavla bıtırırım diyordum fakat sisteme girdigimde 1 paket sigara bitirdim saygılar..

  • admin Cevapla

   Açık Lisede Alan Yok Sisteminde okuyan Tüm Öğrenciler ALAN 2 Sistemine Aktarılmıştır!
   Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 92 sayılı ve 24.09.2014 tarihli kararıyla Açık Öğretim Lisesinin haftalık ders çizelgesi değiştirilmiştir. Yapılan bu değişikliğin 2015-2016 eğitim öğretim yılı sonuna kadar kademeli olarak öğrencilere yansıtılması istenmiştir.
   Ancak öğrenci mağduriyetinin en aza indirilmesi için Genel Müdürlük Makamının 11.08.2016 tarihli ve 91554184-100-E.8572984 sayılı Oluru ile kademeli geçiş 2016-2017 eğitim öğretim yılı sonuna kadar uzatılmıştır. 2017-2018 eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle kademeli geçiş tamamlanmıştır. Bu nedenden dolayı Açık Öğretim Lisesinde öğrenimine devam eden her öğrenci Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 92 sayılı ve 24.09.2014 tarihli kararıyla belirlemiş olduğu Açık Öğretim Lisesinin haftalık ders çizelgesine tabi olacaktır.
   Bu çizelgeye yeni tabi olan öğrencilerimiz daha önceki dönemlerde karşılarına çıkmayan veya başarmış oldukları ortak (zorunlu) dersler tekrar karşılarına çıkarak o derslerden sorumlu olabilirler. Örgün orta öğretim kurumlarında olduğu gibi Açık Öğretim Lisesinde de “Alan” uygulaması kademeli olarak kaldırılmıştır. 2013-2014 eğitim öğretim yılı II. Döneminden itibaren tüm öğrencilerimiz alan yok (alansız) olarak eğitimlerine devam etmektedir.
   Özetle, daha önce alan yok sisteminde okuyan ve bu öğrenciler için zorunlu olmayan, ancak ALAN 2 sisteminde zorunlu olan, Matematik 3, Matematik 4, Fizik 3, Fizik 4, Kimya 3, Kimya 4, Biyoloji 3 ve biyoloji 4 gibi dersler karşınıza çıkabilecektir.

 34. nursel Cevapla

  ben aöl öğrencisiyim alan yok 2 ye geçmişim mat3 4 biyoloji3-4 fizik 3-4 zorunlu derse geçmişim kaç kez sınava girip muaf olurum teşekkurler

 35. ozan Cevapla

  aöl den sadece edebiyat 8 dersim kaldı edebiyat 8 den muaf olur muyum?

 36. ozan Cevapla

  yani edebiyat 8 de muafiyet geçerli

 37. Cansu kaya Cevapla

  Ben 12 .sınıfın ikinci dönemi açık liseye geçtim iki kez sınava girdim 1 tane zorunlu dersten kaldım ek sınava gireceğim ek sınava girmek iyin kayıt yenilemem gerekli mi mezun olmam için ne gerekli üniverste sınavına hazırlanıyorum ?

 38. Gül Cevapla

  Merhaba admin.. YGS ve Lys’ye girip üniversite tercihimide yaptıktan sonra bir zorunlu dersim kaldığını öğrendim.. Bu nedenle üniversite kaydım olmadı .. Şimdi ek sınav için kaydımı yeniledim.. zorunlu ders sayısı 6’ya çıktı .. O zorunlu derslerinde hangileri oldugunu göremiyorum.. nerden görebilirim?. Bu arada kredilerim ve dönem sayım da tam .. sadece bir zorunlu dersim vardı..

 39. Tuna Cevapla

  Merhabalar admin 1 dersten muaf olmak için 3 sınavdan başarsız olmak gerekiyormuş buna ek sinav da dahil mi ben 1 dersten 2 dönem başarız oldum şimdi önümüzde ek sınav var eğer yine başarız olursam muaf olabilirmiyim teşekkürler

 40. sueyman Cevapla

  benım ek sınavda 6 ortak dersım var unıversıte kaydımı yaptım muafıyet ıcın ıkı kez gırdım ek sınav 3.sayılır mı

 41. Nurgül Cevapla

  Merhaba benim 1 tane zorunlu dersim kaldı nerden öğrene bilirim acaba

 42. mustafa Cevapla

  merhaba admin mesleki aöl toplam kredim 278
  toplam dönem 12 1 zorunlu dersim var 2 kez sınava girdim fakat dersten basarısız oldum diye 1 daha kayıt yeniletmedim ve 3 kez basarısız olunca muaf olunuyormuş yeni duydum.ben 2015 senesinde girmiştim tekrar girsem geçmiş dönem baz alınırmı yoksa terardan mı 3 kez daha girip muaf olmam lazım lütfen yardımcı olurmusunuz cok önemli benim için

 43. merve berber Cevapla

  Ortak + Seçmeli 96 AOL’de Okuduğu Dönem : 1
  Alan Kredi : 64 Toplam Dönemi : 7
  Toplam Kredi : 160
  Yüz Yüze Eğitimi Tamamladı Mı? : HAYIR Kalan Zorunlu Ders Sayısı : 15
  Yazdırmak İçin Tıklayınız

  2017 / 1 Mezuniyet Şartları
  Yüz Yüze Eğitim Toplam Dönemi : 8
  Okutulacak Alan Kredisi : 110
  Başarılması En Az Zorunlu Alan Kredisi : 104 Yüz Yüze Eğitim : EVET
  Toplam Kredi : 220 Zorunlu Ders Sayısı : 0

  toplam 160 kredim gözüküyor bana 60 kredi lazım staj dosyam ve staj yaptıgım yerdeki davranış notumda eklenicek matematik kimya ingilizce büyük ihtimal gecem zorunlu ders muaf olmam için 3 kere girmem gerekiyor 3 er kere sınav 3 dönem mi oluyor bide ben 12.sınıfın basında tastikname aldım 11. sınıftan alttan dilveanlatım dersim var onu nasıl vericem bu girdiğim sınavlar gibi mi zorunlu ders olarak dilveanlatım gözükmüyor

 44. bahar Cevapla

  mrb admin benim bir sorum var da aol den mezun olmadan kaç kredi şartıyla ygs ye ve yks nagidebiliyoruz

 45. Saadet Cevapla

  Muaf oldugum dersi tekrar secip veremezsem muafliktan cikip zorunlu olur mu

 46. Ayaz Cevapla

  Merhabalar, 3 kez ayni dersten sınava girince muaf olduğunu biliyoruz fakat 3. Dönem sınavından sonra yapılan ek sınav buna dahil mi? Yani ek sınavda ders muaf oluyor mu acaba? Mezun olup üniversiteye gidebilmek için tek şansım bu şuan.

 47. yunus Cevapla

  merhaba acıklisede ortak dersleri bitirdikten sonra örneğin dönemi gelmeden dilanlatım 5 6 7 8 alabilirmiyim

 48. Oktay Cevapla

  Merhaba ben mesleki açık öğretim lisesi okuyorum 5 zorunlu dersim kaldı. Bu 5 dersi vermeden mezun olamaz mıyım veya üniversiteye gidemez miyim ?

 49. ayse Cevapla

  Merhabarlar ben osym kaydimi yaptirdim 8 donemden fazla ama ben acikogretimin imamhatip bolumunde okuyorum ortak girdigimiz butun dersleri verdim ama acikogretim de bir gun yani cumartesi gunleri ders aliyoruz imamhatip acikogretim de vermedigim dersler okumadigim 12 sinif var ama osymye kaydimda oluyor osymnin butun sartlarida uyuyor bana ama imamhatipde okumadigim 1 bucuk sene benim karsima cikarmi imamhtaibinde toplam puani 210 ben bu puamdan fazlada yaptim ama simdi osym girdim kazandim ama imamhatipde girmedigim dersler var ama normal acikogretimde normal butun zorunlu derslerimi verdim ne yapacagimi bilmiyorum yardimci olursaniz lutfen

  • admin Cevapla

   Kazanacağınız Yüksek Öğretim Kurumunun kayıt tarihine kadar mezuniyet belgesini ibraz etmeniz gerekir. Ancak 2 senedir 31 aralık tarihine kadar Diplomayı teslim etme şartıyla kayıt ve devam hakkı tanınmıştır.

 50. ayse Cevapla

  Osym girdim kazandim diyelim cikicakmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir