SORU CEVAP

Lise 1 Lise 2 de Kaç Kredim var? Nasıl Hesaplarız?

Siz Sordunuz:  Normal liseden Açık Öğretim Lisesine kayıt yaparak geçiş yaptım. Normal lisede 1. ve 2. Sınıfı geçtim. 3. sınıfın birinci döneminde bazı derslerden kaldım bazılarından geçtim ve ikinci döneme gitmedim. Şimdi bana normal liseden kaç kredi gelir bunu nasıl hesaplarım?

Biz Cevapladık:  Kredilerinizi dönem dönem hesaplayacaksınız. Önce 1. sınıfın birinci dönemindeki derslerin haftalık ders saatine bakacaksınız. Bir dersin haftalık ders saati o dersin Açık Öğretim Lisesindeki kredi karşılığını verir.

Örneğin 1. sınıfın birinci döneminde 8 dersiniz olsun ve Tarih dersinizin haftalık ders saati 2, Fizik dersinizin haftalık ders saati 2 ve Matematik dersinizin haftalık ders saati ise 4 olsun. Buna göre 1. sınıfın birinci döneminde gördüğünüz Tarih dersinden size Açık Lisede 2 kredi, Fizik dersinden 2 ve Matematik dersinden ise 4 kredi verilecektir. 1. sınıfın birinci dönemindeki diğer derslerinizin kredisinide bu şekilde hesap edeceksiniz.

Aynı şekilde 1.sınıfın ikinci dönemininde ve 2. sınıfın birinci ve ikinci döneminde alacağınız kredileride yukarıda anlatılan şekilde hesap edeceksiniz.

Yanlız dikkat 3. sınıfın ilk dönemini hesap ederken sadece geçtiğiniz dersleri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Özetle dönem başı ortalama 24 kredi alırsınız…

Bir önceki yazımız olan 102 Kredi ile 2014 YGS Sınavına Girebilirmiyim? başlıklı makalemizde 2014 üniversite sınavı, 2014 ygs ve 2014 YGS sınavı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazıda 345 Yorum

 1. Batuhan Cevapla

  Hocam ben 9. Sinifi tekrar ettim suan 10. Sinifim aol ye gecmek istiyorum 6.donemdenmi devam edicem

 2. Abuzer Cevapla

  Ben lise birde okulu bıraktım ve şimdi de kaydimi yaptım ne kadar kredi alacagim

 3. sinan Cevapla

  ben gecen yil 9. sinifa kaydimi yaptim. ailem okumami istemedigi icin bende aöl ye kayit yaptim. 1-2 ay sonra ailemi ikna ettim.ama benim bu yili aöl de tamamlamam lazim. ilk sinavdan 18, 2.sinav ve 3. sinavdan toplam kac almam gerekiyor ki gelecek yil normal liseden yani 10.siniftan devam edeyim. yardimci olursaniz cok sevinirim. lutfen yazin.

 4. Gizem Cevapla

  Hocam ben acık oğretim 9 sınıfa gidiyorum 3 kredim var meslek lisesine gecmek istiyorum bu krediyle meslek lisesine gece bilirmiyim ama meslek lisesinde kaytim var 9 bitirip gel dediler

 5. Monika Cevapla

  Ben lise 3 un ikinci döneminde açük öğretime geccem. Lise 1 de 2 ders lise 2 de 2 dersten kaldım. Lise 3 te hepsini geçsem kac kredim olur. Ve bu sene yks ye girip mezun olabilirmiyim

 6. Batuhan Cevapla

  Hocam ben 11 sinifim simdi biraksam kaç kredim çıkar lütfen söyler misiniz

 7. Memiş can Cevapla

  BN şuan 11. Sınıfım 2. Donem okula gitmeyi düşünmüyorum ve açık liseye geçmek istiyorum hani dediniz ya tarih dersi 2 dersse 2 kredi diye diye yanı biz 9. Sınıfın 1. Döneminde tarihten 50 bin üstünde aldiysak ki 2 kredi geliyor dersten kalırsak gelmiyor mu? Ya ben geçsem kaç kredim olur aydınlatır misiniz lütfen?

 8. emine Cevapla

  12.sınıfım açık öğretime geçiş yapıcam ama 9. ve 10. Sınıfta kaldığım çok fazla ders var açık öğretime geçtiğimde bunlar sıkıntı olur mu

 9. FERHAT Cevapla

  Merhaba ben lise 9. Sınıfa gidiyorum örgün eğittim yani şimdi ben açık liseye gidersem kaç kredim olur
  Bazı arkadaşlar 90 diyor anlamadım detayli bilgi verirmisiniz.

  • admin Cevapla

   Geçtiğiniz derslerin haftalık ders saati toplamı kadar kredi alırsınız. Buda dönem başı 30-35 kredi yapar.

 10. Emre Cevapla

  Hocam ben 10 sınıftan acık öğretime gecmek ıstiyorun sımdı acık öğretime gecersen kac kıredım olur

 11. Tuğçe Cevapla

  Hocam şimdi bir dersin kredisinden daha yüksek not almış olsak o zaman bizim aldigimiz not mu kredi olarak sayılıyor yoksa dersin kendi kredi sayisimi

  Lise 1 i geçmek için toplam kaç krediye ihtiyaç var hocam

  • admin Cevapla

   Her dersin belli kredisi vardır, örneğin Tarih 1 dersinin kredisi 2 kredidir, bu dersten 45-100 arası not aldığınızda 2 kredi kazanırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir