SORU CEVAP

MAÖL İşletmelerde Beceri Eğitimi Nedir ve Staj Eğitimi Nasıl Olur?

Siz Sordunuz:  MAÖL Mesleki Açık Öğretim Lisesinde beceri eğitimi ne anlama gelmektedir? MAÖL Lisesinde bu eğitim nasıl işler ? Staj eğitimi nasıl olur?

Biz Cevapladık:  Mesleki Açık Öğretim Lisesinde İşletmelerde Beceri Eğitimi altında okutulan dersin resmi adıdır. Meslek Liselerinde okuyan bütün öğrenciler gibi MAÖL öğrencileri de 12. sınıftan itibaren staj yaparlar. Mesleki Açık Öğretim Lisesinde staj dönemlik yapılır. Öncelikle 1. dönem staj yaparsınız ve İşletmelerde Beceri Eğitimi olan bu dersin 24 kredisini alırsınız. Daha sonra ise 2. dönemde aynı staj tekrarlanır ve 24 kredi daha alırsınız. Stajdan toplamda 48 kredi almış olursunuz. Staj haftada 3 gün ve toplam 24 saat yapıldığı için bir dönemde 24 kredi alabilirsiniz.

Bu yazıda 154 Yorum

 1. melike Cevapla

  hocam merhaba bölümüm muahasebe ve finansman ben kaç ile kredi ile mezun olurum yardımıcı olabilirmisiniz ?

  • admin Cevapla

   Mesleki Açık Öğretim Lisesi mezuniyeti için gerekli kredi toplamı her alan için farklıdır. MAÖL’de bulunan alanların mezuniyet kredisini görmek için tıklayınız.

  • hayri Cevapla

   220 kredi toplam olması lazım bide dışardaki sınavları bitirmen gerek bende aynı bölüm :))))

 2. kerim Cevapla

  Merhaba benim toplam kredim 111 stajım var birde 1 tane dersim var muhasebe meslek okuyorum stajdan 24+24 kredi alacam birde dersimden 6 kredi alacağim 165 kredim oluyor kaç kredide mezun olabiliyorum

  • admin Cevapla

   Mesleki Açık Öğretim Lisesi mezuniyeti için gerekli kredi toplamı her alan için farklıdır. MAÖL’de bulunan alanların mezuniyet kredisini görmek için tıklayınız.

 3. hasan Cevapla

  Hocam 2014 staj tarihi ni ögrenebilirmiyim

 4. Ilkay erbaş Cevapla

  Hocam ben sadece dil anlatım dersinden sorumlusum 3. Döneme kaydoldum sınavları bekliyorum birincii dönem sıtaj sınavını kaçırdım ek bir sınav yapılacakmı.bilginiz varmı teşekkür ederim.

 5. cihat Cevapla

  Yaz stajından kredi geliyormu ?
  herangi bi işletmede staj yapmadim derslerim bitti sadece yaz stajım kaldı ve herangi staj evrak işlemi yapmadım yaz stajı yapıcam işte o işlemleride yapıcam kredi gelirmi ?

 6. hatice Cevapla

  açık lise grafik ve fotoğraf alanında okuyorum yüz yüze dersim bitmedi bu sene son ve 130 kredim var toplamda staja başlayacağım acaba stajdan kaç kredi alırım bilgilendirebilir misiniz?

 7. abdullah Cevapla

  Staj görmek için kredi gerekiyor mu? Gerekiyorsa kaç kredi isteniyor benim 109 kredim var

 8. sevda Cevapla

  kamuda çalışmaktayım aynı iş yerimde muhasebe stajı yapacağım. ücretsiz staj yapmak istiyorum bununla ilgili mevzuat var mı?

 9. Defne Cevapla

  İyi günler ; Ben Açıköğretimde Çocuk Gelişim Okuyorum ve Kredim düşüm 50 kredim var ve busene son sınıftayım staj görebilir miyim ? Dosyamıda alamadım staj için napmam gerekiyor

 10. Tuğçe Cevapla

  Mesleki lisede insaat teknolojisi 12. Sınıfa gectim staj gormeyede başladım toplam 138 kredim var. Toplam dönem 8 benim okudugum dönem ise 4 bu sene mezun olabilirmiyim herhangi bir problem çıkar mı ?

 11. elif Cevapla

  iyi günlr bnm 109 krdm var staj yapblrmym

 12. çağrı Cevapla

  merhaba ben meslekı acık lise okuyorum 186 kredım var bılgısayar bolumu okuyorum 230 kredı de mezun oluyorum zorunlu derslerımın yanı başarılı derslerımın toplamı 102 basarılı derslerımın 116 mı olması gerekıyor
  230=
  ortak+secmelı =116
  bölüm= 114

  • admin Cevapla

   Mesleki Açık Öğretim Lisesi mezuniyeti için gerekli kredi toplamı her alan için farklıdır. MAÖL’de bulunan alanların mezuniyet kredisini görmek için tıklayınız.

 13. sıdıka Cevapla

  Merhaba.Maol 3. Sınıf ogrencisiyim suan ki kredim toplam 78 alan 36 kredi de alan kredisi toplam krediye ekleniyor diye biliyorum dogrumudur ? Eger dogruysa 3. Ve 4. Staj kredileri de toplam kredimize ekleniyor mu ve toplam kredi alan kredilerini toplamis haliyle 192 oldugunda mezun olabiliyormuyuz?

  • admin Cevapla

   Toplam kredinin içine seçmeli, ortak ve alan kredileri eklenmiştir. Mesleki Açık Öğretim Lisesi mezuniyeti için gerekli kredi toplamı her alan için farklıdır. MAÖL’de bulunan alanların mezuniyet kredisini görmek için tıklayınız.

 14. Osman Cevapla

  Hocam bir sorum daha var ben örgün egitimde bir sene kaldım sonra maöl geçtim beni 3-4 dönemden başlattılar kredim 12 ben 7-8 döneme kadar kredimi tamamlayabilirmiyim? Şimdiden teşekkürler 🙂

 15. Ali Cevapla

  Hocam maöl de 7-8 döneme kadar krediyi tamamlayamazsam nasıl tamamlaya bilicem ?

 16. Ali Cevapla

  Pardon hocam üstüne felan mı ekleniyor kredi 7-8 dönemi bi kaç kere tekrar etsem krediye ulaşırım ozaman ?

 17. zeynep Cevapla

  hocam selamlar benim bir sorum olacaktı ben açık öğretim çocuk gelişimi okuyorum ve bu sene staja gidiyorum ve biz açık lise öğrencisi olarak 4kişiyiz örgün eğitim gören lise öğrencilerine staj ücreti vericeklermiş bize verezmişler böyle bir şey varmı?

 18. yeliz bayrak Cevapla

  Mehaba şuan 109 kredim var 48 kredi stajdan gelicek
  ocak ve mayıs snavınada girersem kredimi bitirmiş oluyorum ama mayıstaki snava hatta uzarsa ağustos snavınada girmem gerkiyor durum bu şekilken 2015 lys ve ygs sınavlarına girebilirmiyim

  • admin Cevapla

   2015 3. dönem sınavı itibari ile mezun olabilecek tüm öğrenciler girebilir.

 19. tuba Cevapla

  çocuk gelişim bölümünde stajda kaç kredi ala biliyoruz

 20. Mahmut Cevapla

  Hocam ders seçmede ilk önce seçmeliylemş yoksa zorunlu dersi mi tamamlıyayım 30 kredime

 21. HAcer Cevapla

  hocam ben açık öğretim lisesini okuyarak aynı zamanda da diploma değişikliği için çocuk gelişimi bölümünü okumaktayım. bu sene son sınıftayım stajımı yapmakta olup staj ücretimi nasıl alabilirim. normal şartlarda lise mezunu olup diplomasını değiştiren arkadaşlar staj ücretini almakta ama ben neden alamıyorum sordum açık lisesi öğrencileri alamazlar diyor okul idaresi ve milli eğitim müdürlüğü. yardımcı olursanız sevinirim.

 22. Mustafa Cevapla

  Merhaba hocam açık lise bilgisayar bölümü okuyorum lise 3 sınıfı seneye 4 olacam ama Altan 8 dersim var staj görebilirmiyim 73 kredi

 23. umut Cevapla

  merhaba benim 34 kredim var staj görebilirmiyim yada kaç kredin olunca staj görebiliriz ?

 24. tugba Cevapla

  90 krediyle hemşirelik stajı yapabilirmiyim

 25. tugba Cevapla

  42 kredim var staj yapabilirmiyim

 26. enes Cevapla

  ben normal okuyom muhasebe staj puanı bu dönem için kaç puan

 27. Berkay Alkan Cevapla

  Alandan 40 Ortak ve seçmeli derslerden 60 kredim var toplamda 100 kredim var sorum şu alan dersi kredimi bitirmem gerek mi veya ortak ders kredimi yoksa ikisinin toplamı 230 olunca mezun olabiliyormuyum mesela 50 kredi alan 180 kredi ortak+seçmeli yinede mezun olabiliyormuyum

  • admin Cevapla

   Mezun olamazsınız, gerekli şartların tümünü yerine getirmeniz gerekir.

 28. Yiğit Cevapla

  Merhaba ben bu sene staj yaptım dışarı kredilerimi tamamladım üniversite sınavına girdim ve kazandim ama alan kredilerim 15 kredi eksik ve bu eksik olan 1. beceri sınavından 2. sinden 90 aldım yazın ek beceri sınavı yapılırmi yapilmazsa çok kötü durumdayim cunku

 29. Sabiha Cevapla

  Bir iş yerinde zaten çalışan açık lise öğrencisi staja başladığında işten ayrılmalımıdır.

 30. Sabiha Cevapla

  Bir iş yerinde sigortalı olarak çalışan açık lise öğrencisi kendini çalıştığı iş yerinde stajyer olarak gösterebilir mi?

 31. Pinar Cevapla

  Merhaba 12.sinif ogrencisiyim cocuk gelisimi bolumunde ozel egitimde staj yapmaktayim. Fakat cok zorluyor okuk ve staj bor arada bu yuzden yks ye calisamiyorum. Bu saatten sonra acik liseye gecebilir miyim? Gecsem zorlsnir miyim? Sinavlari zor oluyor mu acabs? Kredi olaylari falan nasil oluyor? Yardimci olursaniz sevinirim..

 32. Lokman Cevapla

  Benim 3 sene makine bölümü kalfalık belgem var ve bu sene sene meslek lisesinde staj var stajdan muaf olabilirmiyim

 33. salih Cevapla

  Mrb benim işyerim var bağkurluyum staj görecek miyim? Bilişim teknolojileri okuyorum dükkan bakkal alakasız

 34. Ufuk kaya Cevapla

  Mesleki aciklisede 220 ile bitiyo okul ama staj gormek icin alan kredi ne kadar olmasi lazim

 35. Dilan Cevapla

  Güzellik ve saç bakım sınıfı öğrencisiyim son sınıf oldum bu sene staj kredisi kaç tane veriyorlar

 36. Faruk ÇALIK Cevapla

  Merhaba, 99-2000 yıllarında lisede üst üste kaldığım için 2001 yılında mesleki açık öğretim lisesine kayıt oldum yine aynı bölümden o zaman elektrik şimdiki elektrik elektronik teknolojileri bölümüne 10. sınıftan başladım ve öncesinde de mesleki eğitim merkezinde 3 sene okudum kalfalık belgesi aldım. Şimdi 12. sınıfa geçtim staj konusu çok kafamı karıştırmaya başladı. Mevzuata göre madde 31 bakınız http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2005/12/20051224-8.htm bu durumda kalfalık belgem olduğu için stajdan muafmı oluyorum? Okulu aradım sordum o yaz stajı için muaf olduğum söylendi zaten yok dendi anlayamadım bu durumu nasıl olacak bilginiz var ise sevinirim. Ayrıca 24+24 kredi geliyor stajdan okulda gördüğümüz dersten de kredi gelecek mi? bu konuda da bilgi verebilirseniz iyi olur. Okul bu konular da pek açıklayıcı bilgi vermiyor ucu açık başına gelen varsa paylaşırsa sevinirim.

 37. Mert Cevapla

  HOCAM BEN 1. DÖNEM BECERİ EĞİTİMİNDEN KALDIM 2. DÖNEMDEN GEÇTİM EK SINAV FELAN OLUCAKMI YOKSA STAJIM YANDIMI ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir