SORU CEVAP

Mesleki Açık Öğretim Lisesinde Muaf Ne Demek?

Siz Sordunuz:  Selam ben şu an MAÖL Mesleki Açık Öğretim Lisesi çocuk gelişimi alanında okuyorum. mesleki Açık Lisede muaf olmak ne demektir?

Biz Cevapladık: Mesleki Açık Öğretim Lisesinde zorunlu ortak ve alan dersleri vardır. Öğrenci zorunlu dersleri ya geçmek yada muaf olmak zorundadır. Alan derslerinden 1 defa, Ortak derslerden ise  3 defa başarısız olduğunuzda bu derslerden muaf olursunuz.  Muaf olduğunuzda artık bu dersten kurtulmuş olursunuz ve bu dersin sınavına girmek zorunda kalmazsınız. Muaf olduğunuz derslerin yerine seçmeli derslerden seçim yapabilirsiniz. Yine isterseniz muaf dersi sonradan tekrar seçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Açık Lisede Muaf ne demek? başlıklı makalemizde açık lise imam hatip muaf ders, açık lise muaf nedir? ve açık lise muaf olunan ders hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazıda 27 Yorum

 1. erdem Cevapla

  merhaba . ben aöl öğrencisiyim muaf dersim var kredi tamamlamam gerekiyor mezun olmam için iki zorunlu dersim kaldı . muaf derslerimden seçim yapsam kredi getirir mi bana?

 2. erdem Cevapla

  teşekkür ederim ilginiz ve net cevaplarınız için

 3. aysenando Cevapla

  kasımın ilk haftası yeni kitaplar gelecekmiş o zamana kadar internetten çalışmak istedim ama matematik 1-2 kitabı bir türlü açılmıyo diğerleri açılıyo nedenini öğrenebilir miyim?

 4. aysenando Cevapla

  kitapları almaya ne zzaman gidilir?

  • admin Cevapla

   Kasım ayı ilk haftası itibari ile kitaplarınızı alabilirsiniz.

 5. furkan Cevapla

  HOCAM merhaba maölde alan dersinden yıldız olmayan dersten muaf durumu var mı kaç kere girince muaf olunur teşekkürler

 6. furkan Cevapla

  HOCAM ama alan derslerinden 1 defa , ortak derslerden 3 defa başırısız olduğunuzda bu dersten muaf olursunuz demişiniz yüz yüze eğitim alan dersi olmuyor mu ?

 7. fc Cevapla

  merhaba yüz yüze kredimi tamamladım uzaktan eğitimimde tam ama yüz yüzede alttan dersim var yıldızlı olmayan dersten mezun olabilirmiyim ? teşekkürler

 8. gamze Cevapla

  merhaba aöl okuyorum 121 kredim mevcut üniversiye sınavına girmem mümkün mü ?

 9. papatya Cevapla

  Düzden lise1 bitirip çıktım üçyıl önce acaba şimdi açıktan kayıt olsam tekrar 1den mi başlarm yoksa 2dnmi bide kaçyıl okurum tşk

 10. aysel yağcı Cevapla

  oğlumu açık liseye kaydettirmiştim.geçen dönem sınavlara giremedi.şimdi kayıt yeniledik.bu yüzyüze eğitim hk.ve sınavların nezaman yapılacağı, geçen dönem notlarını nasıl öğrenebilirim.telefonla 8383 mesaj servisi de hiç bilgi vermiyor.ve devam durumunu nasıl öğrenebilirim.teşekkürler

 11. gül Cevapla

  merhaba ben bir lise bitirdim tekrar başka bölüm lise okumak istiyorum okuyabilirmiyim ve ortak derslerden muaf olurmuyum.

  • admin Cevapla

   MAÖL’ne kayıt yaptırarak istediğiniz alanda devam edebilirsiniz. Kültür derslerinin tümünden muaf olursunuz.

 12. Gürhan Cevapla

  ben meslek lisesi 9. sınıfta 2 kere sınıfta kaldım ve açık öğretim lisesine yazıldım ve bu dönem matematik 1-2 ve ingilizce 1-2 dersleri dışında hepsini verdim ve şuan bu derslerden muaf görünüyorum daha ilk defa girdiğim halde yani şuan ben bu derslerin sınavlarına bir daha girmeme gerek var mı?çünkü sistemde karşısında muaf yazıyor

 13. Dilara Cevapla

  Ben lise 3 sınıftayim kredim 87 kaç olunca 4 sınıfa geçebilirm yüz yüze eğitim görüyorum .

 14. Ertan Cevapla

  Merhaba Sn.Hocam ben Ümraniye Teknik Açık Öğretim Bilişim Teknoloji alanı okuyorum..Ama staj yerleri okula yakın olma zorunluluğu var diyor öğretmenlerimiz bu doğru bilgimi acaba?Birde staj yeri bulamadığımız zaman okul bizi yerleştiriyor-mu ?.Şuan çok sıkıntıdayım sıkıntı bastı beni bu konuda.

 15. semih Cevapla

  admin mesleki açık lisede sınıfta kalma varmı

 16. Elif Cevapla

  Merhaba hocam MAÖL öğrencisiyim örgün öğretim sürecimde meslek dersinde vermem gereken bir ders vardı yani altdan versim vardı ama örgün öğretim süreci boyunca vermedim ve açık öğretime geçtiğim okulda o dersi yüz yüze eğitim verilmesi gerekecek kadar öğrenci yok bende yüz yüze eğitim almadığımdan dolayı sınavına giremeyeceğim acaba dönemlerin sonunda bu tarz olaylar için ek sınavlar düzenleniyor mu veya nasıl bir çözüm yolu bulabilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir